Desí vás ortieľ „neplodnosť“? Na toto si dajte pozor

pr 2

Ak sa usilujete o splodenie potomka už niekoľko mesiacov a stále sa vám nedarí, nezúfajte. Nič nie je stratené – existuje totiž množstvo spôsobov, ako môžete zlepšiť vašu plodnosť.

A netýka sa to len žien. Približne v polovici prípadov je totiž za problémami s otehotnením znížená potencia či neplodnosť muža. Ako môžete zvýšiť vaše šance na úspešné splodenie bábätka?

Dozvuky antikoncepcie

Je logické, že ak chcete otehotnieť, musíte vysadiť hormonálnu antikoncepciu. Nie vždy je však návrat tela k pôvodnej plodnosti rýchly a pružný – niekedy môže trvať až štvrť roka.

Príčinou, ktorá spôsobuje dočasnú neplodnosť môže byť hormonálna nerovnováha, nedostatok kyseliny listovej a znížená hladina vitamínov B, C a E v tele. Tieto vitamíny je preto nutné dopĺňať, ideálne vo forme koncentrovaných doplnkov výživy. Kritický je predovšetkým vitamín B8 alebo inozitol, ktorý zlepšuje kvalitu vajíčok a tým zvyšuje šance na otehotnenie. 

Škodlivé plasty v domácnosti

Pesticídy, ftaláty, formaldehyd… Denne sme vystavení množstvu chemikálií, o ktorých účinkoch nevieme veľa. Podľa vedcov z Harvardskej univerzity môžu práve niektoré chemikálie za zníženú plodnosť každého šiesteho páru.

Ide najmä o tzv. organofosfátové retardéry horenia (angl. organophosphate flame retardants – PFR). Tie sa uvoľňujú do vzduchu z bežných predmetov v domácnosti ako sú skrinky počítačov, čalúnený nábytok či penové podložky na cvičenie. 

Stres náš každodenný 

Podľa českého sexuológa MUDr. Václava Urbánka, CSc., sú poruchy potencie (a tým aj plodnosti) u mužov väčšinou spôsobené viac ako jednou príčinou. Keď sa muž ocitá v situácii, že ho často zrádza telo, pripojí sa k tomu aj „psychická nadstavba“ – znížené sebavedomie a strach zo zlyhania, čo ešte viac zhorší situáciu.

Stres vyplavuje hormón kortizol, ktorý brzdí mužský testosterón a zhoršuje kvalitu spermií. Vzniká začarovaný kruh. 

Cestou von je pre muža prehodnotenie priorít a zmena režimu – viac športu, odpočinku, relaxu s partnerkou a menej nadčasov a rozčuľovania sa v práci. 

Dlhodobému udržaniu normálnej hladiny testosterónu môžu pomôcť aj bylinky – napríklad Kotvičník zemný, známy aj ako „zelená Viagra“, ktorý súčasne prirodzeným spôsobom stimuluje mužské libido a plodnosť. Medzi efektívne prírodné afrodiziaká na zlepšenie plodnosti patrí aj Maca peruánska, Schizandra či aminokyselina L-arginín.

Všetky spomínané zložky nájdete napríklad vo voľne dostupných tabletkách na potenciu, ktoré si môžete jednoducho a diskrétne objednať online. Pri dlhodobých problémoch s erekciou je každopádne vhodné, konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom – urológom alebo sexuológom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mňa nielen desila neplodnosť a predstava, že nikdy nebudem mať dieťa, ale po rokoch trápenia a následných vyšetreniach, sa zistilo, že môj muž má príliš pomalé spermie. Cry Bolo to pre nás veľmi desivé, ani si na to už nechcem spomínať a vyvolávať tie neskutočne smutné spomienky, ale chcem sa podeliť s tým, čo mi pomohlo. Obmedziť stres má určite význam tiež, ale my sme si našli na cestakdietatu.sk kliniku, kde nás vyšetrili a pomohli nám a teraz máme malé mimčo. Veľmi sa tešíme, skúste tiež. 🙂

  2. Obmedziť stres a psychicky sa dobre naladiť to je alfa a omega. Aj u muža aj ženy. My sme to podporovali aj výživovými doplnkami s myoinozitolom, kyselinou listovou (Inofoli a Folandrol) a podobene. Sú to látky, ktoré sú ozaj potrebné pre naladenie tela na tehotenstvo. Potom už len pozitívne myslieť.

Pridaj komentár