Sú ne/plodné dni naozaj ne/plodné?

Silvia Hanová 2

Počítate pred sexom plodné či neplodné dni? Viete, akú má táto prirodzená antikoncepčná metóda skutočnú spoľahlivosť? Možno budete prekvapení. 

Prirodzené formy antikoncepcie sú bez zdravotných rizík 

Viaceré prirodzené formy antikoncepcie sa v poslednej dobe tešia veľkej popularite. Je nesporné, že tieto formy ochrany pred neželaným tehotenstvom majú mnoho výhod, a sú bez zdravotných rizík. 

Obľúbenou prirodzenou metódou ochrany pred neželaným počatím dieťaťa je tzv. počítanie plodných a neplodných dní počas ženského menštruačného cyklu. Ak túto metódou používate aj Vy, prečítajte si o jej výhodách a nevýhodách, o ktorých ste doposiaľ možno vôbec netušili.

Plodné a neplodné dni

Jednou z prirodzených metód je aj tzv. počítanie plodných a neplodných dní, ktoré sa pravidelne vyskytujú počas ženského menštruačného cyklu. Základným princípom tejto metódy je regulácia pohlavného styku v závislosti od jednotlivých fáz ženského menštruačného cyklu.

Nespochybniteľnou výhodou tejto formy ochrany pred počatím dieťaťa je jej finančná nenáročnosť, žena nemusí kvôli nej navštevovať svojho gynekológa a žiadať ho o recept, nepotrebuje žiadne špeciálne pomôcky, nevystavuje svoje telo vplyvu hormónov a v porovnaní s tzv. metódou prerušovanej súlože poskytuje partnerom komfort neprerušeného pohlavného styku.

Môžeme sa na ne/plodné dni spoľahnúť? 

Podobne ako metóda prerušovanej súlože, ani metóda počítania plodných a neplodných dní Vás v žiadnom prípade neochráni pred prenosnými pohlavnými chorobami!

Ak sa však touto metódou plánujete chrániť len pred neželaným tehotenstvom, ani v tomto prípade nemusíte byť spokojný s jej efektom. Metóda počítania plodných a neplodných dní je totiž lepším pomocníkom pre páry, ktoré sa jej praktikovaním snažia počať dieťa ako pre tie, ktoré tomu chcú zabrániť.

Prečo nie 100%

Štatistiky v súvislosti s touto metódou hovoria, že každá štvrtá žena zo 100, ktorá praktizuje túto metódu počas obdobia jedného roka, aj napriek tomu otehotnie. Je to dané najmä tým, že dĺžka ženskej menštruácie sa líši. U väčšiny žien dochádza k ovulácii 14 dní pred menštruáciou, avšak môže to byť aj medzi 12. a 16. dňom od začiatku menštruácie.

Mohlo by vás zaujímať: 

Prečo môžete otehotnieť aj pri prerušovanej súloži »»»

 

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Prečo môžete otehotnieť aj pri prerušovanej súloži »»»

Ovulácia, číže dozrievanie vajíčka schopného oplodnenia, sa však môže dostaviť aj spontánne a mimo uvedených dní. Záleží to od rôznych faktorov, o ktorých žena väčšinou vôbec netuší.

Preto, ak sa chcete pred neplánovaných otehotnením chrániť touto antikoncepčnou metódou, počítajte s tým, že nie je 100% a mátešancu, že nežnejšia polovička praktizujúceho páru príde do iného stavu.  

Ak sme ale nastavní tak, že dieťa príjmeme, keď príde, všetko je ako má byť:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zas clanok pisala odbornicka. Rolleyes Pocitanie plodnych a neplodnch dni uz hadam ani nikto nepraktizuje. Mozno tak to bolo kedysi, ked zeny nemali dostatok informacii. Pri prirodzenom planovani nejde o pocitanie dni, ale o urcovanie dni pomocou „indikatorov“ plodnych a neplodnych (prave kvoli tomu, ze nie kazda ma rovnako dlhy cyklus a ani u tej jednej zeny nie je vzdy rovnaky), takze suma sumarum, plodne naozaj plodnymi su a neplodne zas neplodnymi. Pousmejem sa vzdy nad konstatovanim, ked niekto povie, ze otehotnela som pocas neplodnych dni.. Samozrejme, nevylucujem, ze aj pri tejto metode je riziko otehotnenia, no na tom, co som napisala vyssie, to nic nemeni.

  2. nepraktizujteeee nie je to sto percentne … u nas za 5 rokov s pouzivanim kondomov zo superlove.sk sme neotehotneli a ta je to u nas 100% ochrana

Pridaj komentár