ZdravieTehotenstvo

5 psychologických mechanizmov, ktorými sa zo ženy stane matka

 Mgr. Ivona Tóthová   03.03.2021   0

Nikdy som matkou nebola a mám sa ňou stať?  Dokážem to?

Možno ste aj vy prechádzali obdobím, kedy ste si seba  v roli matky nevedeli vôbec predstaviť. Čo sa musí stať, aby zo mňa - veľkého dieťaťa, dospelej ženy, samostatnej, svojstojnej jednotky, bola matka? Stačí otehotnieť?

Budúca materská identita sa začína formovať už v priebehu tehotenstva. 

 

 

5. psychologických mechanizmov, ktorými sa žena stáva matkou :

1: imitácia – napodobňovanie správania iných tehotných žien a matiek, záujem o správanie a postoje iných matiek

2: hranie rolí – skúšanie si roly matky napr. v starostlivosti o iné deti, hranie sa s inými deťmi napr. z rodiny

3: fantázia –  predstavy, snívanie a myšlienky o sebe ako matke, o  mojom dieťati a živote s ním

4: introjekcia – preberanie niektorých názorov, noriem a spôsobov správania, alebo naopak odmietanie iných spôsobov a názorov (napr. konkrétne výchovné postupy, postoje k materstvu)

5: smútenie - uvedomovanie si životnej zmeny a akceptácia nutnosti vzdania sa niektorých oblastí života (napr. práca, záľuby).

Dôležitá je aj moja vlastná mama

Silnú rolu hrá skúsenosť ženy s vlastnou matkou a s výchovou, ktorú zažila od svojich rodičovskou . Ak má žena negatívnu skúsenosť zo svojej pôvodnej rodiny,  (najmä prípady týrania a zneužívania v detstve, ale tiež konfliktné rodinné zázemie, dysfunkčná primárna rodina, zanedbávanie, extrémne prísna výchova) môže znamenať zvýšené riziko ťažkostí s adaptáciou na materstvo, a výskytu psychických problémov a úzkosti v tehotenstve.

 

  • Zdroj: PSYCHOLÓGIA V PÔRODNEJ ASISTENCII, Zuzana Škodová, Univerzita Komenského v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, 2018
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...