ZdraviePlodnosť ženy

Prečo by sme mali chodiť na "cyto"

 Ela Podhorská   11.12.2018   0

Vraj len 25% žien na Slovensku chodí na pravidelné preventívne prehliadky ku gynekológovi. Pre nás, čo chodíme, ponúkam vysvetlenie toho, čo a prečo sa deje pri odbere cytológie. A tých ostatných 75%? Myslím, že by článok mohol byť inšpiráciou dohodnúť si termín.

shutterstock

Cytologické vyšetrenie

Jeho podstatou je mikroskopické vyšetrenie buniek získaných ľahkým sterom z povrchu sliznice krčka maternice. Vykonáva sa štandardne pri preventívnej prehliadke u gynekológa. Táto metóda diagnostiky je spoľahlivá, časovo nenáročná a dokáže odhaliť už začínajúce zmeny na bunkách krčka maternice, či celkom malé, ešte len vznikajúce nádory, ktoré nie sú viditeľné pri bežnom vyšetrení.

Kedy "cyto" absolvovať? 

Vyšetrenie krčka maternice by ste mali podstúpiť v polovici menštruačného cyklu, teda asi dva dni po skončení poslednej menštruácie, resp. asi 10 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Liečbu vaginálnymi prípravkami treba vysadiť dva dni pred vyšetrením a noc pred ním sa vyhnite pohlavnému styku.

Výsledky cytológie

Nález sa nedá vyhodnotiť: Znamená, že zo vzorky nebolo možné vykonať test spoľahlivo. Lekár vás vyzve na opätovné cytologické vyšetrenie, väčšinou po 3 mesiacoch. 

Normálny nález: Väčšina žien má normálny nález cytológie, teda neboli zistené žiadne zmeny, ktoré by mohli vyvolať rakovinu. Riziko vzniku rakoviny krčka maternice je minimálne. V skríningu pokračujte naďalej raz ročne. 

Abnormálny nález: Znamená, že v cytologickom stere boli zistené zmenené bunky. Zmeny však väčšinou nie sú závažné a ani nepotvrdzujú rakovinu – tá býva diagnostikovaná len výnimočne. Sú však určitým výstražným signálom a varovaním, preto treba pri abnormálnom náleze ženu starostlivo sledovať.

 

Podľa výsledkov abnormálneho nálezu Vám môže lekár odporučiť:

  • Ďalší odber steru krčka maternice o 3 až 6 mesiacov – aby sa zistilo, či abnormálne zmeny v bunkách vymizli, ostali rovnaké alebo sa dokonca zhoršili. V prípade normálneho kontrolného nálezu by mala ďalšia kontrola nasledovať o 6 mesiacov a pri potvrdení normálneho nálezu stačí ženu ďalej kontrolovať tak, ako zdravé ženy. Naopak, pri opätovnom náleze abnormálnych buniek lekár ženu odošle na ďalšie vyšetrenia. 
  • Kolposkopické vyšetrenie - umožňuje podrobnejšie vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho prístroja podobného mikroskopu 
  • Test na prítomnosť vírusu HPV – aby sa odhalili pacientky s vyšším rizikom vzniku rakoviny krčka maternice

Kolposkopické vyšetrenie

Ide o vizuálnu prehliadku krčka špeciálnym optickým prístrojom. Je to vyšetrenie, ktoré umožňuje pozorovať zmeny na krčku maternice. Používa sa pri ňom roztok kyseliny octovej alebo jódový roztok, ktorým sa potrie krčok maternice - zdravé bunky zhnednú, abnormálne sú biele alebo žltkasté. Lekár potom prístrojom podobným mikroskopu – kolposkopom - pozoruje farbu tkaniva, cievne zmeny, ústie žliazok, prítomnosť kondylómov a iné vlastnosti. Vyšetrenie prebieha podobne, ako ster z krčka maternice a pacientku neobťažuje o nič viac, nakoľko prístroj ostáva mimo tela ženy.

