ZdravieZdravé dieťa

Keď má dieťa teplotu a kašeľ, otestujú ho na koronavírus?

 Kristína Kováčiková   01.09.2020   0

Asi v súčasnosti neexistuje škola, či škôlka, ktorá by rodičov veľkými písmenami neupozorňovala: „Nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19.“

V zátvorke nasledujú vymenované príznaky koronavírusu: nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest.

Inak bežné „veci,“ ktoré obyčajne so sebou prináša jeseň, keď sa deti vracajú do kolektívu a mení sa aj počasie, priaznivé na šírenie rôznych vírusov. Vrcholia alergie, zhoršuje sa astma. Ako to zvládneme nasledujúce mesiace, keď pri najmenšom kýchnutí v triede budeme myslieť okamžite na Covid?

 

Ako lekár vie, že to nie je koronavírus

„Soplíky“ bývali vždy dobrou témou do bitky. No počas pandémie koronavírusu aj slabučká teplota, či pokašliavanie vzbudí hneď podozrivé pohľady.

Predstavte si tú úľavu, ako hovoríte ostatným, aby sme upokojili všetkých, vrátane seba: „Pediater povedal, že to bola „len“ angína,“ alebo „Na pohotovosti nás zobrali, že to je „len“ laryngitída.“

I tak môže nasledovať zneisťujúca otázka: „A test na koronavírus vám nerobili?“ alebo „Ako lekár vie, že to nie je Covid?“

Napriek všeobecnej panike, na svete sú ešte stále aj iné ochorenia ako koronavírus. A obyčajná nádcha, ktorú dostane na jeseň takmer každý, ešte nie je dôvod, aby nás ošetrujúci lekár objednával na testy.

Aké sú bežné postupy pri ochoreniach

Pokiaľ dieťa nemá teplotu a má len kašeľ, resp. priehľadný sekrét z nosa, kýcha, má červené oči (alergia), na začiatok postačia bežné "režimové" opatrenia - tekutiny, teplo, oddych.

Ak by sme si neboli istí, môžeme telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý zhodnotí jeho stav a určí ďalší postup liečby. Neodporúča sa návšteva ambulancie. 

Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu (spravidla do 3 dní by mala odznieť). V takom prípade treba sledovať stav dieťaťa a ak by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, zavolať lekárovi, dohodnúť si termín návštevy v ordinácii (a prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu).

Ak by sa prejavil akýkoľvek príznak ochorenia žiaka počas vyučovania, škola (škôlka) bude informovať rodiča (nikdy nie príslušný regionálny úrad zdravotníctva). Postup sa zopakuje. Rodič sa telefonicky spojí s ošetrujúcim lekárom, ktorý rozhodne, čo ďalej.

Ani rodič nekontaktuje priamo RÚZ - pediater je ten, ktorý pri podozrení na koronavírus informuje Úrad regionálneho zdravotníctva a ten následne kontaktuje školu žiaka.

V ktorých prípadoch sa testuje na koronavírus

Ktoré osoby sa momentálne na Slovensku dostávajú na testovanie?

Podľa Daši Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva SR sú na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 indikované osoby, ktoré prichádzajú z rizikových krajín, teda krajín, ktoré sa nenachádzajú v takzvanom zozname menej rizikových krajín aktuálne platného opatrenia ÚVZ SR.

Výnimku majú deti do 3 rokov, ktoré test absolvovať nemusia, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak.

„Indikované osoby na testovanie na ochorenie COVID-19 sú ďalej osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia.

Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami.

Tiež ide o pacientov pred operačnými zákrokmi v prípade, že to indikuje lekár,“ vymenúva prípady Račková s tým, že pri každom potvrdenom prípade ochorenia sa vzniknutá situácia posudzuje individuálne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.