ZdraviePlodnosť ženy

HA. Nežiadúce účinky.(3)

 PharmDr. Jozef Laurinec   25.08.2009   8

Nežiadúce účinky sa zvyknú rozdeľovať na menej závažné a závažné. K menej závažným nežiadúcim účinkom patria:

Abnormálne maternicové krvácanie je  najčastejším nežiadúcim účinkom. Príčinou tohto tzv. špinenia či krvácania je nedostatočná prestavba a atrofia sliznice maternice.

Ďalej tu zaraďujeme nevoľnosť, bolesti hlavy, bolestive prsia, bolesti brucha, bolesti v krížoch, zvrácanie, emočnú labilitu - hladiny stresového hormónu kortizolu môžu byť až 2 x vyššie v dôsledku stimulácie produkcie transkortinu v pečeni , prírastok hmotnosti
(vačšina gestagenov má vlastnosti mužských pohlavných hormónov a viaceré gestagény spôsobujú viazanie vody v tele).

Prestávame ju brať, meníme

Tieto nežiadúce účinky významným spôsobom ovplyvňujú znášanlivosť – compliance hormonálnej antikoncepcie. Kvôli menej závažným nežiadúcim účinkom prestane v priebehu prvého roku užívať HA 30-50% nových uživateliek HA. Ďalších 10-30% užívateliek prechádza na nový prípravok.

Hormonálnu antikoncepciu by nemali užívať adolescenti, u ktorých nebolo dokončené uzavretie epifizálnych štrbín, pretože môže zabrániť dosiahnutiu normálneho vzrastu.

Závažné nežiadúce účinky

Zo závažných nežiaducich účinkov, ktore ohrozujú nielen zdravie, ale aj život žien
je dôležité spomenúť infarkt myokardu, karcinom prsníka, krčka maternice a venózny tromboembolizmus.


Infarkt myokardu: relatívne riziko je u užívateliek hormonálnej antikoncepcie 2 až 3,21 x vyššie ako u žien, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu. Podľa študií WHO je toto riziko výrazne zvýšené v závislosti na veku a na fajčení.


Fajčenie u uživateliek HA mladších ako 35 rokov zvyšuje relatívne riziko asi 10 krát, u žien starších ako 35 rokov dokonca 100 krát.


Kancerogenita: Kombinované hormonálne antikoncepčné tablety sú na zozname karcinogénov I.A.R.C.- Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny.  Na pôde USA americký National Institute of Enviromental Health Sciences zaradil steroidné estrogény do skupiny dokázaných karcinogénov.  Hormonálna antikoncepcia však ohrozuje život ženy, nielen tým že samotná je kancerogénna, ale negatívne ovplyvňuje tie systémy v tele, ktoré chránia ľudský organizmus pred vplyvom iných kancerogénov.

Aj keď sa pri hormonálnej antikoncepcii uvažuje hlavne o rakovine prsníka, krčka maternice a pečene, táto sa môže ovplyvnením  systémov zúčastniť na vzniku akéhokoľvek typu rakoviny.


Karcinóm prsníka:

Metaanalýza štúdií hodnotiaca asi 90% publikovaných epidemiologických údajov o vplyve kombinovanej hormonálnej antikoncepcie na karcinóm prsníka stanovila zvýšené riziko u súčasných uživateliek na RR = 1,2, pretrvavajúce 10 rokov po vysadení antikoncepcie. Zaujímavá a varujúca je štúdia, ktorá skúmala užívanie hormonálnej antikoncepcie u žien pred 25. rokom života a pred prvým tehotenstvom. Tehotenstvo a najmä tehotenstvo pred dvadsiatym rokom života je najvýznamnejším celoživotným ochranným faktorom proti vzniku rakoviny prsníka. U tejto skupiny žien bolo relatívne riziko karcinómu prsníka 2 až 5 x vyššie.


Karcinóm krčka maternice:

Veľká štúdia zistila 2,5x vyššiu úmrtnosť na karcinóm krčka maternice u súčasných uživateliek kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Táto pretrváva 10 rokov po vysadení antikoncepcie.

Venózny tromboembolizmus


Ďalšou závažnou komplikáciou užívania HA je venózny tromboembolizmus (VTE). Dochádza k upchaniu ciev krvnou zrazeninou. Vo veľkých, kvalitne prevádzaných štúdiách sa ukázalo, že uživateľky súčasných antikoncepčných prípravkov majú 3-4 x zvýšené riziko VTE oproti ženam, ktoré ju neužívajú. Je potrebné zdôrazniť, že 1-2% tromboembolických nemocí konči smrteľne.

Aké faktory stoja v pozadi vzniku VTE?

1)Pri užívaní HA dochádza k zvýšeniu faktorov krvného zrážania F VII, F VIII, F IX, F X.
2) Naopak, je podstatne znížená tvorba antitrombínu III.,  ktory je hlavným inhibítorom trombínu.
3) Zvýšená je agregácia (zhlukovanie) krvných doštičiek ako odpoveď na katecholaminy.
4) Zaujímavá je aj práca skupiny francúzskych odborníkov, ktorí poukazujú na to, že HA stimuluje vznik tzv. antiethynil –estradiolových protilátok, ktoré reagujú s cievnou stenou a podmieňujú tvorbu trombóz. Znižovaním hladín ethinylestradiolu pod 50 μg, nevedie k ďalšiemu znižovaniu VTE.

Užívanie HA nie je pre ženu zdravé

Na základe uvedených argumentov možno konštatovať, že užívanie hormonálnej antikoncepcie nie je takým dobrom pre ženu, akým ho vidia a akým ho propagujú výrobcovia hormonálnej antikoncepcie a zástancovia tejto metódy regulácie počatia.

Zvlášť závažným sa ukazuje ohrozenie zdravia  a života žien, ktoré sú mladé a nachádzajú sa v najproduktívnejšom štádiu svojho života. Významnym sa ukazuje aj hormonálny zásah do reprodukčných orgánov ženy (vaječníky, maternica, hypotalmo-hypofyzarno-ovarialna os) a do celkového biochemického prostredia ženy. K plnému obnoveniu plodnosti môže dôjsť až po dvoch rokoch od vysadenia hormonálnej antikoncepcie a asi u 2 % užívateliek pretrváva strata menštruačného krvácania a neplodnosť aj po dobu viacerých rokov. 

 

 

  • autor textu: PharmDr. Jozef Laurinec , farmaceut
  • autorka ilustračných fotografií: Jana Hamarová
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
kvetka zablacka napísané 31.10.2014 00:10

dobry vecer ,mesiac uzivam ,kombinovanu antikoncepciu belissa nove na trhu.teraz mam pauzu 7 dni ,zacala som uzivat prvy den mestruacie ,ale spinim ,v jednom kuse .nevolno mi nieje ,chcelatake skorych by som aj pribrala ,a trochu aj spevnili prsia po porode.bolesti nemam tiez ani pod brusi v krizoch ,mam vysadit ci tie javy su normalne .dakujem za vasu odpoved.

redakcia napísané 31.10.2014 09:24

Zdravim Kvetka,

otazku, na ktoru cakas odpoved lekara treba vlozit do poradne gynekologa, napr sem: poradne.rodinka.sk/poradna-gynekologa-mudr-nadezda-malickayova-f69/

 

Podmienkou pridania dotazu je ale registracia a prihlasenie, ak nie si, tak tadeto: forum.rodinka.sk/register.php

arasidka napísané 31.08.2009 15:56

a ako sa teda chranis? Lebo napr. bilingsova metoda je pre mna dost nespolahliva, po dvoch detoch by som sa urcite neodvazila riskovat...takze len kondom?

karla napísané 16.05.2014 22:42

kondom

Jana (Janitka) napísané 30.08.2009 21:55

Fiiiha, no ked citam o tych neziaducich ucinkoch Eek

Priznam sa HAK som brala niekedy pred 6 rokmi pocas 3 mesiacov, ale uz nikdy viac!

calendula napísané 30.08.2009 21:49

no toto sa fakt zle čo i len číta. Tiež som nikdy neužívala HAK ale chcela som iné napísať. Tie ilustračné fotky k týmto tématickým článkom sú úchvatnésmile

Sisi napísané 26.08.2009 19:25

Tesim sa, ze konecne niekto pise aj o druhej strane mince. Skoda, ze taketo veci sa baby v cakarni gynekologa nedocitaju Confused

nat napísané 25.08.2009 18:57

suhlasim. naco to seba pchat? existuju aj ine metody, uplne prirodzene. Mam 36 a dve deti a nikdy som nepbrala a ani nebudem brat HAK.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...