ZdravieZdravé dieťa

Koronavírus sa šíri aj medzi deťmi. Kedy sa budú môcť očkovať aj deti?

 A.Bachoríková/PR   22.02.2021   0

Otváranie škôl v čase, keď bola vo väčšine pozitívnych vzoriek na koronavírus zistená prítomnosť britskej mutácie, takmer zatienilo schválenie tzv. Covid automatu.

Oznámili nám, že kým "čierny okres" znamená zatvorené školy, za "bordové" okresy prevzali zodpovednosť samosprávy a rodičia, ktorí sa majú zariadiť podľa odporúčaní alebo neodporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Niektorí rodičia majú radosť, že po veľmi dlhej dobe môžu deťom dopriať spoločnosť rovesníkov, iní ostávajú z obáv pred šíriacou sa britskou mutáciou doma spolu so svojimi potomkami.

 

 

shutterstock

 

Podľa dostupných informácií je britská mutácia koronavírusu na Slovensku veľmi rozšírená. Ako už vieme, tento variant koronavírusu sa rýchlo šíri práve medzi mladšími ročníkmi a deťmi, a narastá tak i počet detských pacientov, vrátane tých hospitalizovaných.

S ohľadom na vybavenie slovenských nemocníc a dlhodobé preťaženie zdravotného personálu je na zvážení, či deti pustiť do kolektívu, alebo nie. Logicky sa preto verejnosť i rodičia pýtajú, či je nástup do škôl za daných okolností bezpečný. A ako ochrániť deti pred COVID-19?

Máme vakcíny, nie však pre deti

Jedným zo spôsobov efektívnej ochrany pred ochorením Covid-19 je očkovanie. To momentálne prebieha aj na Slovensku, očkujú sa aktuálne iba staršie ročníky a kritická infraštruktúra.

Kedy bude teda možnosť zaočkovať sa dostupná aj deťom?

Je to beh na dlhé trate. Kým bude vakcína dostupná tým najmenším, musí absolvovať sériu klinických testov, ktoré overujú jej bezpečnosť. Dieťa nie je malý dospelý a jeho organizmus reaguje inak ako ten zrelý.

Momentálne sú na trhu Európskej únie tri vakcíny. Európska agentúra pre lieky (EMA) doposiaľ schválila vakcíny od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna.

Najnovšie o schválenie svojej očkovacej látky požiadala Janssen-Cilag, dcérska spoločnosť americkej firmy Johnson & Johnson (J&J). EMA by mohla o tejto vakcíne rozhodnúť do polovice marca.

V "hre" je ešte aj vakcína Sputnik V. Výrobca vakcíny Sputnik V však zatiaľ o registráciu nepožiadal.

Únia medzitým spúšťa program vývoja druhej generácie vakcín proti covidu, ktoré by nás mali ochrániť pred jeho budúcimi mutáciami.

Deti a vakcíny

Práve výrobca vakcín Janssen, ktorý čaká na schválenie v EÚ, oznámil, že plánuje testovať efektívnosť svojej vakcíny na najmladších deťoch a takisto tehotných ženách.

Najprv by mali rozhodnúť o schválení testov efektívnosti vakcín u 16 a 17-ročných tínedžerov, následne chcú znížiť vek na 12 rokov a ak by bolo všetko v poriadku, nevylučujú, že začnú testovať aj novorodencov.

Janssen testuje v USA a Kanade a ak by bol úspešný, odhaduje, že licencovanú vakcínu by mohol ponúknuť koncom roka.

Štúdie spoločnosti Pfizer-BioNTech zahŕňajú do výskumu deti od 12 do 15 rokov veku, je ale žiaduce čo najskôr zapojiť do testovania vakcíny aj nižšie ročníky. Táto vakcína je momentálne schválená až od veku 16 rokov.

Moderna predpokladá, že v priebehu tohto roka nebude mať k dispozícii dostatok informácií z testovania vakcíny na detských pacientoch vo veku do 12 rokov, očakáva tieto výsledky až v priebehu budúceho roka. Klinické štúdie prebiehajú aj pri podávaní vakcíny deťom od 12 do 17 rokov, no tu Moderne chýbajú dobrovoľníci.

AstraZeneca by mala začať koncom mesiaca testovať vakcíny u detí od 6 rokov. Vyhlásili, že sú prví, ktorí idú testovať deti od 6 do 17 rokov. Aj oni by, podobne ako Janssen, chceli mať licencované vakcíny pre deti do konca tohto roka. 

Je však potrebné zozbierať dostatok informácií o vplyve vakcíny na detský organizmus. Experti sa snažia porozumieť imunitným reakciám u ľudí všetkých vekových kategórií.

Oči mnohých rodičov po celom svete hľadia do blízkej budúcnosti a pýtajú sa, či budú ich deti očkované na začiatku nasledujúceho školského roka a teda na jeseň 2021.

Štúdie zatiaľ prebiehajú a je možné, že do začiatku nového školského roka budú vakcíny dostupné aj pre deti. Už dnes Izrael očkuje svojich obyvateľov vo veku od 16 rokov so súhlasom rodičov a to preto, aby umožnili teenagerom absolvovať výuku prezenčne. Mladšie ročníky si však budú musieť ešte počkať a kedy prídu na rad, je nateraz nejasné.

Prevencia je dostupnou a bezpečnou ochranou

Aké možnosti nám teda ostávajú pri ochrane našich potomkov? Tie, ktoré sú už v čase overené, a teda posilňovanie imunity vyváženou stravou, pobytom na čerstvom vzduchu, pravidelným pohybom a zabezpečením vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre mladý organizmus vo vývoji nevyhnutné.


TIP z lekárne:

VIUSID sirup - prírodný výživový doplnok vhodný od 3. rokov

  • Výrazne chráni pred vírusmi
  • Zvyšuje obranyschopnosť organizmu ihneď po začatí užívania, na rozdiel od iných prípravkov na imunitu, kde efekt nastupuje až po niekoľkých týždňoch  (napr. beta glukán)
  • Buduje silnú a udržiava zdravú imunitu
  • Obsahuje antioxidanty, antivírusové látky, vitamíny, aminokyseliny a minerály
  • Aktuálna AKCIA 3+1 a doprava zadarmo
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...