ZdravieZdravé dieťa

Ako tráviť s deťmi cez prázdniny voľný čas

 pr   11.06.2021   0

Rozhodli ste sa cez leto vynoviť svoju domácnosť? Ak máte deti, zariaďovanie či vynovenie detskej izby je skvelý spôsob, ako s potomkami spoločne počas prázdnin tráviť voľný čas.

Zveľadenie detského kráľovstva môže byť zábavné, jednoduché a dokonca aj finančne nenáročné.  

dreamstime.com

 

Detskú fantáziu je dobré podporiť prostredím, v ktorom sa deťúrence denne nachádzajú. A skvelé je, ak sa samé podieľajú na zariaďovaní svojho kráľovstva.

Ľudia si oddávna svoje príbytky skrášľovali kvetmi. Živé rastliny, vďaka svojej pestrofarebnosti a vôni, naplnia detskú izbu životom. A okrem príjemnej atmosféry, ktorú v nej vytvoria, z prostredia budú pohlcovať aj škodlivé látky, ktoré sa uvoľňujú z nábytku.

Pri výbere rastlín je však nutné posúdiť ich rozmerové faktory, nároky na slnečné svetlo, vlhkosť, znášanlivosť chladu, prievanu a mnoho iných. Keramické kvetináče do detskej izby je dobré vyberať nielen podľa veľkosti, ale aj podľa farby či vzorov.

Ak budú izbové kvety v detskom kráľovstve spokojné, úžasne priestor obohatia - vnesú do neho aktivitu a pozitívnu energiu. 

Prírodné materiály

Pri zariaďovaní detskej izby je dôležitá bezpečnosť, účelnosť a estetický súlad. Ideálnymi materiálmi sú prírodné materiály.

Či sa jedná o podlahu, okná, dvere alebo nábytok, v detskej izbe je dobré preferovať drevo. Drevo, ktoré lahodí oku, na dotyk je teplé a príjemné.

Čo sa textilu týka, vhodná je bavlna. Galantéria poskytne metrový textil na záclony, závesy, posteľné obliečky i dekoratívne vankúšiky z tých najjemnejších látok, ktoré vo svojej izbe privíta každé dieťa.

Vzory a farebné odtiene však voľte s citom, aj s rozumom. Farby totiž ovplyvňujú nielen náladu dieťaťa, ale aj jeho myslenie. Farby môžu vaše ratolesti upokojiť, rozveseliť, ale aj podráždiť. Vhodne zvolené jemné odtiene dodajú priestoru pocit pohodlia a harmónie.    

Varenie ako hobby

Cez letné prázdniny môžete svoje deti naučiť nielen vysádzať a starať sa o izbové rastliny, šiť s nimi do detskej izby nové záclony či závesy, ale môžete s nimi aj variť.

Detská kuchynka je skvelým tipom, ako so svojimi potomkami spoločne tráviť čas. Variť je potrebné každý deň a vďaka detskej kuchynke môže dieťa napodobňovať postup prípravy jedál, aký práve robí jeho matka či otec. A popritom sa jednoduchou, hravou formou, učí základom varenia.

Preto by detská izba mala mať aj dostatok úložných priestorov, aby v nich bolo možné skladovať i hračky väčších rozmerov. Detská izba má byť zariadená nielen esteticky, ale aj účelne.

Je dôležité, aby vyhovovala potrebám detí, ktoré sa vo svojom kráľovstve majú cítiť príjemne. Má poskytovať dostatok priestoru nielen na nerušené spanie a učenie, ale aj na hry a zábavu v čase voľna, počas letných prázdnin.    

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?