ZdravieZdravé dieťa

Barefoot - áno či nie?

 Saša/redakcia   10.06.2020   0

Imitácia chodenia na boso je momentálne trend. Môžeme však dávať Barefoot ako prvé topánky? Načo investovať do prvých topánok, keď je to také isté ako chodenie na boso? 

Barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Napoly bosá, napoly obutá

Prvý samostatný krok dieťaťa býva v rodine dôvodom na oslavu. Čo však drobcovi obuť? Klasické socialistické biele topánočky už vyšli z módy a ani ich tak ľahko nezohnať.

Možností je neúrekom, trochu inou alternatívou je populárne obúvanie tzv. barefoot.

Pri tomto type obutia ide o imitáciu bosej chôdze. Barefoot totiž v preklade znamená bosá noha. Topánka musí mať tenučkú a úplne rovnú podrážku, aby chodec cítil všetky nerovnosti a svaly chodidla tak pracovali. Nepatria sem špicaté topánky, ani akýkoľvek podpätok. Prsty na nohách v BF topánkach musia mať dostatok miesta. 

Priaznivci tohto typu obúvania preferujú častokrát chôdzu na boso všade, kde sa len dá a pokiaľ je priaznivé počasie.

Podmienky Barefoot topánky:

  • podrážka max. 5-6 mm
  • rovnaká výška podrážky vpredu i vzadu, bez zvýšenej päty
  • topánky sú ohybné priečne aj pozdĺžne
  • majú širokú špičku bez zdvihnutých prstov
  • sú bez klenby
barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Prvý krok bez topánok?

Dilemu, či dať barefootové topánky ako prvé obutie, rieši mnoho matiek. Najprv tzv. capačky, protišmykové ponožky pre prvé postavenie sa dieťaťa a následne výlučne barefootové topánky pre malých chodcov.

Nadšenci BF hovoria, že noha dieťaťa tak viac "komunikuje", klenba sa vyvíja prirodzene. V bežných, tvarovaných, detských topánkach vraj chodidlo zlenivie. Tradičná detská obuv s pevnou pätou a tvrdšou podrážkou je už pasé.

Čo na to hovoria ortopédi?

Dieťa, ktoré sa ešte len postavuje, sa učí "ako" na nohy. Tým, že noha bude v klasickej, pevnejšej topánke, skôr sa dostane do správnej polohy. Prvé topánky by teda nemali byť výlučne „bosonohé“ – mali by byť pevnejšie, aby poskytli dieťaťu oporu.

Keď sa dieťa stavia a učí sa chodiť, má prirodzene nestabilné členky - nemá dostatočne pevné väzivo. Rovnako nemá stabilitu trupu ako takú – to mu barefootové topánky nenahradia.

barefoot doma
Foto: Ingimage.com

 

Deti sa učia chodiť do troch rokov

Topánky deti nemusia nosiť stále. Na boso je pre ne vhodná chôdza práve po vonku, v teréne - kde sú kamienky, tráva, piesok, členený povrch, vtedy noha dostáva podnety a pracuje. 

Pre detské nohy však nie je vhodné chodenie bez podpory klenby doma po rovnej podlahe. Či už bosé, alebo v barefootových capačkách.

Dieťa má prirodzene voľné väzivá, prirodzenú hypermobilitu a zmenený sklon členkového kĺbu. Len do tretieho roku sa, podľa ortopédov, dieťa učí chodiť. 

Rovná podlaha nohe nedáva podnet, aby sa vyvíjala tam, kam potrebuje.

Argument, že v afrických krajinách v kmeňoch síce chodia bosí stále, neobstojí – plávajúce podlahy, chodníky či asfaltové ihriská v slumoch nemajú.

barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Žiadne extrémy...

Aké topánky, ktoré značky? Odborníci radia pokojne nakupovať aj topánky rôznych značiek.

Dôvod? Každý výrobca má iný typ podrážky, tvrdosť opätku, stielku a inú klenbu. Dieťa tak má podmienky, aby sa učilo chodiť v rôznych prostrediach. Jeho noha pracuje a ono o tom ani nevie.

Pravá značka pre deti neexistuje, noha každého dieťaťa je iná – je potrebné nájsť takú topánku, ktorá malej nôžke vyhovuje. 

Dávať teda barefoot, alebo nie? Zlatá stredná cesta nikomu neublíži. Zdravý sedliacky rozum radí, že keď barefoot topánky, tak zmysel má obúvať ich dieťaťu na von do prírody, alebo ho - keď je teplo - nechať vonku pobehovať bosé. Doma je však dobré ho zase prezuť do papučiek s tvarovanou stielkou.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Keď má po pôrode depresiu - otec
03.02.2023   0
Každá tretia mama a každý desiaty otec priznáva, že príchod bábätka s nimi zamával. Kým ženy o svojich problémoch hovoriť dokážu, mužská popôrodná depresia či miernejšie baby blues je stále tabuizovaná téma. Môže pritom viesť k rozvodu či ohroziť vzťahy s deťmi rovnako ako tá u materská.
Nemocnica Snina
30.01.2023   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
babetko
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt
03.02.2023   0
Súťažná otázka: Ako sa volá kampaň spoločnosti dm, vďaka ktorej nakupujete za dlhodobo výhodné ceny?
5 liekov na rodičovské frustrácie
01.02.2023   0
Novopečení rodičia sú citliví a zraniteľní. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, nie takými, ktorí vás stresujú a podkopávajú vaše rodičovstvo.
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
detské choroby
Detvianska móda, zrasty a plodnosť
01.02.2023   5
Predpokladám, že ak máte doma tínedžerku, tak ste už pár krát riešili vhodnosť krátkej bundičky, holých krížov a bedrových riflí v príjemnom dušičkovom čase. Zrasty sú hlavnou príčinou sekundárnej infertility (neplodnosti) u žien – u 15 – 20 % žien.
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.