ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
ZdravieZdravé dieťa

Otužovanie detí

 Zuzana Pitoňáková   26.10.2016   0

Jedným zo spôsobov, ako môžte chrániť dieťa pred prechladnutím a nákazami v jesennom a zimnom období, v ktorom sa väčšinou zdržiavajú vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom, je aj otužovanie náhlymi zmenami teploty.

 

V čom je fígeľ otužovania?

Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia.

K otužovaniu patrí napríklad častý pobyt vonku,  za každého počasia, studené alebo striedavé sprchyplávanie, ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne. Pre zdravé deti je výborným spôsobom otužovania návšteva sauny. Dnes sa budeme venovať hlavne studenej sprche.

Denná sprcha studenou

Základom otužovania je domáce otužovanie. Najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Robíme to zásadne ráno. Studenou vodou sa môže dieťa sprchovať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa. Ráno sa treba sprchovať dlhšie ako večer. 

So sprchovaním v studenej vode môžu začať už trojročné deti. Dieťaťu do 2 rokov sa vyslovene neodporúča otužovanie studenou sprchou. Pri sprchovaní je dôležité byť stále v pohybe, nestáť na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode sa neodporúča. Pod sprchou sa snažíme o dobrú náladu a duševnú pohodu, aby sme posilnili aj  pevnú vôľu. Keď dieťa dosprchujeme, utrieme ho suchým uterákom. 

Hlavu zásadne nemáčame, dávame pozor, aby sa nezamokrili vlasy. Otužujeme vždy celé telo ( okrem spomínanej hlavy), umývať len ruky, tvár alebo trup nie je účinné.Po dokonalom utretí robíme zahrievacie cviky a až potom sa podávame raňajky. Ak sme v časovej tiesni, ranné sprchovanie radšej vynecháme, sprchovať sa v zhone nie je dobré na psychiku.

Kúpeľ vo vani

Ak dieťa kúpeme, nikdy nie vo vode, ktorá má viac ako 37 stupňov Celzia. Na záver vždy osprchujeme vlažnou až studenou vodou a potom utrieme do sucha.

Kúpeľ v horúcej vode narušuje výsledky otužovania a môže zapríčiniť prechladnutie. Sálavé teplo po kúpeli je prospešné.

Otužovanie vs. prechladnutia

Ak prebieha otužovanie podľa týchto inštrukcií, imunitný systém výraznejšie posilujeme a asi po dvoch rokoch zaznamenáme nižší výskyt rôznych chorôb, hlavne prechladnutí, pričom aj ich priebeh je omnoho ľahší a rýchlejšie sa dieťa uzdravuje. Lieky proti horúčke a antibiotiká používame minimálne, pretože popri priaznivých účinkoch majú aj vedľajšie, pre organizmus nepriaznivé účinky. Studená voda nemá vedľajšie nepriaznivé účinky okrem subjektívne citlivejšieho vnímania ( nielen u detí - aaaa).

Biorytmus malého otužilca

Otužilec spí pod ľahkou prikrývkou a chodí spať vždy v rovnakom čase. Snaží sa dodržiavať pravidelný biorytmus. Pri pobyte v uzavretej miestnosti sa odporúča často vetrať a spať pri otvorenom okne až do chladnej jesene. Optimálna teplota pre spánok je podľa rôznych zdrojov od 12 do 18 stupňov C, v detskej izbe či obývačke od 20 do 22 stupňov C. Aj trénovaný otužilec bez pohybu ľahšie prechladne.

A ešte piť, piť, piť

Vstupnou bránou pre vírusy a baktérie, spôsobujúce ochorenia také typické pre zimné obdobie, sú sliznice horných dýchacích ciest. Aby  lepšie odolávali náporu choroboplodných zárodkov, musia byť dostatočne vlhké. Preto je dôležité dodržiavanie pitného režimu. Vo vykúrenom suchom vzduchu sa sliznice rýchlejšie vysušujú, preto piť tekutiny dieťa potrebuje aj keď nepociťuje smäd.

Spracované podľa materiálov MUDr. Jozefa Makaia

 

 

Tajomstvá otužovania prezradil zasvätený v tomto VIDEU!

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.