Ak bol žiak v izolácii na základne pozitívneho výsledku antigénového samotestu, pri nástupe do školy by sa mal znova pretestovať domácim samotestom, aby sa minimalizovalo riziko prenosu nákazy v škole. Ide o dôrazné odporúčanie ministerstva.
Žiak by mal nastúpiť do školy iba v prípade negatívneho výsledku antigénového samotestu, ktorý má byť v zásade indikátorom toho, že už žiak nie je infekčný.

- Unsplash
Koľko trvá izolácia
Izolácia pozitívne testovaných osôb trvá aktuálne 5 dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, pričom sa ráta aj výsledok domáceho antigénového testu, ktorý už nemusí byť verifikovaný RT-PCR testom.
Podmienkou, aby izolácia trvala „len“ 5 dní je, že posledných 24 hodín sa u pozitívnej osoby nesmie vyskytnúť žiadny príznak, ktorý by znemožňoval pracovnú činnosť (alebo návrat do školy).
Takýmto klinickým príznakom môže byť napríklad vysoká teplota alebo črevné a zažívacie problémy. O tom, či ide o také príznaky, ktoré neumožňujú ukončiť izoláciu do 5 dní, by mal rozhodnúť ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu pacienta.
Následne ďalších 5 dní po ukončení izolácie je nutné nosiť všade na verejnosti respirátor FFP2 (žiaci môžu nosiť aj rúško).
»»»»»» Prečítajte si aj: Čo znamená "slabá" čiarka na domácom antigénovom teste.
Dokedy som infekčný pri omikrone
Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR môže byť človek infekčný aj po 5 dňoch od pozitívneho výsledku testu.
"Napríklad nová (pre-print) štúdia na americkej NBA ukázala u omikron prípadov, že viac ako polovica bola infekčná ešte 5 dní po prvom pozitívnom teste, 25% ešte v šiesty deň a 13% ešte na siedmy deň," uvádza ministerstvo.
Pri starších typoch variantov (alfa, delta) bola šanca 5 %, že je pozitívny pacient infekčný ešte po 15 dňoch od prvých symptómov ochorenia. Preto aj bola pôvodne izolácia chorých osôb najskôr až 14 dní, neskôr 10 a teraz je to 5 dní v prípade, že už človek nemá posledných 24 hodín žiadne symptómy ochorenia.
Kým je človek infekčný, môže nakaziť ostatných – závisí to však aj od toho, aké silné má človek symptómy ochorenia.
Najdlhšie infekční sú v zásade tí ľudia, ktorí s covidom končia v nemocnici. Čím miernejší priebeh ochorenia človek má, tým je vyššia pravdepodobnosť, že prestáva byť infekčný pre svoje okolie skôr.
Aby sa minimalizovalo toto riziko, odporúča sa pred nástupom do školy urobiť si domáci antigénový test ešte raz. Tento typ testu (na rozdiel od PCR testu) hovorí o tom, či máme vírusové častice v tele.
V prípade negatívneho výsledku antigénového testu by už človek nemal predstavovať významné riziko pre svoje okolie, no aj tak je povinný nosiť na tvári respirátor.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny spolužiak, celá trieda v karanténe.
Po prekonaní musí žiak nosiť respirátor
Žiak po návrate z izolácie necvičí na telesnej a športovej výchove (nevykonáva fyzickú aktivitu) v priebehu 5 dní, počas ktorých má nosiť respirátor FFP2 (poprípade môže byť respirátor nahradený rúškom).
Je dôrazne odporúčané, aby tento žiak mal po ukončení izolácie 10 dní pokojový režim a postupný návrat k fyzickej aktivite z dôvodu dostatočného zotavenia po prekonaní ochorenia COVID-19.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Príznaky omikronu u detí.