ZdravieTehotenstvo

Zháňate prebaľovací pult pre svoje dieťatko? Poradíme vám s jeho výberom

 pr   07.01.2021   0

Pripravujete sa na príchod bábätka a jednou z posledných vecí, ktorú potrebujete kúpiť, je prebaľovací pult? Poradíme vám, podľa čoho sa pri jeho výbere orientovať a aké praktické vychytávky vám môžu uľahčiť starostlivosť o bábätko.

 

Kúpte si všestranného pomocníka

Po narodení bábätka sa pre vás prebaľovací pult stane všestranným pomocníkom. Pri jeho výbere by ste preto mala ísť na istotu a vybrať taký, ktorý bude vám aj vášmu dieťatku po všetkých stránkach vyhovovať.

Stabilita za všetkých okolností

Prebaľovací pult má rôzne podoby – od jednoduchého pultu na kolieskach cez skladací stolík až po prebaľovaciu komodu s úložným priestorom. Vždy si ale skontrolujte, či je pult dostatočne stabilný. Ak si vyberiete pult na kolieskach, zvoľte aspoň variant s dvomi kolieskami, ktoré je možné zaistiť poistkou proti pohybu.

Zvýšené okraje pre väčšie bezpečie

Prebaľovací pult by mal vždy disponovať zvýšenými okrajmi, ktoré sa v niektorých prípadoch dodávajú samostatne a k pultu sa dajú pripevniť. Prebaľovací priestor sa tak stáva bezpečným miestom v prípade, že sa k bábätku na chvíľu otočíte chrbtom. Zvýšené okraje zabraňujú pádu bábätka, preto na ne nikdy nezabúdajte.

 

Skontrolujte si rozmery

Jedným zo základných parametrov, podľa ktorých by ste mala prebaľovací pult vyberať, sú jeho rozmery. Správne zvoľte predovšetkým výšku pultu, ktorá by mala zodpovedať výške vašej postavy. Pri prebaľovaní by ste mala pri pulte stáť uvoľnene vo vzpriamenej pozícii a šetriť tak svoj chrbát. Nemenej podstatné sú aj rozmery prebaľovacej plochy. Platí, že čím väčšia, tým lepšia – okrem bábätka sa na pult pohodlne vojdú aj ďalšie pomôcky, ktoré tak budete mať hneď po ruke.

Čo viac chcieť od prebaľovacieho pultu?

Niektoré prebaľovacie pulty plnia hneď niekoľko funkcií naraz. Obľúbené sú predovšetkým tzv. prebaľovacie komody, ktoré ponúkajú veľké množstvo úložných priestorov a po odstránení pultu slúži napríklad ako skrinka na detské oblečenie. Úplným opakom sú skladacie pulty, ktoré využijete v stiesnenom priestore. Po prebalení ho jednoducho zložíte a znovu rozložíte až vtedy, keď ho budete zase potrebovať. Diskutabilné sú prebaľovacie pulty, ktoré je možné s trochou šikovnosti premeniť na vaničku na večerné kúpanie. Pri nich sa vždy dopredu uistite, že sú dostatočne stabilne a bezpečné.

Kedy si vystačíte s prebaľovacou podložkou?

Neoddeliteľnou súčasťou prebaľovacieho pultu je podložka. Niekto si dokonca vystačí len s ňou – jednoducho ju položíte na akúkoľvek rovnú plochu a pustíte sa do prebaľovania. Ak by ste podložku pokladali cez postieľku alebo cez vaňu, zvoľte typ s pevným dnom. Kúpou samotnej prebaľovacej podložky výrazne ušetríte miesto, ktoré by inak zabral rozmerný pult. Navyše môžete svoje bábätko prebaľovať doslova kdekoľvek. 

V prvom rade myslite na bezpečie

Hlavným kritériom pri výbere prebaľovacieho pultu by malo byť vždy bezpečie vášho bábätka. Okrem zmienenej stability a zvýšených okrajov sa zamerajte aj na materiál prebaľovacej podložky. Zárukou kvality a zdravotnej nezávadnosti použitých materiálov sú ekoznačky ako napríklad TÜV, ekoznačka EU alebo Öko-Tex. V neposlednom rade si tiež overte, že prebaľovací pult spĺňa európsku normu EN 12221.

 

Po ideálneom prebaľovacom pulte alebo podložke sa poohliadnite na Heureka.sk alebo Heureka.cz – k dispozícii máte stovky produktov z rôznych e-shopov, ktoré si jednoducho zoradíte podľa ceny či obľúbenosti a porovnáte medzi sebou.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?