ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravé dieťa

Rodičia sú ľahkým terčom konšpiračných teórií

 Katarína Alberty   12.02.2018   2

Váhanie nad povinným očkovaním sa z rodičovských portálov a internetových diskusií rýchlo dostalo do ambulancií pediatrov, ktorí sa museli naučiť obhajovať to, o čom sa predtým nediskutovalo. Medializovanie čo len jedného tragického príbehu s časovou súvislosťou s vakcináciou dokázalo viac ako ich argumenty.

Zaočkovanosť tak postupne klesla pod kritickú hranicu, čo túto tému posunulo v týchto dňoch až na stoly európskych politikov. Na starý kontinent sa totiž začínajú vracať nebezpečné choroby, ktoré z neho úspešne vymizli.

„A čo je ešte horšie, „vyvážame“ ich vďaka možnostiam cestovania do ďalších krajín,“ upozorňuje europoslanec, člen europarlamentného Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín MUDr. Miroslav Mikolášik. Ako je podľa neho možné, že to došlo až sem?

Shutterstock

 

„Väčšina odborníkov a lekárov sa zhoduje na tom, že dnes odmieta očkovanie najmä generácia mladých ľudí, ktorí už výskyt a následky tak závažných chorôb ako boli osýpky, detská obrna či čierny kašeľ nezažili. Preto sú ľahkým terčom konšpiračných teórií a správ, pre ktoré je dnešná digitalizovaná doba doslova eldorádom.

Ľudia síce mali z očkovania obavy vždy, ale doteraz nad nimi nakoniec prevážil strach z chorôb, ktorých epidémie videli a zažili na vlastnej koži. Dnes sa ich však vďaka moderným očkovacím vakcínam podarilo takmer úplne zbaviť, preto nad strachom z už „neviditeľných“ chorôb, zrazu víťazí strach z očkovania.

Stačí teda rozšíriť informáciu o jednom jedinom prípade komplikácií po očkovaní, dokonca bez akýchkoľvek doložených faktov, a ovplyvní to verejnú mienku viac, ako štatistika hoci aj sto úmrtí v dôsledku neočkovania.

Verím však, že sa pre väčšinu tá štatistika nemusí zmeniť na jeden jediný konkrétny prípad – ten ich, aby boli opäť ochotní načúvať faktom.“

Oni však zaznievali aj doteraz, akurát pre mnohých to bol aj tak len názor jednej strany, ktorý si konfrontovali s antivakcinačnými teóriami...

Výhody očkovania ale nie sú vecou názoru, to je potvrdená skutočnosť. Skúsenosti s krajín, kde došlo k poklesu zaočkovanosti, totiž jasne dokazujú, že šírenie pôvodcov daných závažných chorôb sa obnovilo a tie sa začali znovu objavovať. Dostatočná zaočkovanosť v populácii totiž chráni nielen očkovaných, ale aj tých, ktorí zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodu veku očkovaní byť nemôžu.

Niektoré ochorenia sa však šíria aj medzi ľuďmi, ktorí sú proti nim zaočkovaní. Ako je to možné?

Žiadna očkovacia látka, tak ako ani žiadny liek nemá stopercentnú účinnosť. Napriek tomu sa väčšina z nás pri akútnom ochorení alebo bolestiach nebráni ich užívaniu, pretože jestvuje veľmi veľká šanca, že im pomôžu a budú sa cítiť lepšie.

Účinnosť vakcinácie sa dá podľa odborníkov ilustrovať na príklade školy, kde je polovica detí očkovaných a polovica nie. Ak sa tam rozšíri epidémia napríklad osýpok, tak štatisticky sa dá očakávať, že sa nakazí 97-98 percent neočkovaných žiakov, ale iba dve až tri percentá očkovaných. Imunizácia jednoducho výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia.

Mnohí rodičia možno ani neodmietajú tieto fakty, a teda očkovanie ako také, ale zdá sa im zbytočné očkovať tak skoro, keď ešte deti nemajú šancu sa s danými chorobami vôbec stretnúť... Tak načo ich imunitu zaťažovať?

Aj keby sme hypoteticky podali všetky detské vakcíny naraz v jeden deň, „zamestnáme“ len 0,1 percenta kapacity detského imunitného systému.

Pre porovnanie, vakcíny povinných očkovaní obsahujú všetky spolu približne 50 antigénov, pričom novorodenecký imunitný systém je hneď po narodení vystavený kontaktu s viac ako miliónom antigénov v rámci kolonizácie črevného a genitálneho traktu mikroorganizmami. Nehovoriac o tom, že v podstate hneď s prvým nádychom po narodení dostane dieťa do seba množstvo rôznych baktérií. 

Síce chápem rodičov, že sa im intuitívne zdá byť vakcína pre novorodenca ťažšie tolerovateľná než pre staršie dieťa, no ako vidíte, naozaj na to nie je dôvod.

Napriek takejto nízkej záťaži sa však pri žiadnej vakcíne nedá povedať, že je na sto percent bezpečná, aj keď riziko je naozaj malé. Strach má však veľké oči...

Každý rok dostávajú vakcíny milióny ľudí a objaví sa len niekoľko veľmi zriedkavých vážnych vedľajších účinkov. Choroby proti, ktorým sa očkuje, sú teda rádovo nebezpečnejšie.

Odborníci napríklad v súvislosti s tzv. hexa vakcínou v prípade nedodržania kontraindikácií uvádzajú riziko  vzniku zápalu mozgu. V jednom prípade z milióna. Ak  sa však touto chorobou nakazíte, to riziko je tisíc ku jednej, teda tisíckrát vyššie.  Bohužiaľ, toto si ľudia neuvedomia, kým sa ich ten problém nedotkne priamo.

Aj keď ide o výsostne racionálnu tému, často v nej víťazia emócie. Pre niektorých je problém aj to, že je očkovanie povinné a nemajú šancu sa preň rozhodnúť sami. Myslíte, že by bola dobrovoľnosť riešením?

Dovolím si odpovedať protiotázkou – pomohlo by zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, keby bolo dodržiavanie jej pravidiel dobrovoľné? Určite nie. Rovnako ako v tomto prípade totiž aj očkovanie chráni nielen jednotlivca, ale prispieva k ochrane celej populácie.

Našli teda europoslanci riešenie ako zatiahnuť záchrannú brzdu na ceste znižovania zaočkovanosti?

V prvom rade si uvedomujeme, že nejestvuje nejaká univerzálna zázračná formulka, ktorou by sa trend odmietania očkovania dal okamžite zvrátiť. Treba jasne nájsť a pomenovať príčiny, aj keď tá najzásadnejšia – neobmedzené a rýchle šírenie falošných správ vďaka sociálnym sieťam je zrejmé.

Už dlhší čas sa preto uvažuje, že v rámci celoeurópskeho boja proti šíreniu hoaxov sa práve z témy očkovania a očkovacích látok spraví prípadová štúdia, čo bude dobrá východisková pozícia na ich eliminovanie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Jozef napísané 14.02.2018 22:00

My sme dali dceru ockovat.teraz sme stalimi navstevnikmi Kramarov.Pneumokoky,moraxela,rotavirus,norovirus a nakoniec diabetes 1typu.ako to mohla vsetko dostat,ved bola zaockovana proti tomu? :-)

marian napísané 14.02.2018 11:35

Veľmi dobrý názov článku. Presne vystihuje konšpiráciu fungovania očkovania.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.