ZdravieZdravé dieťa

Ako je to s výživovými doplnkami pre deti?

 PR   06.05.2021   0

Počas toho, ako deti rastú, je dôležité, aby prijímali dostatok vitamínov a minerálov na zabezpečenie si dobrého zdravia.

Mnohí rodičia premýšľajú nad tým, či zdravie svojich detí podporiť aj výživovými doplnkami. Poďme sa pozrieť na to, ako to teda je.

 

Väčšina detí prijíma dostatočné množstvo výživných látok z vyváženej stravy, avšak sú prípady a okolnosti, keď deťom vitamíny a minerály chýbajú. Potreba živín sa mení v závislosti od veku, pohlavia, rastu či úrovne aktivity.

Deti potrebujú celé spektrum vitamínov a minerálov, rovnako ako dospelí. V opačnom prípade by ich organizmus nedokázal rásť a fungovať tak, ako má. Čiže deti potrebujú presne také isté živiny ako dospelí, rozdiel je v menšom množstve. 

Deti a výživové doplnky

Pokiaľ majú deti pestrú a vyváženú stravu, zvyčajne suplementy nepotrebujú. Ich telo si z potravy zoberie všetko, čo potrebuje.

Lekári preto skôr odporúčajú, aby rodičia svojim deťom dávali všetky druhy ovocia a zeleniny, kvalitný zdroj bielkovín, zdravé tuky a sacharidy.

Je však niekoľko výnimiek a okolností, pri ktorých sa doplnky výživy pre deti odporúčajú:

  • deti, ktoré sú veľmi prieberčivé a je ťažké do nich dostať ovocie a zeleninu,
  • deti, ktoré vydávajú veľa energie – malí športovci a veľmi neposedné deti,
  • deti, ktoré sú často choré,
  • deti, ktoré majú vegetariánsku alebo vegánsku stravu,
  • deti, ktoré majú problémy s trávením.

 

Aké výživové doplnky dávať deťom?

Pri výbere výživových doplnkov pre dieťa stavte vždy na kvalitu, prípadne ak si nie ste výberom istý, poraďte sa s lekárom.

Dôležité je taktiež to, aby ste neprekračovali odporúčané denné dávky, ktoré by mohli byť pre deti toxické.

Na imunitu

Deti bývajú často choré, za čo môže aj oslabená imunita. V takomto prípade by ste mali naštartovať imunitný systém vášho dieťaťa nielen dlhodobým zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny.

Podporiť imunitu môžete napríklad pomocou kolostra, ktoré je telu veľmi blízka látka a je výborná aj pre detský organizmus. Rovnako výborným posilňovačom imunity je vitamín C, ktorý je dobré do tela dopĺňať celoročne.

Deti, ktoré odmietajú zdravú a vyváženú stravu

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa má nie veľmi dobrú životosprávu a do jedenia ovocia a zeleniny sa príliš nehrnie, podporte jeho zdravé trávenie probiotikami. Ide o kvalitné probiotické kultúry, ktoré podporia imunitu, prečistia tráviaci systém a je veľmi dobré užívať ich počas brania antibiotík.

Pre zdravý vývoj mozgu detí je veľmi dobrý príjem dostatočného množstva omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú napríklad v tučných rybách. Ak však vaše dieťa ryby príliš neobľubuje, dávajte mu výživový doplnok Omega-3, v ktorom rybacia chuť úplne zaniká.

 

Pre malých športovcov, neposedné deti i maškrtníkov

Deti potrebujú pre správny vývoj a rast energiu, ktorá funguje. Reč je o zdravých zdrojoch kalórií, ktoré neobsahujú plno rafinovaného cukru, umelých farbív a konzervantov.

Pokiaľ vaše deti športujú a majú veľa pohybu, dôležitý je pitný režim. Namiesto sladených nápojov a džúsov im dajte nápoje, ktoré majú aj potrebné minerály a vitamíny.

Povedzme si úprimne, deti milujú sladkosti a sladké maškrtenie. Bežné sladkosti sú však plné umelých látok, ktoré pre zdravý vývoj nie sú úplne najprospešnejšie. Našťastie existujú zdravé maškrty pre deti, ktoré sú plné vitamínov.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?