ZdravieZdravé dieťa

Prečo je dôležité viesť deti odmalička k zdravému stravovaniu? Prečítajte si tipy, ako na to

 PR   08.06.2021   0

Stravovacie návyky, ktoré si osvojíme v detstve, sa s nami ťahajú celý život a ťažko ich zmeníme. Ak sme sa ako deti naučili dať si po obede keksík či dezert, bude veľmi náročné prestať s tým.

To isté platí aj pri braní jedla ako odmeny. Pokiaľ vás rodičia odmeňovali niečím dobrým a používali typické frázy „Neplač, dostaneš lízanku“, „Keď dostaneš v škole jednotku, vezmem ťa do cukrárne“, zostane vám odmeňovanie sa jedlom aj v dospelosti. A to vôbec nie je dobré – jedlo by sme nemali brať ako odmenu.

 

Stravovacie návyky začínajú už v útlom veku...

Deti sa nerodia s tým, že milujú hranolky a pizzu a brokolica či varená mrkva im nechutia. Ich chute sa vyvíjajú podľa ich stravovacích návykov. Ak majú deti často prístup k fast food jedlám, ich chuťové poháriky si na to zvyknú a brokolica či biely jogurt s vločkami im chutiť nebudú.

Samozrejme, je v poriadku dať si z času na čas aj nezdravé jedlo. Väčšinou by ale mali deti dostávať plnohodnotnú stravu a vy ako rodičia by ste mali hľadať rôzne alternatívy k nezdravým maškrtám.

Pomôžte svojim deťom vytvoriť si zdravý vzťah k jedlu, ktorý im vydrží celý život. Naučte ich, že práve to, čo jedia, dokáže ovplyvniť nielen ich fyzický, ale i psychický stav.

Choďte im príkladom

Deti robia to, čo vidia robiť svojich rodičov. Radi napodobňujú a to platí pri všetkom, aj pri stravovacích návykoch. Zbytočne budete dieťa nútiť jesť zeleninu, zatiaľ čo vy si budete pochutnávať na čipsoch.

 

Maskujte chuť zdravších jedál

Ak deti odmietajú jesť zeleninu a ovocie, servírujte im ju menej okato. Napríklad im na zemiakovú kašu pridajte nastrúhanú mrkvu alebo im plátky jabĺk pofŕkajte zdravým pudingom.

Zapojte deti do nakupovania aj varenia

Môžete ich pomaličky učiť, čo si treba pri nakupovaní potravín všímať, ako čítať etikety a jednoducho im vysvetľovať, prečo je lepší biely jogurt oproti presladenému pudingu a podobne. Taktiež ich môžete zapojiť do varenia a uvidíte, že jedlo zjedia s väčším nadšením.

Majte doma zdravé maškrty

Každému občas príde chuť na nejakú dobrú maškrtu. Majte preto namiesto klasických keksíkov doma vždy po ruke zdravé a chutné alternatívy. Môžete siahnuť po cereálnych tyčinkách alebo im pripravte zdravý dezert s piškótami a ovocím.

Dávajte pozor na porcie

Určite netrvajte na tom, aby vaše dieťa vždy zjedlo z taniera úplne všetko (Neodídeš od stola, kým to všetko nezješ...). A opäť opakujeme jedno z najdôležitejších pravidiel – nikdy nepoužívajte jedlo ako odmenu.

 

Nepodceňujte raňajky

Deti by mali začínať deň raňajkami. Výskumy dokonca ukazujú, že deti, ktoré každý deň raňajkujú, majú v škole lepšie výsledky. Je to spôsobené tým, že sa lepšie sústredia a majú dostatok energie. Pozor si treba dávať ale na to, čo raňajkujú.

Najvhodnejšie sú raňajky s vysokým obsahom bielkovín – cereálie obohatené o bielkoviny, jogurty, mlieko, syry, vajíčka... K tomu im dajte celozrnné pečivo a namiesto džúsov a sladených nápojov im doprajte zdravý pitný režim

Spravte si z večere rodinné posedenie pri jedle

Urobte si čas na to, aby ste si ako rodina sadli k spoločnej večeri. Ukážete tak deťom nielen to, ako si všetci môžete pochutnať na zdravej domácej strave, ale spojíte im večeru s príjemným posedením a rodinnou debatou.

Deti sa budú tešiť na to, že práve pri večeri vám porozprávajú o tom, ako sa mali cez deň, čo zažili v škole či s kamarátmi. Nenechajte sa rušiť televíziou či mobilmi.

 

Čo ak už má dieťa problémy s hmotnosťou?

V prvom rade tento problém neignorujte a nesnažte sa nahovoriť si, že je to v poriadku. Ak má už malé dieťa obezitu, v dospelosti je veľká pravdepodobnosť, že bude mať srdcovo-cievne ochorenia, problémy s kĺbmi, psychické poruchy a rôzne iné choroby.

Dôležité je neobviňovať a nenadávať dieťaťu za to, že má kilá navyše. Môže ho to psychicky veľmi poznačiť, čím vytvoríte začarovaný kruh.

Nikdy nenúťte dieťa držať diéty. Zmeňte mu stravu, pridajte pohyb a uvidíte, že kilá navyše pôjdu dolu ľahko. Určite mu neodopierajte sacharidy alebo tuky, pretože pre svoj zdravý vývoj ich potrebuje každé dieťa.

Prihláste ho na nejaký krúžok či športovú aktivitu, ktorú si zamiluje. Ak vidíte, že ho napríklad futbal nebaví, nenúťte ho tam chodiť ale hľadajte vhodné alternatívy.

A opäť pripomíname – nezabudnite na to, že ak dieťa bude vidieť športovať vás, bude to chcieť robiť aj ono. Pokiaľ mu totiž spred televízora zakričíte, nech si ide von trocha zabehať, nebude to mať ten správny efekt.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?