ZdravieZdravé dieťa

Nevolajte pediatrovi len kvôli „soplíku“

 Kristína Kováčiková   29.09.2020   0

Boli sme na preventívnej prehliadke u pediatra a už pred siedmou ráno neprestával zvoniť telefón, raz jeden, raz druhý.

Náš doktor sa snažil trpezlivo vysvetľovať rodičom detí, ktorí mu volali kvôli koronavírusu a simultánne do toho vypĺňal žiadanku na odborné vyšetrenie pre moje dieťa. „Inak všetko v poriadku, mladý muž?“ stihol sa ho akurát tak opýtať.

Pandémia v priamom prenose – nápor na detských lekárov a obvodných lekárov je už teraz ohromný, pribúdajú prípady, zhoršuje sa počasie, začneme všetci posmrkávať a nebudeme to zvládať.

Čo môžete urobiť vy ako rodičia?

Shutterstock

 

Nevolajte pediatrovi len kvôli „soplíku.“

A rozhodne so soplíkom nechoďte do ambulancie.

Ak je dieťa choré - neprešlo by cez ranný filter v škole či škôlke (nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), nechajte si ho doma.

Ak by dieťa nešlo do školy hoci celý týždeň, nemusíte ísť kvôli tomu k lekárovi. Môžete mu dať „ospravedlnenku“ až na 5 vyučovacích dní po sebe - počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 (inak sú to len 3 dni).  

Vyhodnocujte „rozumne.“

Potrebujete sa cez telefón od pediatra ubezpečiť, či má vaše dieťa „len“ soplík alebo koronavírus?

Aj keď nádcha môže byť príznakom koronavírusu, pediater sa vás najskôr spýta, či dieťa mohlo byť v kontakte s podozrivou alebo potvrdenou osobou s COVID-19.

Vysoké riziko, že sa človek nakazí, podľa ÚVZ SR predstavuje osobný kontakt s prípadom COVID-19 do 2 metrov dlhšie ako 15 minút. Tiež, keď ste s pozitívnou osobou v uzavretom priestore – napríklad v domácnosti, v triede, v zasadacej miestnosti, nemocničnej čakárni, atď., dlhšie ako 15 minút.

Pokiaľ takýto „kontakt“ chýba, odporučí vám iba to, aby ste dieťa doma sledovali.

Nie ste si istí, kedy už volať pediatrovi?

Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu. Spravidla do 3 dní by mala odznieť.

Sledujte stav dieťaťa a až keď by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, zavolajte pediatrovi, informujte ho, koľko dní už má dieťa problémy a bude vás manažovať – zhodnotí jeho stav telefonicky, určí ďalší postup, môže si s vami dohodnúť termín návštevy v ordinácii, prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu.

Soplíky alebo zápal prínosových dutín?

Dávajte si na soplíky pozor, zvlášť ak s tým má vaše dieťa problém a robí si ho „samo,“ lebo sa mu nechce smrkať (alebo nevie smrkať). Hlien, ktorý sa v dutinách hromadí, je výborným prostredím na množenie baktérií.

Riešte to už pri prvých príznakoch ochorenia, keď nastupuje nádcha, napríklad, keď v noci počujeme, že dieťa „funí,“ keď sa sťažuje, že ho bolí hlava.

Skúšajte všetky dostupné možnosti domácej liečby:

  • nahrievajte, naparujte, masírujte,
  • preplachujte nos (napríklad morskou vodou),
  • dodržiavajte pitný režim, denný prísun vitamínov,
  • choďte von za každého počasia, áno, aj keď prší,
  • dbajte na to, aby boli v posteli včas a mali dosť spánku.

Prečítajte si aj: Ako uvoľniť upchaté dutiny

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.