ZdravieZdravé dieťa

Prečo je dôležité viesť deti odmalička k zdravému stravovaniu? Prečítajte si tipy, ako na to

 PR   08.06.2021   0

Stravovacie návyky, ktoré si osvojíme v detstve, sa s nami ťahajú celý život a ťažko ich zmeníme. Ak sme sa ako deti naučili dať si po obede keksík či dezert, bude veľmi náročné prestať s tým.

To isté platí aj pri braní jedla ako odmeny. Pokiaľ vás rodičia odmeňovali niečím dobrým a používali typické frázy „Neplač, dostaneš lízanku“, „Keď dostaneš v škole jednotku, vezmem ťa do cukrárne“, zostane vám odmeňovanie sa jedlom aj v dospelosti. A to vôbec nie je dobré – jedlo by sme nemali brať ako odmenu.

 

Stravovacie návyky začínajú už v útlom veku...

Deti sa nerodia s tým, že milujú hranolky a pizzu a brokolica či varená mrkva im nechutia. Ich chute sa vyvíjajú podľa ich stravovacích návykov. Ak majú deti často prístup k fast food jedlám, ich chuťové poháriky si na to zvyknú a brokolica či biely jogurt s vločkami im chutiť nebudú.

Samozrejme, je v poriadku dať si z času na čas aj nezdravé jedlo. Väčšinou by ale mali deti dostávať plnohodnotnú stravu a vy ako rodičia by ste mali hľadať rôzne alternatívy k nezdravým maškrtám.

Pomôžte svojim deťom vytvoriť si zdravý vzťah k jedlu, ktorý im vydrží celý život. Naučte ich, že práve to, čo jedia, dokáže ovplyvniť nielen ich fyzický, ale i psychický stav.

Choďte im príkladom

Deti robia to, čo vidia robiť svojich rodičov. Radi napodobňujú a to platí pri všetkom, aj pri stravovacích návykoch. Zbytočne budete dieťa nútiť jesť zeleninu, zatiaľ čo vy si budete pochutnávať na čipsoch.

 

Maskujte chuť zdravších jedál

Ak deti odmietajú jesť zeleninu a ovocie, servírujte im ju menej okato. Napríklad im na zemiakovú kašu pridajte nastrúhanú mrkvu alebo im plátky jabĺk pofŕkajte zdravým pudingom.

Zapojte deti do nakupovania aj varenia

Môžete ich pomaličky učiť, čo si treba pri nakupovaní potravín všímať, ako čítať etikety a jednoducho im vysvetľovať, prečo je lepší biely jogurt oproti presladenému pudingu a podobne. Taktiež ich môžete zapojiť do varenia a uvidíte, že jedlo zjedia s väčším nadšením.

Majte doma zdravé maškrty

Každému občas príde chuť na nejakú dobrú maškrtu. Majte preto namiesto klasických keksíkov doma vždy po ruke zdravé a chutné alternatívy. Môžete siahnuť po cereálnych tyčinkách alebo im pripravte zdravý dezert s piškótami a ovocím.

Dávajte pozor na porcie

Určite netrvajte na tom, aby vaše dieťa vždy zjedlo z taniera úplne všetko (Neodídeš od stola, kým to všetko nezješ...). A opäť opakujeme jedno z najdôležitejších pravidiel – nikdy nepoužívajte jedlo ako odmenu.

 

Nepodceňujte raňajky

Deti by mali začínať deň raňajkami. Výskumy dokonca ukazujú, že deti, ktoré každý deň raňajkujú, majú v škole lepšie výsledky. Je to spôsobené tým, že sa lepšie sústredia a majú dostatok energie. Pozor si treba dávať ale na to, čo raňajkujú.

Najvhodnejšie sú raňajky s vysokým obsahom bielkovín – cereálie obohatené o bielkoviny, jogurty, mlieko, syry, vajíčka... K tomu im dajte celozrnné pečivo a namiesto džúsov a sladených nápojov im doprajte zdravý pitný režim

Spravte si z večere rodinné posedenie pri jedle

Urobte si čas na to, aby ste si ako rodina sadli k spoločnej večeri. Ukážete tak deťom nielen to, ako si všetci môžete pochutnať na zdravej domácej strave, ale spojíte im večeru s príjemným posedením a rodinnou debatou.

Deti sa budú tešiť na to, že práve pri večeri vám porozprávajú o tom, ako sa mali cez deň, čo zažili v škole či s kamarátmi. Nenechajte sa rušiť televíziou či mobilmi.

 

Čo ak už má dieťa problémy s hmotnosťou?

V prvom rade tento problém neignorujte a nesnažte sa nahovoriť si, že je to v poriadku. Ak má už malé dieťa obezitu, v dospelosti je veľká pravdepodobnosť, že bude mať srdcovo-cievne ochorenia, problémy s kĺbmi, psychické poruchy a rôzne iné choroby.

Dôležité je neobviňovať a nenadávať dieťaťu za to, že má kilá navyše. Môže ho to psychicky veľmi poznačiť, čím vytvoríte začarovaný kruh.

Nikdy nenúťte dieťa držať diéty. Zmeňte mu stravu, pridajte pohyb a uvidíte, že kilá navyše pôjdu dolu ľahko. Určite mu neodopierajte sacharidy alebo tuky, pretože pre svoj zdravý vývoj ich potrebuje každé dieťa.

Prihláste ho na nejaký krúžok či športovú aktivitu, ktorú si zamiluje. Ak vidíte, že ho napríklad futbal nebaví, nenúťte ho tam chodiť ale hľadajte vhodné alternatívy.

A opäť pripomíname – nezabudnite na to, že ak dieťa bude vidieť športovať vás, bude to chcieť robiť aj ono. Pokiaľ mu totiž spred televízora zakričíte, nech si ide von trocha zabehať, nebude to mať ten správny efekt.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Čo vidia bábätká, keď sa pozerajú do zrkadla?
28.09.2021   0
Fascinuje vaše bábätko pohľad na vlastný obraz v zrkadle? Niektoré malé deti sú zrkadlami doslova posadnuté.
Jesenná súťaž s dm o ceny, ktoré sa vám zídu
28.09.2021   0
Už 9.10.2021 sa uskutoční ďalší ročník najpôvabnejšieho ženského behu na Slovensku. Koľký ročník v poradí to bude?
Rodičovské združenia mi naháňajú strach
27.09.2021   0
Aj ja, ako správny rodič, mám strach. Je silný a hlodá vo mne každý začínajúci škôlkarsky polrok. Mám strach z rodičovských združení.
detské choroby
Zápcha
27.09.2021   8
Pri zápche je porušený rytmus vyprázdňovania, dieťa nejde na záchod niekoľko dní, bojí sa kakať, zadržiavaná stolica tvrdne, dieťa ju bolestivo vytláča.
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?