ZdravieZdravé dieťa

Očkovania sa už netreba báť. Poradíme, ako zistiť, či môže dieťaťu ublížiť

 pr   25.11.2021   0

0čkovanie živými vakcínami funguje už pár sto rokov. Napriek tomu, že sa osvedčilo a niektoré choroby doslova vyhubilo, mnoho rodičov má strach viac z očkovania svojho dieťatka ako z choroby samotnej. Niektoré ochorenia sa však začínajú opätovne objavovať, upozorňuje odborníčka.

 

Pred 225 rokmi anglický lekár Edward Jenner použil vírus kravských kiahní, ktorý vpichol osemročnému chlapcovi, aby ho ochránil pred chorobou variola, známejšou pod názvom pravé kiahne. Jedná sa o očkovanie takzvanou živou vakcínou. Nie dlho potom sa vytvorila vo Veľkej Británii Liga proti očkovaniu a následne Liga proti povinnému očkovaniu.

Asi 70 rokov po vynájdení Jennerovej vakcíny totiž Londýn uzákonil povinné očkovanie proti kiahňam pre všetky deti od troch mesiacov do 14 rokov.
Očkovanie proti variole je v kalendári povinného očkovania pre deti stále zaradené. Každé dieťa by malo do dovŕšenia šiesteho roku života povinne absolvovať až šesť kôl vakcinácie, pričom niektoré z vakcín – napríklad MMR vakcína proti osýpkam, rubeole a mumpsu – sú dokonca kombinované.

Rodičov, ktorí nechcú dať zaočkovať svoje dieťa, je mnoho aj v súčasnosti. Riskujú však pokutu, ale čo je ešte horšie, riskuje zdravie svojho dieťaťa. „Keďže sa značná časť spoločnosti vyhraňuje proti očkovaniu, klesá aj podiel zaočkovaných detí proti ochoreniam, o ktorých sme si mysleli, že už vymizli. Začínajú sa však opätovne objavovať a môžu spôsobovať veľmi nepríjemné doživotné následky,“ konštatuje MUDr. Marta Dobáková.

Upravený očkovací kalendár

Racionálne obavy sú namieste. Moderné vakcíny sú síce odskúšané, overené a bezpečné, štatistika však nepustí – hoci benefity výrazne prevažujú riziko, nie každý organizmus je na očkovanie živými očkovacími látkami pripravený rovnako.

„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka spoločnosti Unilabs Slovensko.

 

Práve tieto vrodené poruchy imunity sa prejavujú častými a nezvyčajnými infekciami a závažnými zápalmi ako napríklad zápal kostí, zápal mozgových blán, sepsa, mykotické či rôzne atypické bakteriálne infekcie. Riziko rozvoja závažnej infekcie hrozí aj po aplikácii vakcíny so živým oslabeným mikroorganizmom. Ide o reálny nežiadúci účinok, ktorý postihuje túto skupinu detí. Aj týmto obavám sa však dá vďaka odhaleniu vrodených foriem imunodeficiencií predísť.

Neskorší nástup do škôlky

Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je jednoduchým a iba minimálne invazívnym testom. Možno ho spraviť deťom do šesť mesiacov ich veku, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Na vykonanie testu stačia len tri kvapky krvi z päty alebo pršteka bábätka. Rodič môže test objednať už pred narodením dieťaťa.

„Vďaka testu sa budú môcť rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvedia sa aj to, ako na tom je imunita ich dieťatka a budú môcť prispôsobiť celý režim starostlivosti oň, a to vrátane neskorších nástupov do jaslí či škôlok,“ dodáva odborníčka.

 

Test ponúka v rámci diagnostiky novorodencov BabyLab (www.babylab.sk ) spoločnosť Unilabs Slovensko. Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) stojí 50 eur, ak ho však rodičia skombinujú s ďalším testom pre novorodencov – Testom spinálnej svalovej atrofie (SMA) v balíku BabyLabDUO, ušetria na oboch testoch až 21 eur.

Vďaka Testu spinálnej svalovej atrofie (SMA), ktorý má význam absolvovať nielen čo najskôr po narodení, ale aj pri päť - či viacmesačnom bábätku, sa zasa rodičia dozvedia, či ich dieťatko netrpí zriedkavým genetickým ochorením, ktoré znemožňuje normálny vývin pohybových schopností dieťatka.

Ak sa k liečbe nepristúpi včas – ideálne pred nástupom príznakov – výsledkom i pri miernejších formách býva trvalá invalidita, v horšom prípade nutnosť podpory dýchania prístrojmi.
Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko. Testy si môžete priamo objednať TU .

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.