ZdraviePlodnosť ženy

Menštruačný kalendár a aplikácie na sledovanie cyklu

 Anna Veselá   17.07.2021   0

Menštruačný kalendár slúži žene na sledovanie svojho menštruačného cyklu. Už po nástupe prvej menštruácie je dôležité viesť si poznámky o všetkých krvácaniach, dátumoch začiatku i  skončenia, intenzitu, bolesti a podobne.

Ale ženy často o svojom cykle prehľad nemajú – nevedia, aký je dlhý, aká je obvyklá dĺžka ich menštruácie, zabúdajú, kedy mali poslednú menštruáciu, netušia ani kedy približne očakávať nasledujúcu menštruáciu.

Menštruačný kalendár a sledovanie cyklu

Menstruacny kalendar
Shutterstock

 

Menštruačný kalendár pomáha zistiť, aký má žena cyklus – kedy sa začína, kedy končí, koľko dní trvá, v akej perióde sa opakuje – či je pravidelný alebo nepravidelný, bolestivý, atď.

  • dĺžka menštruácie je obvykle 3-5 dní, ale aj 2-7 dňové krvácanie sa považuje za normálne,
  • rozpätie medzi jednotlivými periódami, čiže menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21-35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania.

Zvlášť u mladých dievčat a žien môže trvať niekoľko rokov, kým sa cyklus upraví a bude presnejší, pretože pri každom cykle nemusí dôjsť k ovulácii (uvoľnenie vajíčka). Zo začiatku býva menštruácia u dievčat aj silnejšia a dlhšia.

»»»»» Prečítajte si aj: Menzes. Ako dlho má zdravá žena krvácať?

Keď však dievča dospeje a k ovulácií dochádza pravidelne, krvácanie sa upraví, zmierni a skráti. Úpravu cyklu, spravidla k lepšiemu, udávajú tiež ženy, ktoré už rodili.

Menštruačný kalendár a odhad ďalšej menštruácie

Každé dievča, ktoré dostane menštruáciu, by si malo viesť menštruačný kalendár, aj keď zo začiatku sa nebude môcť na neho spoľahnúť, pokiaľ ide o odhadovaný nástup ďalšej menštruácie, keďže je menštruácia u dievčat nepravidelná.

Je však potrebné si tieto záznamy viesť, pretože sa ľahko stane, že si dátum poslednej menštruácie nezapamätáte. Tieto záznamy môže byť nápomocné aj lekárovi, ktorý môže ľahšie určiť typ prípadnej poruchy a zahájiť správnu liečbu.

»»»»» Prečítajte si aj: Ako oddialiť menštruáciu?

Menstruacny kalendar
Shutterstock

 

Dátum poslednej menštruácie

Na údaj o poslednej menštruácii sa vás určite bude pýtať gynekológ na preventívnej prehliadke.

Ak žena nesleduje menštruáciu, nemá presný prehľad o svojom cykle, nepamätá si dátum poslednej menštruácie, môže to napríklad sťažiť odhadovaný dátum pôrodu bábätka, ktorý sa od toho odvíja.

Tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie – lekár určí dátum predpokladaného pôrodu, ktorý vypočíta pomocou tzv. Naegelleho vzorca: k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a odpočítajú sa tri mesiace.

»»»»»» Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia.

Typy menštruačných kalendárov

V súčasnosti majú ženy výhodu, keďže svoj menštruačný cyklus môžu sledovať napríklad prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Na rozdiel od stránok s online kalkulačkami, ktoré sľubujú výpočet termínu nasledujúcej periódy, si zvoľte radšej aplikáciu, do ktorej si budete zaznamenávať potrebné údaje o menštruácii. Ak tieto veci nechcete riešiť v telefóne, ostáva ešte klasika – cyklus si môžete značiť perom do kalendára.

Aplikácie na sledovanie menštruácie

Ak používate iPhone, môžete svoj menštruačný cyklus sledovať v aplikácii Zdravie, kde sa dajú zapnúť hlásenia, ktoré vás upozornia na blížiacu sa menštruáciu, aj na plodné dni.

Viete si sledovať aj štatistiky o vašej menštruácii – dátum poslednej menštruácie, typickú dĺžku vašej menštruácie (napr. 5 dní), typickú dĺžku cyklu (napr. 28 dní).

Na aplikácii je príjemné to, že pokiaľ by ste zabudli zaznamenať dátum vašej menštruácie, telefón vám to pripomenie, opýta sa vás aj sám, pokiaľ mu chýbajú údaje v čase odhadovaného dátumu menštruácie.

Existujú, samozrejme, aj iné aplikácie na sledovanie cyklu, napríklad Period Tracker – Period Calendar, ktorú si môžete stiahnuť v Google Play.

»»»» Prečítajte si aj: Aké sú šance otehotnieť v jednotlivých fázach cyklu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 dôvodov, prečo je dobré byť mamou neskôr
22.10.2021   0
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia
21.10.2021   0
Veľa byliniek sa v tehotenstve, alebo v období dojčenia neodporúča. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže, napríklad tehotenská nevoľnosť, ťažkosti po pôrode, či ktoré bylinky užívať pri dojčení.
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
14.10.2021   1
Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Správajú sa lepšie deti v jasličkách a škôlke, alebo tie, ktoré sú doma?
25.10.2021   0
Častá rodičovská dilema: dať dieťa do jasličiek, či do škôlky skôr, ako bude mať tri? Vedci z francúzskej Sorbonne sú však v tomto prípade na strane inštitúcií.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
20.10.2021   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
Dojčím proti svojej vôli.
19.10.2021   1
Bojíme sa v tomto napätom spoločenskom ovzduší nahlas povedať, že stačilo, že my vlastne už vôbec dojčiť nechceme!
detské choroby
CRP hodnoty. Kedy je CRP vysoké a treba antibiotiká?
25.10.2021   0
Z výsledkov CRP testu lekár zistí, či sú alebo nie sú antibiotiká potrebné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Operácia: Nosová mandľa
23.10.2021   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
18.10.2021   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
zvery
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.
Pomoc, môj kocúr značkuje!
12.10.2021   1
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium.
Každý pes si zaslúži láskavý domov
04.10.2021   0
4. október je Svetový deň zvierat. Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním.