Ortopedička: Bolesti chrbta u detí môže mať na svedomí nesprávna obuv

Marcela Beňová 0

Čoraz viac detí trpí nesprávnym držaním tela, hrbí sa a odborníci upozorňujú na stúpajúci počet „plochých nôh“.

Ako predchádzať nepríjemným problémom s chrbticou a podľa čoho vyberať správne topánky na detskú nôžku nám v rozhovore prezradila MUDr. Dagmar Iliťová, z bratislavského Medicínskeho zariadenia Mlynská dolina.

Shutterstock

S akými problémami chrbtice sa stretávate u školopovinných detí?

V rámci rehabilitačného vyšetrenia je to najčastejšie chybné držanie tela a bolesti chrbta. Časté býva aj plochonožie.

Čo je na príčine chorôb detskej chrbtice – nesprávne sedenie, preťažená školská taška alebo nedostatok pohybu?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Ide o kombináciu všetkých troch spomenutých príčin. Nesprávnym sedením a hlavne dlhým sedením dochádza k tzv. „statickému“ preťaženiu  chrbtice. To spolu s nedostatkom pohybu, a hlavne správneho pohybu, má za následok vznik svalovej nerovnováhy, ktorá neskôr vedie k vyššie spomínaným ťažkostiam.

Posledným klinčekom v tejto triáde príčin je ťažká školská taška, ktorá všetko ešte zvýrazní a umocní. Avšak nezanedbateľnou mierou sa na ťažkostiach s chrbticou môže podieľať aj nesprávna obuv.

Ako môže rodič rozpoznať, že dieťa má problémy s chrbticou?

Ak si rodič dobre všíma svoje dieťa, môže relatívne včas rozpoznať, že niečo nie je v poriadku. Predsúva sa hlava, najmä pri dlhom sedení a pozeraní do počítačov, tabletov, mobilov…a začína sa zaguľaťovať hrudná chrbtica.

Pri nosení školskej tašky na jednom pleci dochádza k asymetrii výšky uloženia ramien, jedno sa môže výraznejšie zdvihnúť.

Postupne môže kompenzačne vzniknúť asymetria  postavenia panvy a prehĺbi sa zakrivenie driekovej chrbtice. To znamená, že sa zvýrazní drieková lordóza. Na tieto zmeny reagujú naše svaly a vzniká svalová nerovnováha. Bolesti chrbta potom na seba nenechajú dlho čakať.

Shutterstock

Deti dnes trávia veľa času sedením doma aj v škole. Rovnako aj rodičia. Ako máme sedieť správne, aby sme chrbát zaťažovali čo najmenej?

Správny sed závisí aj od činnosti, ktorú budeme vykonávať. Pri aktivitách, kde môžeme využiť opierku, by mala byť drieková chrbtica mierne vypodložená. Nohy sú opreté celým chodidlom o zem, a rozkročené na šírku panvy.

Panva je v tzv. neutrálnom postavení, ani príliš preklopená dopredu, ani dozadu, chrbát vystretý a lopatky smerujú k chrbtici. Hlava je v predĺžení osi chrbtice. Stehná sa opierajú  asi o tri štvrtiny hĺbky sedadla.

Po mojom lekárskom vyšetrení je inštruktáž správneho sedu na našom pracovisku súčasťou tzv. „školy chrbta“, keď sa pacient pri individuálnom vedení skúsenými a erudovanými fyzioterapeutkami komplexne oboznámi aj s ukážkami, ako si šetriť chrbticu pri bežných denných aktivitách, vrátane správneho sedu.

Aké zdravotné následky hrozia deťom, ak  neustriehneme nesprávne držanie tela?

Tie následky môžu byť rôzne. Od mierneho pobolievania chrbta až po vznik skoliózy. V neskoršom veku hrozia aj ťažkosti s medzistavcovou platničkou, aj keď sa s tým stretávame žiaľ aj u adolescentov. Našťastie sú to len ojedinelé  a zatiaľ raritné prípady.

Shutterstock

Dnes je populárne šatkovanie a ergonomické nosiče. Aký vplyv má ich používanie na chrbticu mamičiek a detí?

Na túto tému sa už popísalo veľa pozitívneho aj negatívneho. Rozhodne sa treba riadiť zdravým sedliackym rozumom a mať správnu mieru. Nosenie dieťaťa v šatke v prvých mesiacoch života je pre dieťa, hlavne jeho vývoj a psychiku, veľmi pozitívne. Buduje sa úzky kontakt s rodičom.

Samozrejme, treba dbať aj na čas, ako dlho dieťa v rámci dňa nosíme. V neskoršom veku to pre dieťa nemusí byť už dobré. Pre svoj rozvoj potrebuje dostatok pohybu. Pri zvyšujúcej sa hmotnosti dieťaťa môže trpieť chrbtica rodičov.

So zdravím chrbtice súvisí aj nosenie správnych topánok. Akú obuv by ste odporúčali deťom a akej sa naopak treba vyvarovať?

Správna obuv je u detí  veľmi dôležitá aj pri prevencii neskorších problémov  chrbtice. Mali by nosiť predovšetkým pohodlnú obuv, ktorá pevne drží nožičku a je dostatočne priestranná. Približne do 3 rokov je detská nožička fyziologicky plochá. Nožná klenba sa formuje asi do 7-8 veku dieťaťa.

V jednotlivých obdobiach vývoja sú nároky na obuv čiastočne odlišné, ale všeobecne možno povedať, že vhodné sú topánky s flexibilnejšou podrážkou, ktorá umožňuje správny „odval“ nohy pri chôdzi.

Ideálne sú prírodné jemné kožené materiály s pevne fixovanou pätou, ktoré sú dostatočne priestranné. Nevhodné sú šľapky a mäkké látkové papuče, či topánky s vyšším podpätkom.

Shutterstock

Aký šport je pre zlepšenie držania chrbtice najzdravší?

Nedá sa jednoznačne povedať, čo je najlepšie. Je viac druhov športov a športových aktivít, ktoré sú vhodné. Dobré je aj niektoré pohybové aktivity striedať.

Ideálny pohyb je chôdza, hlavne svižná chôdza s paličkami, tzv. „Nordic Walking“, samozrejme so správnou technikou. Výborná je aj turistika, ktorá je vhodná aj pre deti, napríklad po nenáročných lesných terénoch.

Vhodné je aj korčuľovanie a plávanie, ale všetko správnou technikou. Pri plávaní prospieva chrbtici najmä znak a kraul. Vyhovujúca je aj cyklistika vo vzpriamenej polohe.

Veľmi dobrým zimným športom je beh na lyžiach, ktorý pomáha spevniť chrbticu a celkove posilňuje svalstvo celého tela, vrátane hlbokého stabilizačného systému.

Dnes do módy prichádzajú ako cvičenie staré bojové umenia, napríklad Tai-chi, či Qi Gong, ktoré sú tiež vhodným spestrením správnej pohybovej aktivity. Okrem zníženia napätia svalstva a odstránenia svalovej nerovnováhy prispievajú aj k celkovému psychickému uvoľneniu. Rovnako ako joga majú antistresový účinok.

Za rozhovor ďakujeme MUDr. Dagmar Iliťovej, ortopedičke z bratislavského Medicínskeho zariadenia Poliklinika Mlynská dolina.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár