ZdravieKoronavírus

Neonatológ Krcho: Novorodencov „očkujú“ ich vlastné mamy

 Anna Veselá   20.04.2021   0

Košická pôrodnica na Rastislavovej ulici slúžila od januára 2021 výlučne tehotným, ktoré mali pred pôrodom pozitívne testy na ochorenie COVID-19.

Prvý pôrod pozitívnej rodičky bez komplikácií odviedli už 18. októbra 2020. Do dnešného dňa tam mali 184 „covid“ pôrodov.

Neonatológovia zároveň vyšetrovali aj deti matiek, ktoré prišli do pôrodnice potom, čo prekonali ochorenie COVID-19 počas gravidity. A zistili dobré správy.

Shutterstock

 

Zaočkujte sa

Dobrou správou pre matky, ktoré prekonali Covid‐19 s miernym priebehom je, že podľa dostupných údajov neexistuje prípad, ktorý mal súvislosť s poškodením plodu alebo by viedol k vzniku nejakej vrodenej vývojovej chyby.

Naopak, komplikácie zaznamenali u matiek a plodov so závažným priebehom ochorenia, ktorému napomohli rizikové faktory ako obezita, cukrovka, pokročilý vek matky aj výskyt Covid-19 v pokročilom tehotenstve (tretí trimester).

Odborníci preto odporúčajú ženám, ktoré plánujú otehotnieť, aby zvážili vakcináciu ešte pred tehotenstvom.

 

Očkovanie v tehotenstve

Pokiaľ ide o očkovanie počas tehotenstva, najnovšia štúdia skúmajúca účinky vakcíny na tehotných ženách, publikovaná 25. marca 2021 v American Journal of Obstetrics & Gynecology, prináša pozitívne výsledky.

Štúdie sa zúčastnilo 131 žien, pričom 84 z nich bolo tehotných, 31 dojčiacich a 16 žien nedojčilo, ani nebolo tehotných. Pacientkam zo sledovanej vzorky bola podaná vakcína od firmy Moderna alebo Pfizer/BioNTech.

Závery štúdie preukázali, že očkovanie je bezpečným a účinným spôsob ochrany tehotných matiek. Očkovaním vyvolané protilátky boli vytvorené u všetkých žien zo skupiny, teda vytvorili sa bez ohľadu na graviditu pacientky.

V marci tiež časopis The Guardian priniesol informáciu o prvom bábätku, ktoré sa narodilo s protilátkami proti koronavírusu po tom, čo bola jeho mama zaočkovaná v 36. týždni tehotenstva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.