ZdravieZdravé dieťa

Problémy s chrbticou sa môžu odraziť aj v škole

 PR   23.10.2019   0

Bolesti chrbta ovplyvňujú život detí viac, ako by sme si mysleli. Až 10-28 % z tých, ktorí majú problémy s chrbticou, má problémy tiež v škole. Rovnaký počet  z nich nemôže nosiť školské tašky a prestane chodiť von s kamarátmi. Dokonca až 50 % z nich môže prestať športovať, čím sa kvalita ich života značne zníži.

Za návštevou pediatra sa čoraz častejšie skrýva bolesť chrbta. „Sedavý spôsob života, nedostatok pohybovej aktivity, nadváha, nesprávne držanie tela pri  stoji, sedení, nosení batohov, či pri používaní mobilných telefónov, tabletov a podobných zariadení, spôsobujú tento stúpajúci trend,“ uvádza odborný zdravotnícky časopis Solen.

SpinaliS

 

Chronický problém už od detstva

Zaráža aj údaj o tom, že u 8 % detí sa stanú bolesti chronickým problémom. Tá sa s nimi následne tiahne až do dospelosti a zbaviť sa jej je viac než náročné.

Rozoznávame dva typy príčin bolesti chrbta –  organické a neorganické príčiny. Ak ide o organickú príčinu, pôvod bolesti je známy, môže ísť napríklad o reumatickú či traumatickú príčinu, skoliózu, deformity chrbta atď.

Pokiaľ je však príčina neorganická, nedá sa presne definovať, odkiaľ pochádza – bolesť je nešpecifikovateľná (Solen, 2018). Vtedy je potrebné čo najskôr odstrániť všetky príčiny, ktoré by to mohli spôsobovať.

Sú nimi hlavne nadváha, nadmerná záťaž v podobe ťažkých tašiek, zlé držanie tela a dlhodobé sedenie na nesprávnej stoličke. So sedením to má však spoločného najviac. V sede si dokážeme totiž zvyknúť na nesprávnu polohu, priberať a aj zaťažovať nesprávne svaly.

Sedeniu sa nevyhnete – dbajte na výber stoličky

Kľúčová vec spočíva vo vzpriamenej polohe. Avšak, nielen deti, ale dospelí majú tendenciu sedieť „zhrbení“ a po chvíli si na stoličku takmer ľahnúť. Ak by dieťa dokázalo sedieť rovno a nenakláňať sa, problémy by sa po čase znížili, možno úplne stratili. To by však muselo sedieť na stoličke, ktorá ho „podrží“ v správnej polohe.

Riešenie je oveľa ľahšie, ako by sa zdalo – výkyvový, pohyblivý sedák na pružine, ktorý imituje sedenie na terapeutickej lopte. Tú lekári a fyzioterapeuti pre tento typ pacientov odporúčajú už niekoľko rokov. Na rozdiel od nej má však taká stolička aj opierku chrbta a podrúčky.

Takáto stolička nielen narovná okrúhly chrbát, ale tiež aktivuje ochabnuté chrbtové a brušné svaly, ale spevní hlboké stabilizačné svaly a odstráni bolesti v bedrách“, hovorí Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sedenia.

Bolesti chrbta sú u detí častým príznakom. Hoci najčastejšie ide o nešpecifickú bolesť, závažnejšie príčiny (ako napr. nádorové procesy alebo spondylodiscitídy) musia byť vylúčené.

V diagnostickom procese sú kľúčové zobrazovacie vyšetrenia ako RTG chrbtice a tomografické vyšetrenie (CT). Liečba však vždy závisí od etiológie stavu, pričom v prípade nešpecifických bolestí chrbta je dôležité odstránenie rizikových faktorov (Solen, 2018).

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...