ZdravieKoronavírus

Testovanie detí na COVID-19

 Kristína Kováčiková   15.12.2020   0

Kedy pediater rozhodne, že dieťa bude testované na COVID-19? Testujú sa aj bezpríznakové deti? Ako prebieha testovanie detí?

Shutterstock

 

Kedy pediater rozhodne, že dieťa bude testované na COVID-19?

Pediater pošle dieťa na testy, najmä ak sú naplnené tieto 2 predpoklady:

  • ak je prítomná pozitívna epidemiologická anamnéza (návrat zo zahraničia, hromadné podujatie, rizikové správanie v rizikovom regióne, úzky kontakt s podozrivým alebo potvrdeným prípadom)
  • a dieťa má súčasne príznaky COVID-19 (najmä respiračné príznaky, u detí do roka života prítomnosť príznakov zo strany gastrointestinálneho traktu).

Deti do 7 rokov nie sú po príchode zo zahraničia povinne testované, testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár.

Testovanie bezpríznakových detí

Ak je dieťa bezpríznakové, pediater ho nemusí indikovať na testovanie. Dieťa pravidelne monitoruje počas 10 dní od úzkeho kontaktu s pozitívnym alebo podozrivým prípadom na COVID-19, resp. od návratu z rizikovej krajiny.

Ak by sa predsa len objavili príznaky koronavírusu, resp. ak sa u dieťaťa zhoršuje zdravotný stav, pediater dieťa indikuje na testovanie (je mu vystavený COVID-pas).

Ak aj dieťa nemá žiadne príznaky, ale s dieťaťom v spoločnej domácnosti sa nachádza riziková osoba staršia ako 65 rokov alebo so závažným chronickým ochorením, testovanie sa indikuje pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze - najskôr 5. deň po úzkom kontakte.

COVID-pas môže vystaviť pediater cez aplikáciu Moje ezdravie https://www.ezdravotnictvo.sk/sk/moje-ezdravie alebo na stránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php alebo priamo cez web aplikáciu ISZI https://www.nczisk.sk/Web_aplikacia_ISZI/Pages/default.aspx.

Dieťa má príznaky, ale nebolo v kontakte s prípadom

Ak sú prítomné príznaky koronavírusu, hoci dieťa nebolo v kontakte s pozitívnym prípadom, nevrátilo sa zo zahraničia a pod., dieťa je indikované na testovanie, ak nie je možné jeho stav vysvetliť inou pravdepodobnou príčinou.

Testovanie nie je indikované pri obavách zákonných zástupcov/detí, ani pri bežných kontaktoch s ochorením COVID-19.

Otestujú dieťa, keď mali pozitívny prípad v škole?

Pri karanténnych opatreniach v školách, škôlkach a jasliach si manažuje vyhľadávanie kontaktov RÚVZ, ktorý tiež rozhoduje o tom, ktoré dieťa bude testované.

Ak je dieťa označené za úzky kontakt potvrdeného ochorenia, napríklad má pozitívneho spolužiaka, vedľa ktorého sedí v triede, ale inak nemá klinické príznaky ochorenia, nemusí byť automaticky testované, nakoľko „testovanie dieťaťa bez klinických príznakov označeného za úzky kontakt potvrdeného ochorenia COVID-19, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti, nie je indikované, ak RÚVZ nerozhodne inak.“

Dieťa sa v týchto situáciách testuje vtedy, ak v spoločnej domácnosti žije senior nad 65 rokov alebo osoba so závažným chronickým ochorením, a to bez ohľadu na to, či má alebo nemá príznaky koronavírusu.

Čo rodič nahlasuje pediatrovi

Ak RÚVZ rozhodne, že dieťa bude testované, rodič telefonicky nahlási pediatrovi, že jeho dieťaťu RÚVZ indikoval testovanie, resp. že bol test vykonaný a pediater si údaje zaznamená do zdravotnej dokumentácie dieťaťa.

Pediater sa má informovať o jeho zdravotnom stave a o príznakoch. Dohodne si s rodičom pravidelnú komunikáciu a monitoruje podľa potreby zdravotný stav dieťaťa.

Výsledok testu musí rodič bezodkladne nahlásiť pediatrovi.

Dieťa bolo v kontakte s podozrivým/pozitívnym prípadom

Dieťaťu sa nariaďuje 10 dňová karanténa a pediater aktívne sleduje jeho zdravotný stav. Ak sa objavia príznaky, pediater dieťaťu vystaví COVID-pas.

Dieťa nenavštevuje školské zariadenie, kým nie je preukázané, že výsledok testu osoby je negatívny. Ak je výsledok pozitívny, stáva sa dieťa úzkym kontaktom a bude kontaktované RÚVZ v rámci vyhľadávania kontaktov.

Ak je dieťa podozrivé, lebo bolo v kontakte s pozitívnym spolužiakom, musia byť v karanténe aj jeho rodičia?

Izolácia nie je nariadená osobám, žijúcim s dieťaťom v spoločnej domácnosti (ak RÚVZ nerozhodne inak),ale bolo by žiaduce, aby všetci členovia domácnosti minimalizovali kontakty s osobami v riziku ťažkého priebehu infekcie.

Ako prebieha testovanie detí?

Testovanie u detí do 10 rokov sa vykonáva výterom zorofaryngu, pre sťažený odber nie je nevyhnutné vykonávať ster z nazofaryngu. Ak napr. pre nespoluprácu dieťaťa pri odbere nie je možné test vykonať (pri podozrivých neotestovaných deťoch) nevyhnutne sa k dieťaťu pristupuje ako s potvrdenou infekciou.

standardnepostupy.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
Tehotenské štipendium
07.04.2021   0
Od 1. apríla 2021 si môže tehotná študentka vysokej školy a tehotná plnoletá žiačka strednej školy požiadať o tehotenské štipendium.
babetko
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
Špenátové muffiny (od 12 mesiacov)
09.04.2021   0
Ak vaše dieťatko nie je nadšené zo zeleniny, nevadí, skúste ju zaonačiť do mixovanej polievky alebo do muffinov.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...