 

Biopsia

Využíva sa pri cytologicky a/alebo kolposkopicky potvrdených abnormálnych nálezoch. Biopsia môže s istotou vyvrátiť alebo potvrdiť rakovinu. Lekár pri nej malými špeciálnymi klieštikmi odoberie kúsok tkaniva veľkosti asi 2 – 4 mm. Ten sa potom odošle na mikroskopické vyšetrenie – biopsiu. Odber tkaniva prebieha podobne ako bežné gynekologické vyšetrenie a nie je pri ňom potrebné použiť narkózu. Väčšina žien pocíti len akési mierne štipnutie. Po zákroku sa môže 3 – 4 dni objavovať slabé krvácanie (môžete použiť vložky alebo tampóny) a pacientkam sa odporúča 3 dni nekúpať, iba sprchovať a 3 dni nemať pohlavný styk

Konizácia

Konizácia je podobná ako biopsia, no umožňuje zistiť, či abnormálne bunky krčka maternice neprenikli hlbšie do tkaniva, kým biopsia často potvrdí len zmeny buniek na povrchu krčka. Pri konizácii sa odoberá väčšie množstvo tkaniva v tvare konusu – kužeľu a preskúma sa pod mikroskopom. Zákrok vyžaduje miestne znecitlivenie alebo celkovú anestéziu a vykonáva sa v nemocnici.

Konizácia sa využíva aj pri liečbe predrakovinových zmien, kedy sa ňou odstráni celá postihnutá oblasť krčka maternice.

Čo sa týka prevencie, aj tu ide o vašu imunitu.

určite sa všetci zhodneme na tom, že najväčšou hrozbou je striedanie sexuálnych partnerov a najdôležitejšie je udržiavanie imunitného systému vo skvelej kondícii.

Na trhu je dostupných množstvo výrobkov, ktoré zaručene pomáhajú budovať imunitu, otázkou však ostáva, ktorý z nich si vybrať. Kvalitným a skutočne výnimočným prípravkom v tejto oblasti je INDONAL, ktorý pomáha na celý rad intímnych problémov podľa rád odborníkov- gynekológov.

 „Látka I3C sa stala veľmi populárnou prírodnou látkou v prevencii rakovinových ochorení, najmä prsníka a vaječníkov. Ide o látku hojne rozšírenú v čeľadi kapustovité. Pri tejto látke sa predpokladá niekoľko mechanizmov účinku. Uvádza sa najmä antiestrogénová aktivita, priamo sa viaže na estrogénové receptory, kde pôsobí ako antagonista," hovorí Silvia Fialová z publikácie Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty.

 

 

Výrobok INDONAL PARTNER® je vysoko kvalitným prípravkom, ktorý posilňuje imunitu ako u mužov, tak aj u ženskej časti populácie..

INDONAL obsahuje jednu z fytochemických látok s protirakovinovými účinkami Indol-3-karbinol, ktorý  prispieva k hormonálnej rovnováhe u mužov aj  u žien, ovplyvňuje metabolizmus testosterónu a estrogénu.

Viac informácii sa dozviete na www.indonal.sk

Okrem vyššie spomínaného produktu je na trhu k dispozícii aj  INDONAL WOMAN®, ktorý priaznivo ovplyvňuje svojím zložením ženské problémy.

Aké sú účinky INDONAL WOMAN:

  • má posilňujúci účinok pre hormonálne závislé mäkké tkanivo (prsia, maternica)
  • prispieva k rovnováhe pohlavných hormónov u žien
  • zmierňuje tlaky v prsníkoch počas i mimo menštruácie
  • priaznivo pôsobí v období klimaktéria
  • nabudzuje imunitu

Skúste sa poinformovať u svojho gynekológa, ošetrujúceho lekára, alebo u lekárnikov v lekárňach o tomto revolučnom bylinnom prípravku.

Naďalej však platí, že pravidelné gynekologické vyšetrenia sú najlepšou prevenciou“, uzatvára gynekologička MUDr. Ilona Hegerová.

Prevencia je to najzákladnejšie a najdôležitejšie, nezabudnite na to myslieť aj pri vašej dospievajúcej dcére. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...