ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravé dieťa

Rodičia sú ľahkým terčom konšpiračných teórií

 Katarína Alberty   12.02.2018   2

Váhanie nad povinným očkovaním sa z rodičovských portálov a internetových diskusií rýchlo dostalo do ambulancií pediatrov, ktorí sa museli naučiť obhajovať to, o čom sa predtým nediskutovalo. Medializovanie čo len jedného tragického príbehu s časovou súvislosťou s vakcináciou dokázalo viac ako ich argumenty.

Zaočkovanosť tak postupne klesla pod kritickú hranicu, čo túto tému posunulo v týchto dňoch až na stoly európskych politikov. Na starý kontinent sa totiž začínajú vracať nebezpečné choroby, ktoré z neho úspešne vymizli.

„A čo je ešte horšie, „vyvážame“ ich vďaka možnostiam cestovania do ďalších krajín,“ upozorňuje europoslanec, člen europarlamentného Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín MUDr. Miroslav Mikolášik. Ako je podľa neho možné, že to došlo až sem?

Shutterstock

 

„Väčšina odborníkov a lekárov sa zhoduje na tom, že dnes odmieta očkovanie najmä generácia mladých ľudí, ktorí už výskyt a následky tak závažných chorôb ako boli osýpky, detská obrna či čierny kašeľ nezažili. Preto sú ľahkým terčom konšpiračných teórií a správ, pre ktoré je dnešná digitalizovaná doba doslova eldorádom.

Ľudia síce mali z očkovania obavy vždy, ale doteraz nad nimi nakoniec prevážil strach z chorôb, ktorých epidémie videli a zažili na vlastnej koži. Dnes sa ich však vďaka moderným očkovacím vakcínam podarilo takmer úplne zbaviť, preto nad strachom z už „neviditeľných“ chorôb, zrazu víťazí strach z očkovania.

Stačí teda rozšíriť informáciu o jednom jedinom prípade komplikácií po očkovaní, dokonca bez akýchkoľvek doložených faktov, a ovplyvní to verejnú mienku viac, ako štatistika hoci aj sto úmrtí v dôsledku neočkovania.

Verím však, že sa pre väčšinu tá štatistika nemusí zmeniť na jeden jediný konkrétny prípad – ten ich, aby boli opäť ochotní načúvať faktom.“

Oni však zaznievali aj doteraz, akurát pre mnohých to bol aj tak len názor jednej strany, ktorý si konfrontovali s antivakcinačnými teóriami...

Výhody očkovania ale nie sú vecou názoru, to je potvrdená skutočnosť. Skúsenosti s krajín, kde došlo k poklesu zaočkovanosti, totiž jasne dokazujú, že šírenie pôvodcov daných závažných chorôb sa obnovilo a tie sa začali znovu objavovať. Dostatočná zaočkovanosť v populácii totiž chráni nielen očkovaných, ale aj tých, ktorí zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodu veku očkovaní byť nemôžu.

Niektoré ochorenia sa však šíria aj medzi ľuďmi, ktorí sú proti nim zaočkovaní. Ako je to možné?

Žiadna očkovacia látka, tak ako ani žiadny liek nemá stopercentnú účinnosť. Napriek tomu sa väčšina z nás pri akútnom ochorení alebo bolestiach nebráni ich užívaniu, pretože jestvuje veľmi veľká šanca, že im pomôžu a budú sa cítiť lepšie.

Účinnosť vakcinácie sa dá podľa odborníkov ilustrovať na príklade školy, kde je polovica detí očkovaných a polovica nie. Ak sa tam rozšíri epidémia napríklad osýpok, tak štatisticky sa dá očakávať, že sa nakazí 97-98 percent neočkovaných žiakov, ale iba dve až tri percentá očkovaných. Imunizácia jednoducho výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia.

Mnohí rodičia možno ani neodmietajú tieto fakty, a teda očkovanie ako také, ale zdá sa im zbytočné očkovať tak skoro, keď ešte deti nemajú šancu sa s danými chorobami vôbec stretnúť... Tak načo ich imunitu zaťažovať?

Aj keby sme hypoteticky podali všetky detské vakcíny naraz v jeden deň, „zamestnáme“ len 0,1 percenta kapacity detského imunitného systému.

Pre porovnanie, vakcíny povinných očkovaní obsahujú všetky spolu približne 50 antigénov, pričom novorodenecký imunitný systém je hneď po narodení vystavený kontaktu s viac ako miliónom antigénov v rámci kolonizácie črevného a genitálneho traktu mikroorganizmami. Nehovoriac o tom, že v podstate hneď s prvým nádychom po narodení dostane dieťa do seba množstvo rôznych baktérií. 

Síce chápem rodičov, že sa im intuitívne zdá byť vakcína pre novorodenca ťažšie tolerovateľná než pre staršie dieťa, no ako vidíte, naozaj na to nie je dôvod.

Napriek takejto nízkej záťaži sa však pri žiadnej vakcíne nedá povedať, že je na sto percent bezpečná, aj keď riziko je naozaj malé. Strach má však veľké oči...

Každý rok dostávajú vakcíny milióny ľudí a objaví sa len niekoľko veľmi zriedkavých vážnych vedľajších účinkov. Choroby proti, ktorým sa očkuje, sú teda rádovo nebezpečnejšie.

Odborníci napríklad v súvislosti s tzv. hexa vakcínou v prípade nedodržania kontraindikácií uvádzajú riziko  vzniku zápalu mozgu. V jednom prípade z milióna. Ak  sa však touto chorobou nakazíte, to riziko je tisíc ku jednej, teda tisíckrát vyššie.  Bohužiaľ, toto si ľudia neuvedomia, kým sa ich ten problém nedotkne priamo.

Aj keď ide o výsostne racionálnu tému, často v nej víťazia emócie. Pre niektorých je problém aj to, že je očkovanie povinné a nemajú šancu sa preň rozhodnúť sami. Myslíte, že by bola dobrovoľnosť riešením?

Dovolím si odpovedať protiotázkou – pomohlo by zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, keby bolo dodržiavanie jej pravidiel dobrovoľné? Určite nie. Rovnako ako v tomto prípade totiž aj očkovanie chráni nielen jednotlivca, ale prispieva k ochrane celej populácie.

Našli teda europoslanci riešenie ako zatiahnuť záchrannú brzdu na ceste znižovania zaočkovanosti?

V prvom rade si uvedomujeme, že nejestvuje nejaká univerzálna zázračná formulka, ktorou by sa trend odmietania očkovania dal okamžite zvrátiť. Treba jasne nájsť a pomenovať príčiny, aj keď tá najzásadnejšia – neobmedzené a rýchle šírenie falošných správ vďaka sociálnym sieťam je zrejmé.

Už dlhší čas sa preto uvažuje, že v rámci celoeurópskeho boja proti šíreniu hoaxov sa práve z témy očkovania a očkovacích látok spraví prípadová štúdia, čo bude dobrá východisková pozícia na ich eliminovanie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jozef napísané 14.02.2018 22:00

My sme dali dceru ockovat.teraz sme stalimi navstevnikmi Kramarov.Pneumokoky,moraxela,rotavirus,norovirus a nakoniec diabetes 1typu.ako to mohla vsetko dostat,ved bola zaockovana proti tomu? :-)

marian napísané 14.02.2018 11:35

Veľmi dobrý názov článku. Presne vystihuje konšpiráciu fungovania očkovania.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Prečo obliecť detí do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
Deti sa tešia, mamy sú hotové. A za všetkým je zima.
14.01.2019   0
Za všetkým jediné – zima mamy vyčerpáva.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o mandliach
11.01.2019   2
Otestujte si vedomosti o krčných a nosných mandliach a problémoch, ktoré s nimi súvisia.
Príznaky prechladnutia u bábätka
10.01.2019   0
Prechladnutie postretne dospelého človeka 2 – 3 razy do roka, u bábätiek a malých detí je to pokojne 6 – 10x.
Testosterón - hormón mužstva
08.01.2019   0
Tento hormonálny kolotoč sa začína rozbiehať okolo 10 roku života chlapca a funguje po celý ďalší život. Je priamym spúšťačom PUBERTY
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.