ZdravieZdravé dieťa

Keď má dieťa teplotu a kašeľ, otestujú ho na koronavírus?

 Kristína Kováčiková   01.09.2020   0

Asi v súčasnosti neexistuje škola, či škôlka, ktorá by rodičov veľkými písmenami neupozorňovala: „Nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19.“

V zátvorke nasledujú vymenované príznaky koronavírusu: nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest.

Inak bežné „veci,“ ktoré obyčajne so sebou prináša jeseň, keď sa deti vracajú do kolektívu a mení sa aj počasie, priaznivé na šírenie rôznych vírusov. Vrcholia alergie, zhoršuje sa astma. Ako to zvládneme nasledujúce mesiace, keď pri najmenšom kýchnutí v triede budeme myslieť okamžite na Covid?

 

Ako lekár vie, že to nie je koronavírus

„Soplíky“ bývali vždy dobrou témou do bitky. No počas pandémie koronavírusu aj slabučká teplota, či pokašliavanie vzbudí hneď podozrivé pohľady.

Predstavte si tú úľavu, ako hovoríte ostatným, aby sme upokojili všetkých, vrátane seba: „Pediater povedal, že to bola „len“ angína,“ alebo „Na pohotovosti nás zobrali, že to je „len“ laryngitída.“

I tak môže nasledovať zneisťujúca otázka: „A test na koronavírus vám nerobili?“ alebo „Ako lekár vie, že to nie je Covid?“

Napriek všeobecnej panike, na svete sú ešte stále aj iné ochorenia ako koronavírus. A obyčajná nádcha, ktorú dostane na jeseň takmer každý, ešte nie je dôvod, aby nás ošetrujúci lekár objednával na testy.

Aké sú bežné postupy pri ochoreniach

Pokiaľ dieťa nemá teplotu a má len kašeľ, resp. priehľadný sekrét z nosa, kýcha, má červené oči (alergia), na začiatok postačia bežné "režimové" opatrenia - tekutiny, teplo, oddych.

Ak by sme si neboli istí, môžeme telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý zhodnotí jeho stav a určí ďalší postup liečby. Neodporúča sa návšteva ambulancie. 

Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu (spravidla do 3 dní by mala odznieť). V takom prípade treba sledovať stav dieťaťa a ak by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, zavolať lekárovi, dohodnúť si termín návštevy v ordinácii (a prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu).

Ak by sa prejavil akýkoľvek príznak ochorenia žiaka počas vyučovania, škola (škôlka) bude informovať rodiča (nikdy nie príslušný regionálny úrad zdravotníctva). Postup sa zopakuje. Rodič sa telefonicky spojí s ošetrujúcim lekárom, ktorý rozhodne, čo ďalej.

Ani rodič nekontaktuje priamo RÚZ - pediater je ten, ktorý pri podozrení na koronavírus informuje Úrad regionálneho zdravotníctva a ten následne kontaktuje školu žiaka.

V ktorých prípadoch sa testuje na koronavírus

Ktoré osoby sa momentálne na Slovensku dostávajú na testovanie?

Podľa Daši Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva SR sú na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 indikované osoby, ktoré prichádzajú z rizikových krajín, teda krajín, ktoré sa nenachádzajú v takzvanom zozname menej rizikových krajín aktuálne platného opatrenia ÚVZ SR.

Výnimku majú deti do 3 rokov, ktoré test absolvovať nemusia, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak.

„Indikované osoby na testovanie na ochorenie COVID-19 sú ďalej osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia.

Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami.

Tiež ide o pacientov pred operačnými zákrokmi v prípade, že to indikuje lekár,“ vymenúva prípady Račková s tým, že pri každom potvrdenom prípade ochorenia sa vzniknutá situácia posudzuje individuálne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.