ZdraviePlodnosť ženy

HA. Nežiadúce účinky.(3)

 PharmDr. Jozef Laurinec   25.08.2009   8

Nežiadúce účinky sa zvyknú rozdeľovať na menej závažné a závažné. K menej závažným nežiadúcim účinkom patria:

Abnormálne maternicové krvácanie je  najčastejším nežiadúcim účinkom. Príčinou tohto tzv. špinenia či krvácania je nedostatočná prestavba a atrofia sliznice maternice.

Ďalej tu zaraďujeme nevoľnosť, bolesti hlavy, bolestive prsia, bolesti brucha, bolesti v krížoch, zvrácanie, emočnú labilitu - hladiny stresového hormónu kortizolu môžu byť až 2 x vyššie v dôsledku stimulácie produkcie transkortinu v pečeni , prírastok hmotnosti
(vačšina gestagenov má vlastnosti mužských pohlavných hormónov a viaceré gestagény spôsobujú viazanie vody v tele).

Prestávame ju brať, meníme

Tieto nežiadúce účinky významným spôsobom ovplyvňujú znášanlivosť – compliance hormonálnej antikoncepcie. Kvôli menej závažným nežiadúcim účinkom prestane v priebehu prvého roku užívať HA 30-50% nových uživateliek HA. Ďalších 10-30% užívateliek prechádza na nový prípravok.

Hormonálnu antikoncepciu by nemali užívať adolescenti, u ktorých nebolo dokončené uzavretie epifizálnych štrbín, pretože môže zabrániť dosiahnutiu normálneho vzrastu.

Závažné nežiadúce účinky

Zo závažných nežiaducich účinkov, ktore ohrozujú nielen zdravie, ale aj život žien
je dôležité spomenúť infarkt myokardu, karcinom prsníka, krčka maternice a venózny tromboembolizmus.


Infarkt myokardu: relatívne riziko je u užívateliek hormonálnej antikoncepcie 2 až 3,21 x vyššie ako u žien, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu. Podľa študií WHO je toto riziko výrazne zvýšené v závislosti na veku a na fajčení.


Fajčenie u uživateliek HA mladších ako 35 rokov zvyšuje relatívne riziko asi 10 krát, u žien starších ako 35 rokov dokonca 100 krát.


Kancerogenita: Kombinované hormonálne antikoncepčné tablety sú na zozname karcinogénov I.A.R.C.- Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny.  Na pôde USA americký National Institute of Enviromental Health Sciences zaradil steroidné estrogény do skupiny dokázaných karcinogénov.  Hormonálna antikoncepcia však ohrozuje život ženy, nielen tým že samotná je kancerogénna, ale negatívne ovplyvňuje tie systémy v tele, ktoré chránia ľudský organizmus pred vplyvom iných kancerogénov.

Aj keď sa pri hormonálnej antikoncepcii uvažuje hlavne o rakovine prsníka, krčka maternice a pečene, táto sa môže ovplyvnením  systémov zúčastniť na vzniku akéhokoľvek typu rakoviny.


Karcinóm prsníka:

Metaanalýza štúdií hodnotiaca asi 90% publikovaných epidemiologických údajov o vplyve kombinovanej hormonálnej antikoncepcie na karcinóm prsníka stanovila zvýšené riziko u súčasných uživateliek na RR = 1,2, pretrvavajúce 10 rokov po vysadení antikoncepcie. Zaujímavá a varujúca je štúdia, ktorá skúmala užívanie hormonálnej antikoncepcie u žien pred 25. rokom života a pred prvým tehotenstvom. Tehotenstvo a najmä tehotenstvo pred dvadsiatym rokom života je najvýznamnejším celoživotným ochranným faktorom proti vzniku rakoviny prsníka. U tejto skupiny žien bolo relatívne riziko karcinómu prsníka 2 až 5 x vyššie.


Karcinóm krčka maternice:

Veľká štúdia zistila 2,5x vyššiu úmrtnosť na karcinóm krčka maternice u súčasných uživateliek kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Táto pretrváva 10 rokov po vysadení antikoncepcie.

Venózny tromboembolizmus


Ďalšou závažnou komplikáciou užívania HA je venózny tromboembolizmus (VTE). Dochádza k upchaniu ciev krvnou zrazeninou. Vo veľkých, kvalitne prevádzaných štúdiách sa ukázalo, že uživateľky súčasných antikoncepčných prípravkov majú 3-4 x zvýšené riziko VTE oproti ženam, ktoré ju neužívajú. Je potrebné zdôrazniť, že 1-2% tromboembolických nemocí konči smrteľne.

Aké faktory stoja v pozadi vzniku VTE?

