ZdravieZdravé dieťa

Ako riešiť letné pohromy

 Mária Kohutiarová   31.07.2015   0

Leto je čas zvýšeného pohybu vonku – a neboli by to deti, ak by sa čosi nepritrafilo, minimálne to štipnutie komárom, osou, odreté koleno.

Aj sadra na ruke či nohe sa ako bonus prázdnin sem tam pritrafí. Hoci nosíme so sebou lekárničku na cesty, mnohé detské „havárie“ chcú len nejaký ten dobrý babský zásah.

Ako na ne?

Zdroj: isifa.com

 

Komáre a iný hmyz štípajúci

Aj tu platí, že prevencia je vždy lepšia, ako hasiť nepríjemné štípance.

Ak ste dosť odvážne, skúste rovnako ako jeden klasik tato natrieť deti preventívne pred pobytom vonku slivovicou – vraj to komáre priam desí.

Odporúča sa aj jesť veľa cesnaku, čo ale asi niektorým drobcom ťažko dostanete do pusy v množstvách, aby komárom smrdeli.

Pomáhajú aj paradajkové sadenice alebo prerezané paradajky v okne, alebo postrúhané šalviové listy zapálené v nehorľavej  miske.

Dobre zaberá aj zmes levandule, citrónu a octu pripravená v malých miskách a rozmiestnená po miestnosti.

Dobrým odpudzovačom pre komáre je vraj aj miska s vanilkovým cukrom na okne – komáre vraj nenávidia jej vôňu.

Úspech by ste mali mať aj po potretí tela čerstvou medovkou – odporúča sa ju položiť, celé vňate, okolo postele jemne popučenú.

Ak už poštípaní sme a svrbí to

Ak sme už dostali zásah a sme poštípaní, dávať drobčekom antihistaminiká je na zváženie, na dôvažok nie každému dieťaťu zaberú.

Vždy sa nájde poruke cibuľa – potretím reznou stranou neutralizuje a upokojí štípanec. Rovnako to platí aj o octe. V horšom prípade pomôže tekutý púder, ktorý štípanec schladí.

Zdroj: isifa.com

Veľmi dobre pomáha na štípance Tea tree olej. Zasiahnuté miesto je dobré tiež ponoriť do roztoku vody a sódy bicarbóny, odporúča sa tiež potrieť s listom paradajky, petržlenu alebo z čiernych ríbezlí. Rovnaký účinok by mal mať obklad z jablkového octu. Ak nemáte nič poruke z tohto, potrite poštípané miesto bežnou zubnou pastou.Opäť schladí a upokojí. Určite aj tí, čo mali horšiu známku z biológie ako dvojku, vedia nájsť list skorocelu – štípanec ním treba potrieť, šťava z čerstvého listu zmierni opuch a svrbenie.

Odporúčaný je aj roztok z 200 ml alpy a 30 klinčekov – treba to nechať vylúhovať aspoň 24 hodín, klinčeky tam nechať a natierať sa roztokom.

Večné detské odreniny, chrasty a modriny

Povedzme si to na rovinu. Prežiť leto bez odreniny sa proste nedá. A ak by sa to naozaj zadarilo, je tam podozrenie na iný problém. Nesedeli náhodou celé prázdniny pred počítačom?

Čo teda s chrastami, aby sa rýchlo zahojili, neboleli a náš potomok si to iniciatívne nezoškrabal x-krát za sebou?

Znovu tu zaberá všadeprítomný skorocel a potretie ranky popučeným listom. Dobré je túto ranku aj na noc jemne obložiť ďalším listom skorocelu a opatrne prelepiť alebo previazať – do rána zvykne byť rana neporovnateľne krajšia.

Na modriny zaberá obklad z tvarohu alebo červeného vína – pokiaľ je teda tá modrina taká, že ten tvaroh oželiete.

Dobre na odreniny, chrasty a modriny zaberá aj arniková alebo kostihojová masť. 

Zdroj: isifa.com

 

Nie je nič lepšie, ako letná hnačka

Kto ju nemal, nech sa hlási. Dovolenka, lekáreň ďaleko a deti to chytilo – trebárs aj z grilovačky. Vynikajúce je obzrieť sa, či na lúke alebo v okolí nerastie repík, skorocel alebo či nemáte v zásobe mätový čaj alebo šalviu. Uvarte čaj, po troške piť - určite zaberú. No a ak už je trošku lepšie, je dobré podporiť trávenie a dodávanie výživy a tekutín malými dávkami klasickej sladkej Cola-coly – ale len po lyžičkách, zhruba každú pol hodinku. K tomu diéta pri hnačke a je to.

Človek si pred dovolenkou a letom hovorí: hádam nás žiadna katastrofa nepostihne. Radšej to však neriskujte: stlačte „print“ a vložte si zoznam babskej prvej pomoci do peňaženky či k dokladom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...