ZdravieDeti a zvery

Psíčkari, pozor na matky s deťmi!

 Gréta Čierna   16.07.2019   0

Bojím sa zvierat. Sliepok, mačiek, dokonca aj holuba, ktorý sa sem – tam usídli u nás na balkóne.

Bojím sa ísť do lesa, aby ma neprepadol diviak a nezdrhol s mojím ruksakom a mobilom. Ale najviac ma desia psy.

shutterstock

 

Štvornohí kamoši, kam sa pozrieš

Sklamem každého psíčkara, ale nie som fanúšik bytovkárskych psov. Nie je príjemné, keď sa ledva natrepete s kočíkom do výťahu a pristúpi panička so psom, ktorý na vás z kabelky vyvaľuje očiská. Keď sa milo prihovorím, začne vrčať.

Psy sú in, psy sú všade. V parku, kde napriek prečiarnutému hafanovi na tabuľke lezú do piesku a skúšajú zožrať plastovú lopatku. Behajú po trávniku, takže nemôžem rozložiť piknikovú deku.

Čo fakt nechápem, sú psy na terase kaviarne. Nebaví ma popri kapučínkovaní počúvať štekot zvieraťa. Aj keď niektoré psy sú vychovanejšie ako návštevníci na dvoch nohách.

 

Trochu ma zamrazí, keď vidím psa v obchodnom centre, ktorý je nahodený lepšie ako ja, ale takéto stavy sebaľútosti k žene s malými deťmi patria.

Pes – zdroj obdivu

Sestrenica si kúpila malého psíka, takého akurát do sendviča. Vytiahla ma s deťmi von – my na prechádzku, ona na venčenie. Zastavili nás zo traja dôchodcovia, jeden na môj údiv vytiahol z vrecka suchár a ponúkol náš psí prírastok do rodiny.

Ľudia sa za nami otáčali, usmievali sa a ukazovali si na psa, hoci nie je extra pekný, len taký obyčajný hnedý s krivým uchom a trochu škúli.

 Prečítajte si aj: Nerob z toho vedu - vraví mi vždy môj muž 

 

Pred zmrzlinou nás pristavil fešný bežec, sklonil sa ku psovi, vyškrabkal ho za ušami, prehodil pár slov o „fešande“ a majiteľke povedal, že krajšieho v živote nevidel. Stane sa vám toto s kočíkom?

Uštekaní susedia

Žiaľ, so psami mám aj horšie skúsenosti. Neraz mi štekajúci pes zobudil spiace bábo, dovolenku nám raz pokazil psisko, čo celú noc škriabal na dvere.

To všetko som však prehliadala až do minulého týždňa na prázdninách u babky. Malomesto sa hemží záhradami, záhrady zas psami. S mladšou dcérou sme sa vybrali von.

Pomalým krokom sme sa šinuli ulicou, ona ukazovala na kry a črepníky a dookola sa pýtala: „Aký je to kvet?“ V jednej záhrade nás upútal záhon levandule s bzučiacimi včielkami.

Dieťa priskákalo k plotu, rúčkami chytilo zábradlie a zaborilo tvár do fialových kvietkov. Ozvalo sa desivé štekanie a zo záhona vyskočila zúrivá čivava. Dcéra uskočila, čivava sa znovu ponorila do záhona a ja som zvrešťala na celú ulicu.

shutterstock

 

Zo okna vykukla majiteľka a s úsmevom zakričala: „Strážiš, Jarmilka, strážiš?“ Pes aj ja sme penili od zúrivosti a nebyť dieťaťa, ktoré sa medzi nás postavilo s pohľadom „Tak dosť, dámy“, vyzvem Jarmilu na súboj.

Takých zážitkov máme viac. Majitelia vlčiaka, či skôr vlkolaka, na konci ulice pravidelne „zabúdajú“ zavrieť bránu, čím mojim deťom odopierajú prechod k cyklochodníku, kde by sa vozili bez toho, aby ich ohrozovala pekárenská dodávka.

Susedia oproti majú olympionika, ktorý rád preskakuje plot a útočí nákupné tašky miestnych dôchodcov.

Jediná normálna sa zdá byť mačka odvedľa, ktorá sa občas usadí na našom grile a prosby aj hrozby na odchod ignoruje. V lete, keď to rodičov s deťmi aj psíčkarov ťahá von, sa vzájomným stretom nevyhneme.

Záchranár v parku

V jeden podvečer som sa vybrala pohojdať deti do parku. Sú v ňom len tri hojdačky, ktoré obsadil frajer s vlasmi farby jednorožca a kamarátky váhovej kategórie ľahší sumo.

 Prečítajte si aj: Málo dovolenky, dlhé leto. Kto sa postará o deti počas prázdnin?

 

Decká sa škerili, ale rozhodli sa nás nepustiť. Keď som ich poprosila (a fakt som sa snažila o milý tón, nie tón naštvanej matere), povedali, nech počkám.

Mali sme ale šťastie, lebo na ihrisko práve dorazil aj ocino malého frajera z konca našej ulice. Len on, jeho syn a ich vlkolačí pes.

Zastal, prebodol decká pohľadom a povedal: „Ten náš pes je dnes nejaký nervózny."

Baby sa okamžite zdvohli z hojdačky, chalan sa rozhodol hrať statočného. Synátor, ktorý už vedľa neho liezol na hojdačku, dodal: „A minule skoro Žofke nohu odhryzol!"

V tom sa vlčiak strhol, vyceril zuby a zahľadel sa na puberťáka. Jednorožčí chlapec nadskočil a vyslobodil sa z retiazkovej hojdačky. Potom predstierajúc pohodovú chôdzu zďaleka obišiel psa a za plotom sa rozbehol za kamoškami.

shutterstock

 

Ocko len mykol plecom: „Žofka je pouličná mačka. Večne nám sedí na schránke a desí poštárku. Tak ju raz náš Dunčo postrašil.“

V ten podvečer sa deti nielen vyhojdali, ale aj vyhladkali psa záchranára, dokonca ho držiac vôdzku odprevadili domov. Odvtedy máme plnú nástenku obrázkov čohosi, čo je akože psík, a deti túžia mať jedného doma.

Odkaz pre majiteľov psov

Ja a psy sme vyhlásili prímerie. Dočasné a krehké. Prosím všetkých majiteľov štvornohých miláčikov, aby si nielen na prechádzke, ale aj pri chove v bytoch a na záhradách uvedomili jednu vec. 

Dookola pobieha kopec vystrašených a nervóznych mamičiek s kočíkmi a batoľatami, ktoré nechcú iné, len uchrániť seba a svoje potomstvo v zdraví.

Prispejte k tomu dobrým výcvikom, košíkom a rešpektom, keď sa so psom vydávate za dobrodružstvom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...