1)Pri užívaní HA dochádza k zvýšeniu faktorov krvného zrážania F VII, F VIII, F IX, F X.
2) Naopak, je podstatne znížená tvorba antitrombínu III.,  ktory je hlavným inhibítorom trombínu.
3) Zvýšená je agregácia (zhlukovanie) krvných doštičiek ako odpoveď na katecholaminy.
4) Zaujímavá je aj práca skupiny francúzskych odborníkov, ktorí poukazujú na to, že HA stimuluje vznik tzv. antiethynil –estradiolových protilátok, ktoré reagujú s cievnou stenou a podmieňujú tvorbu trombóz. Znižovaním hladín ethinylestradiolu pod 50 μg, nevedie k ďalšiemu znižovaniu VTE.

Užívanie HA nie je pre ženu zdravé

Na základe uvedených argumentov možno konštatovať, že užívanie hormonálnej antikoncepcie nie je takým dobrom pre ženu, akým ho vidia a akým ho propagujú výrobcovia hormonálnej antikoncepcie a zástancovia tejto metódy regulácie počatia.

Zvlášť závažným sa ukazuje ohrozenie zdravia  a života žien, ktoré sú mladé a nachádzajú sa v najproduktívnejšom štádiu svojho života. Významnym sa ukazuje aj hormonálny zásah do reprodukčných orgánov ženy (vaječníky, maternica, hypotalmo-hypofyzarno-ovarialna os) a do celkového biochemického prostredia ženy. K plnému obnoveniu plodnosti môže dôjsť až po dvoch rokoch od vysadenia hormonálnej antikoncepcie a asi u 2 % užívateliek pretrváva strata menštruačného krvácania a neplodnosť aj po dobu viacerých rokov. 

 

 

  • autor textu: PharmDr. Jozef Laurinec , farmaceut
  • autorka ilustračných fotografií: Jana Hamarová
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
kvetka zablacka napísané 31.10.2014 00:10

dobry vecer ,mesiac uzivam ,kombinovanu antikoncepciu belissa nove na trhu.teraz mam pauzu 7 dni ,zacala som uzivat prvy den mestruacie ,ale spinim ,v jednom kuse .nevolno mi nieje ,chcelatake skorych by som aj pribrala ,a trochu aj spevnili prsia po porode.bolesti nemam tiez ani pod brusi v krizoch ,mam vysadit ci tie javy su normalne .dakujem za vasu odpoved.

redakcia napísané 31.10.2014 09:24

Zdravim Kvetka,

otazku, na ktoru cakas odpoved lekara treba vlozit do poradne gynekologa, napr sem: poradne.rodinka.sk/poradna-gynekologa-mudr-nadezda-malickayova-f69/

 

Podmienkou pridania dotazu je ale registracia a prihlasenie, ak nie si, tak tadeto: forum.rodinka.sk/register.php

arasidka napísané 31.08.2009 15:56

a ako sa teda chranis? Lebo napr. bilingsova metoda je pre mna dost nespolahliva, po dvoch detoch by som sa urcite neodvazila riskovat...takze len kondom?

karla napísané 16.05.2014 22:42

kondom

Jana (Janitka) napísané 30.08.2009 21:55

Fiiiha, no ked citam o tych neziaducich ucinkoch Eek

Priznam sa HAK som brala niekedy pred 6 rokmi pocas 3 mesiacov, ale uz nikdy viac!

calendula napísané 30.08.2009 21:49

no toto sa fakt zle čo i len číta. Tiež som nikdy neužívala HAK ale chcela som iné napísať. Tie ilustračné fotky k týmto tématickým článkom sú úchvatnésmile

Sisi napísané 26.08.2009 19:25

Tesim sa, ze konecne niekto pise aj o druhej strane mince. Skoda, ze taketo veci sa baby v cakarni gynekologa nedocitaju Confused

nat napísané 25.08.2009 18:57

suhlasim. naco to seba pchat? existuju aj ine metody, uplne prirodzene. Mam 36 a dve deti a nikdy som nepbrala a ani nebudem brat HAK.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako sa mám správať pri mojom vzdorovitom ročnom dieťati?
05.07.2022   0
Keď ju vonku vezmem na ruky a pritúlim si ju, aby sa ukludnila, tak ma kope, bije a kričí.
SUŤAŽ: babylove – všetko pre tých najmenších
04.07.2022   0
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt.
4 stratégie, kedy vyraziť s deťmi na dlhú cestu autom
04.07.2022   0
Chystáte sa na dlhšiu cestu autom s dieťaťom či deťmi? Kedy ísť? Načasovanie odchodu je veľmi dôležitá vec. Stratégie sú rôzne.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
03.07.2022   1
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
auto
Ako často treba čistiť klímu v aute?
28.06.2022   4
Peľová sezóna v plnom prúde, dovolenky sa plánujú. Nezabudnite skontrolovať aj klímu, pretože počas používania dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami.
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.