ZdravieZdravé dieťa

Chrumky, brumíky, párky, paštéty: naozaj si želáte dávať deťom toto do úst?

 Anna Veselá   10.05.2021   0

Keď vidím dieťa, ktoré sa práve napcháva chrumkami alebo čipsami, viem, že jeho rodičia nikdy neotočili obal na druhú stranu, kde by si prečítali, čo si ich dieťa práve dáva do úst.

Prečo ignorujeme, že si od útleho veku poškodzujú zdravie?

Shutterstock

 

„Chrumky“

Čo obsahujú? Napríklad kukuričnú krupicu, arašidy, palmový olej, sójovú múku, soľ. Veľa soli – ktorá sa neodporúča nielen deťom do roka, ale ani nám dospelým. Poďme však k „cukrom,“ aj tie sú zaujímavé.

Kukuričná krupica má vysoký glykemický index, ktorý stimuluje vylučovanie inzulínu a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tohto „jedla“ sa tak dieťa akoby nevie nabažiť, no keďže jeho telo nedostalo všetko, čo potrebuje, hladuje.

»»» Prečítajte si aj: Čo robí cukor s našimi deťmi?

 

Ak sú chrumky súčasťou jedálnička dieťaťa od útleho veku, zvyšuje sa pravdepodobnosť výskytu inzulínovej rezistencie alebo cukrovky typu 2.

Chrumky okrem toho obsahujú arašidy, ktoré môžu byť nebezpečným alergénom, či palmový olej, ktorý určite nie je príklad kvalitného tuku. Tiež je známe, že sója a kukurica sú najčastejšie GMO potraviny.

Shutterstock

 

„Čipsy“

Čo obsahujú: zemiaky, soľ, cukor, palmový/slnečnicový olej, farbivá, dochucovadlá ako glutaman sodný alebu guanylan sodný, sušenú srvátku, sušený cesnak, kyselinu citrónovú, extrakt z kvasníc,

Pri zemiakových lupienkoch je veľkým problémom obsah soli a to, že sa vysmážajú. Nevieme, na ako veľmi prepálenom a starom oleji...

Pri smažení vznikajú veľmi nebezpečné látky, ako transizoméry (alebo transmasné kyseliny), ktoré škodia srdcu - dvíhajú cholesterol a tiež zvyšujú riziko infarktu. Nebezpečný je aj akrylamid, ktorý môže poškodiť DNA a môže vyvolávať rakovinu.

Lenže chutia a človek sa ich nevie dojesť. Nadmerná konzumácia môže viesť k nárastu tukového tkaniva, zvyšuje sa riziko obezity, a nie je to dobré ani pre kardiovaskulárny systém. Príliš veľa soli vedie k hypertenzii.

Odborníci na výživu vidia škodlivosť pojedávania čipsov v tehotenstve, ktorú považujú za rovnako škodlivú ako napríklad fajčenie.

Shutterstock


Párky

Čo obsahujú: bravčové, hovädzie alebo kuracie mäso rôzneho podielu, vodu, soľ, kože (tie ich robia gumovými), škroby, zahusťovadlá, konzervačné látky, regulátory kyslosti, koreniny, no aj sušené mlieko, sóju, prípadne veci, ktoré by ste v párkoch možno nečakali: hrachovú či ovsenú vlákninu, kvasnicový extrakt, bravčový hemoglobín, či bambus.

Glutamáty, zvýrazňujúce chuť a fosfáty, obsiahnuté v regulátoroch kyslosti, sa ukladajú v organizme a môžu zabraňovať ukladaniu vápnika, horčíka i železa, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy.

Dusičnany, napríklad E250, ktoré sa pridávajú kvôli farbe a predĺženiu záručnej doby, môžu u detí spôsobovať hyperaktivitu, niektorí odborníci ich považujú dokonca za rakovinotvorné.

»»» Prečítajte si aj: Deťom dajte radšej slaninu ako párky.

„Paštéky“

Čo obsahujú: Napríklad bravčové mäso v rôznom zastúpení, vodu, bravčovú masť, bravčovú pečeň, soľ, korenie, modifikovaný škrob, mliečne bielkoviny, zahusťovače, farbivá, arómy, konzervanty

Už na prvý pohľad môžeme vidieť, že takýto výrobok je plný „chémie,“ a ak obsahuje napríklad 50 % mäsa, táto chémia má slúžiť na to, aby nejakým spôsobom vylepšila jeho otáznu kvalitu.

No zaiste nemôžeme od toho očakávať, že sme deťom dopriali kus výborného zdroja bielkovín, či tukov, ktoré inak naše deti v období vývinu potrebujú.

Shutterstock

 

„Brumíky“

Vedeli ste, že v jednom 30-gramovom Brumíkovi je skoro 10 g cukru? Inak v zložení prevláda múka a najlacnejšie sladidlo, glukózovo-fruktrózový sirup.

Na zlepšovanie chuti slúži lepok, ktorý je lacnou a povolenou náhradou glutamátov, lenže je silne návykový – zvýšená konzumácia takýchto produktov sa spája s nárastom obezity u detí, nárastom zubných kazov a ochorení srdcovo-cievneho systému.

A iné „zdravé“ keksíčky

Dávajte si pozor, aj keď na prednej strane obalov svietia rôzne upútavky, ktoré nám chcú evokovať, že ide o „zdravé“ keksíčky, zdôrazňujúc napríklad obsah mlieka, či cereálií.

»»» Prečítajte si aj: Test detských keksíkov. 20 pohrôm.

Z takých Bebe sušienok, ktoré sľubujú energiu na celé dopoludnie, bude dieťa v závratných výškach okamžite po konzumácii - čaká ho ostrý výstup inzulínu a vzápätí príde prudký pokles. Nečudo, že sa nám deti zdajú „naspídované,“ hyperaktívne a podráždené.

Tieto rôzne „mliečne rezy“ a podobne majú vysokú energetickú hodnotu, až 52% obsahu tvoria sacharidy, prevažne vo forme pridaných cukrov. Tyčinky venované deťom môžu obsahovať aj trans mastné kyseliny, ktorým by sme sa mali v strave vyhýbať, pretože škodia srdcovo cievnemu systému.

Deťom by sme mali ponúkať čo najmenej kupovaných sladkostí a „slaností,“ plných prázdnych kalórií. Lebo takto im vytvárame aj obraz stravovania na neskôr, idúc v ústrety rôznym civilizačným ochoreniam.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?