Kofeín a dieťa

MUDr. Igor Bukovský, PhD. 2

Nedávno sa objavili nielen nové nápoje s obsahom kofeínu, ale dokonca priamo v školách automaty na čaj a kávu. Deti sú čoraz častejšie konfrontované s kofeínom v dávkach, aké prijímajú dospelí.

Foto: Ingimage.com

 

Ako to vplýva na ich organizmus?

Presne tak ako na organizmus dospelých. Ťažko by sme našli nejaký pozitívny účinok: kofeín – stimulačná droga – zrýchli činnosť srdca, zvýši krvný tlak, naruší priebeh spánku, vyvolá nervozitu a podráždenosť.

  • Kofeín tiež odvodňuje. Takže voda, v ktorej je kofeín rozpustený (káva, čaj, kofeínové nealko) je o niekoľko hodín z tela preč.
  • Kofeín tiež zhoršuje vstrebávanie vápnika. Prispieva tým k osteoporóze a u detí k narušeniu správneho vývoja kostí a zubov.
  • Kofeín však nie je iba v kolových a stimulačných nápojoch, káve či čaji. Je aj v čokoláde a nepomôže jej ani “pohár plný mlieka”. Obsahujú ho aj niektoré lieky, ale tie zodpovedný pediater neodporučí a Vy sami ich predsa nebudete dieťaťu vnucovať.

Dieťa nie je malý dospelý

Situáciu ešte komplikuje fakt, že organizmus dieťaťa odbúrava kofeín oveľa pomalšie ako dospelý človek, takže aj menšia dávka kofeínu vyvolá farmakologické účinky a tie budú dlhšie pretrvávať.

Občasná konzumácia kofeínu v malej dávke (napr. 100 mL kolového nápoja)  dieťaťu bezprostredne neohrozí, ale podporí vznik celoživotného návyku.

A na koniec: aj za poznámky zo školy, že Vaše dieťa je nepozorné, vyrušuje a odmieta akceptovať autoritu učiteľa, môže byť zodpovedný kofeín.

  • Zdroj: www.akv.sk  (Článok bol použitý s písomným súhlasom autora.)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mna by skutocne zaujimalo, co uz dnes nie je zdraviu skodlive 🙁

    Voda z vodovodu obsahuje chlor, najnovsie aj antibiotika a hormony, v zelenine a ovoci su dusicnany, v mase kadeco, cerealie nie su zdrave….

Pridaj komentár