ZdravieKoronavírus

Testovanie detí na COVID-19

 Kristína Kováčiková   15.12.2020   0

Kedy pediater rozhodne, že dieťa bude testované na COVID-19? Testujú sa aj bezpríznakové deti? Ako prebieha testovanie detí?

Shutterstock

 

Kedy pediater rozhodne, že dieťa bude testované na COVID-19?

Pediater pošle dieťa na testy, najmä ak sú naplnené tieto 2 predpoklady:

  • ak je prítomná pozitívna epidemiologická anamnéza (návrat zo zahraničia, hromadné podujatie, rizikové správanie v rizikovom regióne, úzky kontakt s podozrivým alebo potvrdeným prípadom)
  • a dieťa má súčasne príznaky COVID-19 (najmä respiračné príznaky, u detí do roka života prítomnosť príznakov zo strany gastrointestinálneho traktu).

Deti do 7 rokov nie sú po príchode zo zahraničia povinne testované, testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár.

Testovanie bezpríznakových detí

Ak je dieťa bezpríznakové, pediater ho nemusí indikovať na testovanie. Dieťa pravidelne monitoruje počas 10 dní od úzkeho kontaktu s pozitívnym alebo podozrivým prípadom na COVID-19, resp. od návratu z rizikovej krajiny.

Ak by sa predsa len objavili príznaky koronavírusu, resp. ak sa u dieťaťa zhoršuje zdravotný stav, pediater dieťa indikuje na testovanie (je mu vystavený COVID-pas).

Ak aj dieťa nemá žiadne príznaky, ale s dieťaťom v spoločnej domácnosti sa nachádza riziková osoba staršia ako 65 rokov alebo so závažným chronickým ochorením, testovanie sa indikuje pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze - najskôr 5. deň po úzkom kontakte.

COVID-pas môže vystaviť pediater cez aplikáciu Moje ezdravie https://www.ezdravotnictvo.sk/sk/moje-ezdravie alebo na stránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php alebo priamo cez web aplikáciu ISZI www.nczisk.sk/Web_aplikacia_ISZI/Pages/default.aspx.

Dieťa má príznaky, ale nebolo v kontakte s prípadom

Ak sú prítomné príznaky koronavírusu, hoci dieťa nebolo v kontakte s pozitívnym prípadom, nevrátilo sa zo zahraničia a pod., dieťa je indikované na testovanie, ak nie je možné jeho stav vysvetliť inou pravdepodobnou príčinou.

Testovanie nie je indikované pri obavách zákonných zástupcov/detí, ani pri bežných kontaktoch s ochorením COVID-19.

Otestujú dieťa, keď mali pozitívny prípad v škole?

Pri karanténnych opatreniach v školách, škôlkach a jasliach si manažuje vyhľadávanie kontaktov RÚVZ, ktorý tiež rozhoduje o tom, ktoré dieťa bude testované.

Ak je dieťa označené za úzky kontakt potvrdeného ochorenia, napríklad má pozitívneho spolužiaka, vedľa ktorého sedí v triede, ale inak nemá klinické príznaky ochorenia, nemusí byť automaticky testované, nakoľko „testovanie dieťaťa bez klinických príznakov označeného za úzky kontakt potvrdeného ochorenia COVID-19, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti, nie je indikované, ak RÚVZ nerozhodne inak.“

Dieťa sa v týchto situáciách testuje vtedy, ak v spoločnej domácnosti žije senior nad 65 rokov alebo osoba so závažným chronickým ochorením, a to bez ohľadu na to, či má alebo nemá príznaky koronavírusu.

Čo rodič nahlasuje pediatrovi

Ak RÚVZ rozhodne, že dieťa bude testované, rodič telefonicky nahlási pediatrovi, že jeho dieťaťu RÚVZ indikoval testovanie, resp. že bol test vykonaný a pediater si údaje zaznamená do zdravotnej dokumentácie dieťaťa.

Pediater sa má informovať o jeho zdravotnom stave a o príznakoch. Dohodne si s rodičom pravidelnú komunikáciu a monitoruje podľa potreby zdravotný stav dieťaťa.

Výsledok testu musí rodič bezodkladne nahlásiť pediatrovi.

Dieťa bolo v kontakte s podozrivým/pozitívnym prípadom

Dieťaťu sa nariaďuje 10 dňová karanténa a pediater aktívne sleduje jeho zdravotný stav. Ak sa objavia príznaky, pediater dieťaťu vystaví COVID-pas.

Dieťa nenavštevuje školské zariadenie, kým nie je preukázané, že výsledok testu osoby je negatívny. Ak je výsledok pozitívny, stáva sa dieťa úzkym kontaktom a bude kontaktované RÚVZ v rámci vyhľadávania kontaktov.

Ak je dieťa podozrivé, lebo bolo v kontakte s pozitívnym spolužiakom, musia byť v karanténe aj jeho rodičia?

Izolácia nie je nariadená osobám, žijúcim s dieťaťom v spoločnej domácnosti (ak RÚVZ nerozhodne inak),ale bolo by žiaduce, aby všetci členovia domácnosti minimalizovali kontakty s osobami v riziku ťažkého priebehu infekcie.

Ako prebieha testovanie detí?

Testovanie u detí do 10 rokov sa vykonáva výterom zorofaryngu, pre sťažený odber nie je nevyhnutné vykonávať ster z nazofaryngu. Ak napr. pre nespoluprácu dieťaťa pri odbere nie je možné test vykonať (pri podozrivých neotestovaných deťoch) nevyhnutne sa k dieťaťu pristupuje ako s potvrdenou infekciou.

standardnepostupy.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?