ZdravieZdravé dieťa

Malé a tučné deti by nemali skákať na trampolíne

 Anna Veselá   24.05.2022   0

Traumatológ Radovan Hudák pracuje na pražskej Klinike detskej a dospelej ortopédie a traumatológie 2. LF UK a FN v Motole. Jeho rukami prechádzajú aj deti, ktoré si spôsobili veľmi ošklivé zranenia na trampolínach.

Tie sú dnes súčasťou pomaly každej predzáhradky. V rôznych „jump arénach“ sa zvyknú konať rôzne detské akcie, narodeninové párty. Dalo by sa im vyhnúť, keby deti, ale hlavne rodičia alebo zamestnanci rôznych jump centier nepodceňovali hroziace riziká.

Shutterstock

 

Keď obézne deti robia saltá

Zlomenina holennej kosti tesne pod kolenom je typická trampolínová zlomenia. Okrem sadry na jeden až dva mesiace sa musí dieťa následne opäť učiť chodiť. No hrozia aj oveľa ťažšie zranenia, s rizikom ochrnutia alebo iného doživotného poškodenia.

Pri pokusoch o salto si zvyknú deti zlomiť chrbticu alebo si môžu spôsobiť otvorené zlomeniny predlaktia. To bol aj prípad dvanástročného dievčaťa s nadváhou, ktoré doktor Hudák so svojim tímom operoval niekoľko hodín po jej prvom salte v živote.

Hoci sa nám podarilo zlomeniny zafixovať celkom 4 elastickými titanovými klinmi s následným naložením sadry na obidve horné končatiny, úlomky stihli poškodiť niektoré nervy a došlo k čiastočnému ochrnutiu končatiny. Celková liečba bude rádovo niekoľko mesiacov, následky však môžu pretrvávať aj celý život.“

Hudák sa pýta, prečo rodičia alebo zamestnanci pražského jumpParku dovolia slečne, vážiacej minimálne 75 kíl, teda dieťaťu s ťažkou obezitou, vôbec skákať - keď má natoľko slabé svalstvo, že nedokáže urobiť ani zopár klikov, preskokov, či kotúľov technicky správne.

Pokiaľ to vaše dieťa nevie, vôbec by nemalo skákať ani saltá, ani iné gymnastické prvky na trampolíne, apeluje traumatológ. Chcete skákať saltá? Choďte na gymnastiku a mesiace to trénujte pod odborným dohľadom. Rozhodne to však nie je pre každého, pripomína doktor Hudák.

 

Obézne deti na trampolínu nepatria

Traumatológ apeluje tiež na všetky jump arény, ktoré majú z trampolín výborný biznis, aby nastavili bezpečnostné pravidlá a minimalizovali riziká úrazov. To, že dieťaťu pustia inštruktážne video, ako by malo / nemalo skákať pred tým, než mu dovolia vyliezť na najvyššie miesto, odkiaľ spraví šípku do penových vankúšikov, naozaj nestačí.

Nie je možné, aby v jump parkoch beztrestne nechávali skákať obézne, motoricky nekoordinované deti a dovolili im spôsobiť si otvorené alebo zatvorené zlomeniny. Je to rovnaké, akoby v aquaparkoch išli malé deti, ktoré nevedia plávať, do veľkého plaveckého bazénu a tolerovalo by sa, že sa ich pár denne takmer utopí, pripomína MUDr. Hudák.

Shutterstock

 

Šesťročná vypadla z trampolíny bez sieťky

Máte na záhrade tramplínu, na ktorú môžu deti kedykoľvek vyliezť? Traumatológ vidí podobnú paralelu s odkrytým bazénom bez dozoru. Stačí chvíľka nepozornosti a následky môžu byť fatálne.

Dbajte tiež na to, aby boli trampolíny zabezpečené bočnou sieťkou. To sa stalo osudným šesťročnému dievčaťu, ktoré si išlo zaskákať na domácu mokrú trampolínu, pošmyklo sa a vypadlo na zem vedľa trampolíny. Pri páde si spôsobilo hrubo dislokovanú zlomeninu dolnej časti ramena.

„Opäť išlo o zlomeninu, ktorú sme museli urgentne operovať a zafixovať niekoľkými oceľovými drôtmi. Tento typ zlomeniny je tiež veľmi nebezpečný pre možné poranenie nervov, ale aj dôležitých tepien v oblasti lakťového kĺbu. Bude sa to hojiť mesiace a je treba sa modliť, aby nevznikla porucha hybnosti, citlivosti alebo prekrvenia hornej končatiny, ktorá by mohla pretrvávať celý život.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Trampolíny z pohľadu traumatológa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako sa mám správať pri mojom vzdorovitom ročnom dieťati?
05.07.2022   0
Keď ju vonku vezmem na ruky a pritúlim si ju, aby sa ukludnila, tak ma kope, bije a kričí.
SUŤAŽ: babylove – všetko pre tých najmenších
04.07.2022   0
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt.
4 stratégie, kedy vyraziť s deťmi na dlhú cestu autom
04.07.2022   0
Chystáte sa na dlhšiu cestu autom s dieťaťom či deťmi? Kedy ísť? Načasovanie odchodu je veľmi dôležitá vec. Stratégie sú rôzne.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
03.07.2022   1
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
auto
Ako často treba čistiť klímu v aute?
28.06.2022   4
Peľová sezóna v plnom prúde, dovolenky sa plánujú. Nezabudnite skontrolovať aj klímu, pretože počas používania dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami.
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.