ZdravieZdravé dieťa

Ortopéd radí: Aby nemali nohy do O alebo X

 MUDr. Brozmanová Blažena, CSc.   03.11.2017   1

Kostra detí  ešte nie je zrelá, vznikajú základy  pre správne, ale aj chybné držanie tela. 

Nevhodnými návykmi môžme svojmu dieťatku brániť v správnom vývoji chrbtice a nôh, a a spôsobiť mu tak neskôr problémy.

Ktoré to sú?

 

Škôlkari.... Nohy do O, nohy do X.

Dieťa je už schopné sústredenejšie pracovať, čiže z hľadiska pohybového aparátu dlhšie zotrvať v určitej polohe. Najmä ak máme v rodine genetickú dispozíciu osového vychýlenia kolien do „X „, dbáme, aby sa dieťa nehralo resp. nesedelo v kľaku s chodidlami široko od seba. Rodičia s genetickou dispozíciou kolien do „ O „, by nemali podporovať sedenie svojho potomka v tureckom sede, alebo sedoch obkročmo. 

Nakoľko kostra v tomto veku ešte nie je zrelá, v tomto veku vznikajú základy  pre správne, ale aj chybné držanie tela.

V tomto veku mnohí rodičia začínajú uvažovať o najvhodnejšom športe pre svojho potomka.

Odporučenie vhodnej športovej aktivity je vecou veľmi individuálnou, závisí od pohybových predpokladov dieťaťa. Napriek tomu nemožno odporučiť nadmerné jednostranné preťažovanie kostryu – tenis, stolný tenis, bez vhodne vedenej kompenzačnej aktivity.

Pre dieťa v tomto veku nie sú vhodné ani silové športy, či príliš intenzívne gymnastické cvičenia s vyťahovaním kĺbových puzdier. 

Školáci. Veľa sedia, nosia tašky...

Zmena pohybových zvyklostí, bez zabezpečenia pohybovo vyváženého režimu prináša mnohé riziká.
Rodič sa podľa možnosti presvedčí, či má dieťa primeraný nábytok, stoličky takej výšky, aby nohy zo stoličky neviseli a aby chodidlá mohli byť opreté o podlahu.

Dieťa  má mať možnosť sa pevne oprieť lakťami o stôl, prílišné nakláňanie vedie ku guľatému chrbtu, ale aj zníženiu dychovej kapacity pre obmedzenie hrudníkového dýchania. Akákoľvek dlhšie trvajúca asymetria pri sedení vedie k skolióze – bočnému zakriveniu chrbtice. Ak dieťa dlhšie číta, vždy má mať možnosť oprieť sa chrbtom o operadlo stoličky.

Častým problémom je prenášanie ťažkých školských tašiek. Ak nie je  dohovorom možné upraviť hmotnosť obsahu tašky, volíme vhodný batoh na plecia. Jeho popruhy majú byť primeranej dĺžky, nesmú byť voľné, čo vedie k „nadhodu „ tašky na chrbát a hrbeniu do predklonu.

Optimálne sú vodorovné stabilizačné popruhy okolo pása popri správne širokých a dlhých zvislých popruhoch ruksaku. 

Potomok nás prerastá a už má svoje zvyky...

Medzi veľmi časté zlozvyky v školskom veku patria  predčasné nadmerné preťažovanie chlapcov silovými športmi, resp. v posilňovniach, jednostranné športy bez kompenzačných aktivít .

Vysedávanie pri počítačoch, nosenie rúk v hlbokých vreckách, nosenie tašiek cez jedno plece  nielen  zhoršujú držanie tela, vedú k predsunutému držaniu hlavy, skráteniu prsných svalov, ale aj deformujú chrbtice našich detí.

Dlhodobé telefonovanie s mobilom na jednej strane o.i. vedie k návyku trvalého náklonu hlavy. U  dievčat, ale aj u chlapcov sa často  vedie  k bolestiam v  krčnej chrbtici, resp. šikmému postaveniu hlavy aj nosenie ofiny, ktorá zakrýva výhľad a polovicu tváre.

 

U dievčat je potrebné vysvetliť, že zmene postavy na ženskú neprispeje predsúvanie ramien a hrbenie sa.

Takisto nie je vhodné predčasné používanie vysokých podpätkov, resp. tvarovo nevhodnej obuvi. ...  ale či nás poslúchnu...

 

Autorka: MUDr. Brozmanová Blažena, CSc., ortopedička 

Článok nadväzuje na prvú časť - Ortopéd radí rodičom 1. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 12.11.2017 17:12

najlepsie asi bude pri takom niecom pouzivat dobre vlozky do topanok. moje dieta ma O neskutocne z noh.. a vsimla som si ze ked v zime chodial casto v snehuiach tak sa mu to este zhorsilo.. sice ma penazenka boli, ale kvalitne topanky musia byt

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.