ZdravieDeti a zvery

Psíčkari, pozor na matky s deťmi!

 Gréta Čierna   16.07.2019   0

Bojím sa zvierat. Sliepok, mačiek, dokonca aj holuba, ktorý sa sem – tam usídli u nás na balkóne.

Bojím sa ísť do lesa, aby ma neprepadol diviak a nezdrhol s mojím ruksakom a mobilom. Ale najviac ma desia psy.

shutterstock

 

Štvornohí kamoši, kam sa pozrieš

Sklamem každého psíčkara, ale nie som fanúšik bytovkárskych psov. Nie je príjemné, keď sa ledva natrepete s kočíkom do výťahu a pristúpi panička so psom, ktorý na vás z kabelky vyvaľuje očiská. Keď sa milo prihovorím, začne vrčať.

Psy sú in, psy sú všade. V parku, kde napriek prečiarnutému hafanovi na tabuľke lezú do piesku a skúšajú zožrať plastovú lopatku. Behajú po trávniku, takže nemôžem rozložiť piknikovú deku.

Čo fakt nechápem, sú psy na terase kaviarne. Nebaví ma popri kapučínkovaní počúvať štekot zvieraťa. Aj keď niektoré psy sú vychovanejšie ako návštevníci na dvoch nohách.

 

Trochu ma zamrazí, keď vidím psa v obchodnom centre, ktorý je nahodený lepšie ako ja, ale takéto stavy sebaľútosti k žene s malými deťmi patria.

Pes – zdroj obdivu

Sestrenica si kúpila malého psíka, takého akurát do sendviča. Vytiahla ma s deťmi von – my na prechádzku, ona na venčenie. Zastavili nás zo traja dôchodcovia, jeden na môj údiv vytiahol z vrecka suchár a ponúkol náš psí prírastok do rodiny.

Ľudia sa za nami otáčali, usmievali sa a ukazovali si na psa, hoci nie je extra pekný, len taký obyčajný hnedý s krivým uchom a trochu škúli.

 Prečítajte si aj: Nerob z toho vedu - vraví mi vždy môj muž 

 

Pred zmrzlinou nás pristavil fešný bežec, sklonil sa ku psovi, vyškrabkal ho za ušami, prehodil pár slov o „fešande“ a majiteľke povedal, že krajšieho v živote nevidel. Stane sa vám toto s kočíkom?

Uštekaní susedia

Žiaľ, so psami mám aj horšie skúsenosti. Neraz mi štekajúci pes zobudil spiace bábo, dovolenku nám raz pokazil psisko, čo celú noc škriabal na dvere.

To všetko som však prehliadala až do minulého týždňa na prázdninách u babky. Malomesto sa hemží záhradami, záhrady zas psami. S mladšou dcérou sme sa vybrali von.

Pomalým krokom sme sa šinuli ulicou, ona ukazovala na kry a črepníky a dookola sa pýtala: „Aký je to kvet?“ V jednej záhrade nás upútal záhon levandule s bzučiacimi včielkami.

Dieťa priskákalo k plotu, rúčkami chytilo zábradlie a zaborilo tvár do fialových kvietkov. Ozvalo sa desivé štekanie a zo záhona vyskočila zúrivá čivava. Dcéra uskočila, čivava sa znovu ponorila do záhona a ja som zvrešťala na celú ulicu.

shutterstock

 

Zo okna vykukla majiteľka a s úsmevom zakričala: „Strážiš, Jarmilka, strážiš?“ Pes aj ja sme penili od zúrivosti a nebyť dieťaťa, ktoré sa medzi nás postavilo s pohľadom „Tak dosť, dámy“, vyzvem Jarmilu na súboj.

Takých zážitkov máme viac. Majitelia vlčiaka, či skôr vlkolaka, na konci ulice pravidelne „zabúdajú“ zavrieť bránu, čím mojim deťom odopierajú prechod k cyklochodníku, kde by sa vozili bez toho, aby ich ohrozovala pekárenská dodávka.

Susedia oproti majú olympionika, ktorý rád preskakuje plot a útočí nákupné tašky miestnych dôchodcov.

Jediná normálna sa zdá byť mačka odvedľa, ktorá sa občas usadí na našom grile a prosby aj hrozby na odchod ignoruje. V lete, keď to rodičov s deťmi aj psíčkarov ťahá von, sa vzájomným stretom nevyhneme.

Záchranár v parku

V jeden podvečer som sa vybrala pohojdať deti do parku. Sú v ňom len tri hojdačky, ktoré obsadil frajer s vlasmi farby jednorožca a kamarátky váhovej kategórie ľahší sumo.

 Prečítajte si aj: Málo dovolenky, dlhé leto. Kto sa postará o deti počas prázdnin?

 

Decká sa škerili, ale rozhodli sa nás nepustiť. Keď som ich poprosila (a fakt som sa snažila o milý tón, nie tón naštvanej matere), povedali, nech počkám.

Mali sme ale šťastie, lebo na ihrisko práve dorazil aj ocino malého frajera z konca našej ulice. Len on, jeho syn a ich vlkolačí pes.

Zastal, prebodol decká pohľadom a povedal: „Ten náš pes je dnes nejaký nervózny."

Baby sa okamžite zdvohli z hojdačky, chalan sa rozhodol hrať statočného. Synátor, ktorý už vedľa neho liezol na hojdačku, dodal: „A minule skoro Žofke nohu odhryzol!"

V tom sa vlčiak strhol, vyceril zuby a zahľadel sa na puberťáka. Jednorožčí chlapec nadskočil a vyslobodil sa z retiazkovej hojdačky. Potom predstierajúc pohodovú chôdzu zďaleka obišiel psa a za plotom sa rozbehol za kamoškami.

shutterstock

 

Ocko len mykol plecom: „Žofka je pouličná mačka. Večne nám sedí na schránke a desí poštárku. Tak ju raz náš Dunčo postrašil.“

V ten podvečer sa deti nielen vyhojdali, ale aj vyhladkali psa záchranára, dokonca ho držiac vôdzku odprevadili domov. Odvtedy máme plnú nástenku obrázkov čohosi, čo je akože psík, a deti túžia mať jedného doma.

Odkaz pre majiteľov psov

Ja a psy sme vyhlásili prímerie. Dočasné a krehké. Prosím všetkých majiteľov štvornohých miláčikov, aby si nielen na prechádzke, ale aj pri chove v bytoch a na záhradách uvedomili jednu vec. 

Dookola pobieha kopec vystrašených a nervóznych mamičiek s kočíkmi a batoľatami, ktoré nechcú iné, len uchrániť seba a svoje potomstvo v zdraví.

Prispejte k tomu dobrým výcvikom, košíkom a rešpektom, keď sa so psom vydávate za dobrodružstvom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...