ZdravieKoronavírus

Dokedy som infekčný pri omikrone a kedy môžem ísť do školy

 Kristína Kováčiková   08.02.2022   0

Ak bol žiak v izolácii na základne pozitívneho výsledku antigénového samotestu, pri nástupe do školy by sa mal znova pretestovať domácim samotestom, aby sa minimalizovalo riziko prenosu nákazy v škole. Ide o dôrazné odporúčanie ministerstva.

Žiak by mal nastúpiť do školy iba v prípade negatívneho výsledku antigénového samotestu, ktorý má byť v zásade indikátorom toho, že už žiak nie je infekčný.

Unsplash

 

Koľko trvá izolácia

Izolácia pozitívne testovaných osôb trvá aktuálne 5 dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, pričom sa ráta aj výsledok domáceho antigénového testu, ktorý už nemusí byť verifikovaný RT-PCR testom.

Podmienkou, aby izolácia trvala „len“ 5 dní je, že posledných 24 hodín sa u pozitívnej osoby nesmie vyskytnúť žiadny príznak, ktorý by znemožňoval pracovnú činnosť (alebo návrat do školy).

Takýmto klinickým príznakom môže byť napríklad vysoká teplota alebo črevné a zažívacie problémy. O tom, či ide o také príznaky, ktoré neumožňujú ukončiť izoláciu do 5 dní, by mal rozhodnúť ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu pacienta.

Následne ďalších 5 dní po ukončení izolácie je nutné nosiť všade na verejnosti respirátor FFP2 (žiaci môžu nosiť aj rúško).

»»»»»» Prečítajte si aj: Čo znamená "slabá" čiarka na domácom antigénovom teste.

 

Dokedy som infekčný pri omikrone

Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR môže byť človek infekčný aj po 5 dňoch od pozitívneho výsledku testu.

"Napríklad nová (pre-print) štúdia na americkej NBA ukázala u omikron prípadov, že viac ako polovica bola infekčná ešte 5 dní po prvom pozitívnom teste, 25% ešte v šiesty deň a 13% ešte na siedmy deň," uvádza ministerstvo.

Pri starších typoch variantov (alfa, delta) bola šanca 5 %, že je pozitívny pacient infekčný ešte po 15 dňoch od prvých symptómov ochorenia. Preto aj bola pôvodne izolácia chorých osôb najskôr až 14 dní, neskôr 10 a teraz je to 5 dní v prípade, že už človek nemá posledných 24 hodín žiadne symptómy ochorenia.

Kým je človek infekčný, môže nakaziť ostatných – závisí to však aj od toho, aké silné má človek symptómy ochorenia.

Najdlhšie infekční sú v zásade tí ľudia, ktorí s covidom končia v nemocnici. Čím miernejší priebeh ochorenia človek má, tým je vyššia pravdepodobnosť, že prestáva byť infekčný pre svoje okolie skôr.

Aby sa minimalizovalo toto riziko, odporúča sa pred nástupom do školy urobiť si domáci antigénový test ešte raz. Tento typ testu (na rozdiel od PCR testu) hovorí o tom, či máme vírusové častice v tele.

V prípade negatívneho výsledku antigénového testu by už človek nemal predstavovať významné riziko pre svoje okolie, no aj tak je povinný nosiť na tvári respirátor.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny spolužiak, celá trieda v karanténe.

 

Po prekonaní musí žiak nosiť respirátor

Žiak po návrate z izolácie necvičí na telesnej a športovej výchove (nevykonáva fyzickú aktivitu) v priebehu 5 dní, počas ktorých má nosiť respirátor FFP2 (poprípade môže byť respirátor nahradený rúškom).

Je dôrazne odporúčané, aby tento žiak mal po ukončení izolácie 10 dní pokojový režim a postupný návrat k fyzickej aktivite z dôvodu dostatočného zotavenia po prekonaní ochorenia COVID-19.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Príznaky omikronu u detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.