ZdravieTehotenstvo

História cisárskeho rezu

 Pavlínka Pavlíková   21.11.2021   0

Dnes je cisársky rez celkom bežným operačným výkonom, ak pôrod nevie prebehnúť prirodzene. Má však za sebou dlhú a zaujímavú históriu svojho vývoja.

Vedeli ste, že jeho počiatky siahajú do antického Ríma a starého Egypta? A vôbec,  prečo sa cisársky rez volá “cisársky”?

foto: shutterstock

 

Mnohí sa domnievajú, že samotný názov “cisársky” (angl. "caesarean") je odvodený od mena Julius Caesar. Dohady o tom, že Julius Caesar bol prvým človekom narodeným cisárskym rezom, nie sú nijako podložené, ide o mýtus. 

“Caedare” v preklade znamená rezať

V skutočnosti je názov odvodený od latinského slova “caedare,” čo v preklade znamená rezať.

Dokumenty dokazujú, že cisársky rez sa používal ešte pred narodením samotného Julia Ceasara. Využíval sa najmä v kritických prípadoch, ak matka zomierala alebo už zomrela.

V 7. storočí p.n.l. rímsky kráľ Numa Pompilius vydal oficiálne nariadenie, že mŕtva tehotná žena nesmie byť pochovaná skôr, ako z jej tela bude vybraný plod. Historicky sa teda operácia vždy využívala na záchranu dieťaťa a nie matky.

Prvá správa o prežití matky aj dieťaťa

Prvá správa o tom, že matka a dieťa prežili, pochádza zo 16. storočia zo Švajčiarska.

Rezač ošípaných Jacob Nufer požiadal úrady o povolenie operovať svoju manželku po niekoľkých dňoch bezvýsledného pôrodu. Zachraňovať životy matiek a riskovať zabitie detí v maternici bolo pre pôrodné baby (asistentky) prísne zakázané.

Avšak Jacob Nufer prevzal osud do svojich rúk, rozhodol sa pre úspešný zákrok sám. Predpokladá sa, že Jacob Nufer nadobudol anatomické znalosti potrebné pre tento postup dôkladným pozorovaním dobytka, s ktorým každodenne pracoval. V tej dobre vedel o anatómii pravdepodobne rovnako, ako lekári svojej doby.

Ako prvý kompletne zdokumentoval priebeh cisárskeho rezu až nemecký lekár Jeremiáš Trautman. V roku 1610 zákrok previedol na vlastnej žene, ktorá však po mesiaci zomrela na infekciu. 

Mortalita v minulosti bola veľmi vysoká, protože neboli známe sterilizačné postupy a operačné rany sa nešili. Vývoj anestézie a taktiež väčšie poznatky z anatomie v 19. storočí prispeli k zlepšeniu medicínskych techník. S príchodom sterilizácie a aj antibiotík sa chirurgické výsledky cisárskeho rezu ešte zlepšili. 

Africkí liečitelia

Nielen v západných krajinách prebiehali pokusy o zákrok. Správy z 19. storočia hovoria o úspešných chirurgických pôrodoch v Rwande a Ugande.

Africkí liečitelia používali botanické prípravky na anestéziu svojich pacientov a na podporu hojenia rán. Z denníka cestovateľa R.W. Felkina (1879 ) po Ugande:

Liečiteľ použil banánové víno na čiastočné omámenie ženy a na očistenie rúk a brucha pred operáciou... Nakoniec brušnú ranu pripli železnými ihlami a natreli pastou pripravenou z koreňov.”

Prvý úspešný cisársky rez

Prvý zaznamenaný úspešný cisársky rez v Britskom impériu vykonala žena. Teda ono to bolo takto: cisársky rez viedol James Barry, lekár v službách britskej armády v Južnej Afrike. 

Po jeho smrti sa zistilo, že jeho pravé meno bolo Margaret Ann Bulkley a pitva dokázala, že v skutočnosti bol James ženou prezlečenou za muža. Celoživotná motivácia Margret Ann Bulkley bola kariéra chirurga, ktorú ale v tom čase žena vykonávať nemohla.  

Zlom priniesla anestézia

Vývoj v západnej medicíne išiel ruka v ruke spolu so zvyšujúcou sa urbanizáciou a rastom nemocníc.

Práve v mestských nemocniciach, kde lekári liečili množstvo pacientov, sa začali rozvíjať nové pôrodnícke a chirurgické zručnosti. Rozvoj cisárskeho rezu ako závažnej brušnej operácie pretrval a odzrkadľoval zmeny vo všeobecnej chirurgii.

Po roku 1846 sa aplikácia anestézie rýchlo rozšírila z USA do Európy. V pôrodníctve však existoval odpor proti jeho používaniu na základe biblického príkazu, že ženy by mali pri pôrodoch trpieť ako odčinenie za Evin hriech.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Anestetiká umožnili chirurgom, aby mali čas na precíznu operáciu a na zaznamenávanie podrobností o svojich postupoch. Ženy boli ušetrené agónie po operáciách a boli menej náchylné na šok.

Už od staroveku sa objavovali snahy o cisárske rezy a v 19. storočí systematické zdokonaľovanie cisárskych rezov nakoniec viedlo k nižšej úmrtnosti žien a ich detí. 

Koncom 20. storočia sa vo väčšine krajín dieťa stalo primárnym pacientom po začatí pôrodu. V dôsledku toho sa za posledné roky zaznamenal výrazný nárast uchyľovania sa k chirurgickému zákroku na základe indikácií zdravia dieťaťa. 

Operácia, ktorá pred rokmi prakticky vždy viedla k mŕtvej žene alebo mŕtvemu dieťaťu, má dnes takmer vždy vo výsledku živú matku a dieťa - premenu, ktorá je rovnako významná pre ženy a ich rodiny, ako aj pre medicínu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Potrebujeme v tehotenstve magnézium?»»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.