ZdravieZdravé dieťa

Keď má dieťa teplotu a kašeľ, otestujú ho na koronavírus?

 Kristína Kováčiková   01.09.2020   0

Asi v súčasnosti neexistuje škola, či škôlka, ktorá by rodičov veľkými písmenami neupozorňovala: „Nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19.“

V zátvorke nasledujú vymenované príznaky koronavírusu: nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest.

Inak bežné „veci,“ ktoré obyčajne so sebou prináša jeseň, keď sa deti vracajú do kolektívu a mení sa aj počasie, priaznivé na šírenie rôznych vírusov. Vrcholia alergie, zhoršuje sa astma. Ako to zvládneme nasledujúce mesiace, keď pri najmenšom kýchnutí v triede budeme myslieť okamžite na Covid?

 

Ako lekár vie, že to nie je koronavírus

„Soplíky“ bývali vždy dobrou témou do bitky. No počas pandémie koronavírusu aj slabučká teplota, či pokašliavanie vzbudí hneď podozrivé pohľady.

Predstavte si tú úľavu, ako hovoríte ostatným, aby sme upokojili všetkých, vrátane seba: „Pediater povedal, že to bola „len“ angína,“ alebo „Na pohotovosti nás zobrali, že to je „len“ laryngitída.“

I tak môže nasledovať zneisťujúca otázka: „A test na koronavírus vám nerobili?“ alebo „Ako lekár vie, že to nie je Covid?“

Napriek všeobecnej panike, na svete sú ešte stále aj iné ochorenia ako koronavírus. A obyčajná nádcha, ktorú dostane na jeseň takmer každý, ešte nie je dôvod, aby nás ošetrujúci lekár objednával na testy.

Aké sú bežné postupy pri ochoreniach

Pokiaľ dieťa nemá teplotu a má len kašeľ, resp. priehľadný sekrét z nosa, kýcha, má červené oči (alergia), na začiatok postačí, aby sme telefonicky kontaktovali pediatra, ktorý zhodnotí jeho stav a určí ďalší postup liečby. Nie je potrebné chodiť do ordinácie, naopak, ostať doma a riešiť to telefonicky, je vyslovene odporúčané.

Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu (spravidla do 3 dní by mala odznieť). V takom prípade treba sledovať stav dieťaťa, byť v telefonickom kontakte s ošetrujúcim lekárom a pre prípad, že by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, dohodnúť si termín návštevy v ordinácii (a prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu).

Ak by sa prejavil akýkoľvek príznak ochorenia žiaka počas vyučovania, škola (škôlka) bude informovať rodiča (nikdy nie príslušný regionálny úrad zdravotníctva). Postup sa zopakuje. Rodič sa telefonicky spojí s ošetrujúcim lekárom, ktorý rozhodne, čo ďalej.

Ani rodič nekontaktuje priamo RÚZ - pediater je ten, ktorý pri podozrení na koronavírus informuje Úrad regionálneho zdravotníctva a ten následne kontaktuje školu žiaka.

V ktorých prípadoch sa testuje na koronavírus

Ktoré osoby sa momentálne na Slovensku dostávajú na testovanie?

Podľa Daši Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva SR sú na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 indikované osoby, ktoré prichádzajú z rizikových krajín, teda krajín, ktoré sa nenachádzajú v takzvanom zozname menej rizikových krajín aktuálne platného opatrenia ÚVZ SR.

Výnimku majú deti do 3 rokov, ktoré test absolvovať nemusia, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak.

„Indikované osoby na testovanie na ochorenie COVID-19 sú ďalej osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia.

Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami.

Tiež ide o pacientov pred operačnými zákrokmi v prípade, že to indikuje lekár,“ vymenúva prípady Račková s tým, že pri každom potvrdenom prípade ochorenia sa vzniknutá situácia posudzuje individuálne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?