ZdravieZdravé dieťa

Barefoot - áno či nie?

 Saša/redakcia   10.06.2020   0

Imitácia chodenia na boso je momentálne trend. Môžeme však dávať Barefoot ako prvé topánky? Načo investovať do prvých topánok, keď je to také isté ako chodenie na boso? 

Barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Napoly bosá, napoly obutá

Prvý samostatný krok dieťaťa býva v rodine dôvodom na oslavu. Čo však drobcovi obuť? Klasické socialistické biele topánočky už vyšli z módy a ani ich tak ľahko nezohnať.

Možností je neúrekom, trochu inou alternatívou je populárne obúvanie tzv. barefoot.

Pri tomto type obutia ide o imitáciu bosej chôdze. Barefoot totiž v preklade znamená bosá noha. Topánka musí mať tenučkú a úplne rovnú podrážku, aby chodec cítil všetky nerovnosti a svaly chodidla tak pracovali. Nepatria sem špicaté topánky, ani akýkoľvek podpätok. Prsty na nohách v BF topánkach musia mať dostatok miesta. 

Priaznivci tohto typu obúvania preferujú častokrát chôdzu na boso všade, kde sa len dá a pokiaľ je priaznivé počasie.

Podmienky Barefoot topánky:

  • podrážka max. 5-6 mm
  • rovnaká výška podrážky vpredu i vzadu, bez zvýšenej päty
  • topánky sú ohybné priečne aj pozdĺžne
  • majú širokú špičku bez zdvihnutých prstov
  • sú bez klenby
barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Prvý krok bez topánok?

Dilemu, či dať barefootové topánky ako prvé obutie, rieši mnoho matiek. Najprv tzv. capačky, protišmykové ponožky pre prvé postavenie sa dieťaťa a následne výlučne barefootové topánky pre malých chodcov.

Nadšenci BF hovoria, že noha dieťaťa tak viac "komunikuje", klenba sa vyvíja prirodzene. V bežných, tvarovaných, detských topánkach vraj chodidlo zlenivie. Tradičná detská obuv s pevnou pätou a tvrdšou podrážkou je už pasé.

Čo na to hovoria ortopédi?

Dieťa, ktoré sa ešte len postavuje, sa učí "ako" na nohy. Tým, že noha bude v klasickej, pevnejšej topánke, skôr sa dostane do správnej polohy. Prvé topánky by teda nemali byť výlučne „bosonohé“ – mali by byť pevnejšie, aby poskytli dieťaťu oporu.

Keď sa dieťa stavia a učí sa chodiť, má prirodzene nestabilné členky - nemá dostatočne pevné väzivo. Rovnako nemá stabilitu trupu ako takú – to mu barefootové topánky nenahradia.

barefoot doma
Foto: Ingimage.com

 

Deti sa učia chodiť do troch rokov

Topánky deti nemusia nosiť stále. Na boso je pre ne vhodná chôdza práve po vonku, v teréne - kde sú kamienky, tráva, piesok, členený povrch, vtedy noha dostáva podnety a pracuje. 

Pre detské nohy však nie je vhodné chodenie bez podpory klenby doma po rovnej podlahe. Či už bosé, alebo v barefootových capačkách.

Dieťa má prirodzene voľné väzivá, prirodzenú hypermobilitu a zmenený sklon členkového kĺbu. Len do tretieho roku sa, podľa ortopédov, dieťa učí chodiť. 

Rovná podlaha nohe nedáva podnet, aby sa vyvíjala tam, kam potrebuje.

Argument, že v afrických krajinách v kmeňoch síce chodia bosí stále, neobstojí – plávajúce podlahy, chodníky či asfaltové ihriská v slumoch nemajú.

barefoot
Foto: Ingimage.com

 

Žiadne extrémy...

Aké topánky, ktoré značky? Odborníci radia pokojne nakupovať aj topánky rôznych značiek.

Dôvod? Každý výrobca má iný typ podrážky, tvrdosť opätku, stielku a inú klenbu. Dieťa tak má podmienky, aby sa učilo chodiť v rôznych prostrediach. Jeho noha pracuje a ono o tom ani nevie.

Pravá značka pre deti neexistuje, noha každého dieťaťa je iná – je potrebné nájsť takú topánku, ktorá malej nôžke vyhovuje. 

Dávať teda barefoot, alebo nie? Zlatá stredná cesta nikomu neublíži. Zdravý sedliacky rozum radí, že keď barefoot topánky, tak zmysel má obúvať ich dieťaťu na von do prírody, alebo ho - keď je teplo - nechať vonku pobehovať bosé. Doma je však dobré ho zase prezuť do papučiek s tvarovanou stielkou.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?