Koronavírus sa šíri aj medzi deťmi. Kedy sa budú môcť očkovať aj deti?

A.Bachoríková/PR 0

Otváranie škôl v čase, keď bola vo väčšine pozitívnych vzoriek na koronavírus zistená prítomnosť britskej mutácie, takmer zatienilo schválenie tzv. Covid automatu.

Oznámili nám, že kým „čierny okres“ znamená zatvorené školy, za „bordové“ okresy prevzali zodpovednosť samosprávy a rodičia, ktorí sa majú zariadiť podľa odporúčaní alebo neodporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Niektorí rodičia majú radosť, že po veľmi dlhej dobe môžu deťom dopriať spoločnosť rovesníkov, iní ostávajú z obáv pred šíriacou sa britskou mutáciou doma spolu so svojimi potomkami.

shutterstock

Podľa dostupných informácií je britská mutácia koronavírusu na Slovensku veľmi rozšírená. Ako už vieme, tento variant koronavírusu sa rýchlo šíri práve medzi mladšími ročníkmi a deťmi, a narastá tak i počet detských pacientov, vrátane tých hospitalizovaných.

S ohľadom na vybavenie slovenských nemocníc a dlhodobé preťaženie zdravotného personálu je na zvážení, či deti pustiť do kolektívu, alebo nie. Logicky sa preto verejnosť i rodičia pýtajú, či je nástup do škôl za daných okolností bezpečný. A ako ochrániť deti pred COVID-19?

Máme vakcíny, nie však pre deti

Jedným zo spôsobov efektívnej ochrany pred ochorením Covid-19 je očkovanie. To momentálne prebieha aj na Slovensku, očkujú sa aktuálne iba staršie ročníky a kritická infraštruktúra.

Kedy bude teda možnosť zaočkovať sa dostupná aj deťom?

Je to beh na dlhé trate. Kým bude vakcína dostupná tým najmenším, musí absolvovať sériu klinických testov, ktoré overujú jej bezpečnosť. Dieťa nie je malý dospelý a jeho organizmus reaguje inak ako ten zrelý.

Momentálne sú na trhu Európskej únie tri vakcíny. Európska agentúra pre lieky (EMA) doposiaľ schválila vakcíny od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna.

Najnovšie o schválenie svojej očkovacej látky požiadala Janssen-Cilag, dcérska spoločnosť americkej firmy Johnson & Johnson (J&J). EMA by mohla o tejto vakcíne rozhodnúť do polovice marca.

V „hre“ je ešte aj vakcína Sputnik V. Výrobca vakcíny Sputnik V však zatiaľ o registráciu nepožiadal.

Únia medzitým spúšťa program vývoja druhej generácie vakcín proti covidu, ktoré by nás mali ochrániť pred jeho budúcimi mutáciami.

Deti a vakcíny

Práve výrobca vakcín Janssen, ktorý čaká na schválenie v EÚ, oznámil, že plánuje testovať efektívnosť svojej vakcíny na najmladších deťoch a takisto tehotných ženách.

Najprv by mali rozhodnúť o schválení testov efektívnosti vakcín u 16 a 17-ročných tínedžerov, následne chcú znížiť vek na 12 rokov a ak by bolo všetko v poriadku, nevylučujú, že začnú testovať aj novorodencov.

Janssen testuje v USA a Kanade a ak by bol úspešný, odhaduje, že licencovanú vakcínu by mohol ponúknuť koncom roka.

Štúdie spoločnosti Pfizer-BioNTech zahŕňajú do výskumu deti od 12 do 15 rokov veku, je ale žiaduce čo najskôr zapojiť do testovania vakcíny aj nižšie ročníky. Táto vakcína je momentálne schválená až od veku 16 rokov.

Moderna predpokladá, že v priebehu tohto roka nebude mať k dispozícii dostatok informácií z testovania vakcíny na detských pacientoch vo veku do 12 rokov, očakáva tieto výsledky až v priebehu budúceho roka. Klinické štúdie prebiehajú aj pri podávaní vakcíny deťom od 12 do 17 rokov, no tu Moderne chýbajú dobrovoľníci.

AstraZeneca by mala začať koncom mesiaca testovať vakcíny u detí od 6 rokov. Vyhlásili, že sú prví, ktorí idú testovať deti od 6 do 17 rokov. Aj oni by, podobne ako Janssen, chceli mať licencované vakcíny pre deti do konca tohto roka. 

Je však potrebné zozbierať dostatok informácií o vplyve vakcíny na detský organizmus. Experti sa snažia porozumieť imunitným reakciám u ľudí všetkých vekových kategórií.

Oči mnohých rodičov po celom svete hľadia do blízkej budúcnosti a pýtajú sa, či budú ich deti očkované na začiatku nasledujúceho školského roka a teda na jeseň 2021.

Štúdie zatiaľ prebiehajú a je možné, že do začiatku nového školského roka budú vakcíny dostupné aj pre deti. Už dnes Izrael očkuje svojich obyvateľov vo veku od 16 rokov so súhlasom rodičov a to preto, aby umožnili teenagerom absolvovať výuku prezenčne. Mladšie ročníky si však budú musieť ešte počkať a kedy prídu na rad, je nateraz nejasné.

Prevencia je dostupnou a bezpečnou ochranou

Aké možnosti nám teda ostávajú pri ochrane našich potomkov? Tie, ktoré sú už v čase overené, a teda posilňovanie imunity vyváženou stravou, pobytom na čerstvom vzduchu, pravidelným pohybom a zabezpečením vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre mladý organizmus vo vývoji nevyhnutné.

TIP z lekárne:

VIUSID sirup – prírodný výživový doplnok vhodný od 3. rokov

  • Výrazne chráni pred vírusmi
  • Zvyšuje obranyschopnosť organizmu ihneď po začatí užívania, na rozdiel od iných prípravkov na imunitu, kde efekt nastupuje až po niekoľkých týždňoch  (napr. beta glukán)
  • Buduje silnú a udržiava zdravú imunitu
  • Obsahuje antioxidanty, antivírusové látky, vitamíny, aminokyseliny a minerály
  • Aktuálna AKCIA 3+1 a doprava zadarmo

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár