ZdravieDeti a zvery

Ako sa liečia deti na chrbte koňa?

 Marcela Beňová   22.01.2020   0

Hipoterapiu poznal už grécky lekár Hippokrates, ktorý jazdenie na koni vo svojich štúdiách odporúčal na liečbu stuhnutého svalstva.

20. storočie aj vďaka rozvoju neurovedy odhalilo, že sedenie na koni v miernom pokluse má ozdravujúce učinky pre telo aj ducha.

 

Keď lieči konské sedlo

Deti aj dospelí jazdu na koni milujú. Hipoterapia sa však od klasického poklusu na koni, ktorý je súčasťou voľnočasových aktivít v školách a škôlkach, líši.

Narozdiel od krúžku, kde má za úlohu dieťa obsedieť a jednoducho si užívať jazdu, je hipoterapia skutočnou terapeutickou aktivitou. Hlavným terapeutom je kôň, ku ktorému si malý pacient potrebuje vytvoriť dôveru.

Hipoterapiu by mal aspoň z diaľky sledovať lekár. Nemusí byť prítomný priamo pri jazde, ale je dôležité, aby sa priebežne informoval, ako pacient napreduje. Priamo s pacientom pracuje tréner (hipoterapeut), ktorý počs klusu koňa vedie a dohliada na dieťa. Prítomný býva aj ošetrovateľ koňa, na ktorého je zviera zvyknuté.

Hipoterapiu nemôže viesť akýkoľvek tréner, ani tu nie je vhodný každý kôň. Aby sa zviera mohlo stať pomocníkom pri terapii, musí byť dokonalé zdravé a spĺňať niektoré podmienky.

Prečítajte si aj: Psíčkari, pozor na matky s deťmi!

 

Okrem správneho klusu sú to aj zdravé nohy, aby bol pohyb zvieraťa čo najviac súmerný. Kôň nesmie krívať ani mať inú vadu, musí byť trpezlivý a pokojný.

Na terapeutické aktivity sa pripravuje najprv v bežnom a neskôr v špeciálnom výcviku.  Okrem toho ho čaká tréning, kde sa naučí nevšímať si nečakané prejavy a pohyby detí.

Špeciálny kurz potrebujú aj tréneri, ktorí spoločne s koňom hipoterapiu organizujú.

Hipoterapia lieči pohybový systém, reč aj dušu

Hipoterapia je jedným zo spôsobov animoterapie, liečby prostredníctvom kontaktu so zvieratami. Jej súčasťou hiporehabilitácie, kde patrí aj starostlivosť o koňa a jazdenie.

Je určená pre deti aj dospelých a dokáže pomôcť ako podporná liečba pri veľkom množstve telesných či duševných problémov.

Je nezaplatiteľným pomocníkom pri starostlivosti o deti s detskou mozgovou obrnou, autizmom, skoliózou, sklerózou multiplex, pri poruchách koordinácie, obezite, po vážnych fyzických zraneniach a zápaloch.

Pixabay

 

Významný terapeutický účinok prináša aj deťom či dospelým, ktorí podstupujú liečbu z toxikománie či depresie.

Ako pôsobí hypoterapia na organizmus pacienta?

  • uvoľňuje svalové napätie
  • podporuje koordináciu tela a pohybov
  • stimuluje zmyslové vnímanie
  • spevňuje hlboké svalstvo chrbta a panvové svaly
  • pomáha pri zlepšovaní reči
  • zlepšuje vzťah k pohybu a cvičeniu
  • stimuluje nervový systém
  • pomáha pri relaxácii, upokojuje
  • prostredníctvom vzťahu ku zvieraťu pomáha zlepšiť emočný stav

Ako prebieha hipoterapia?

Tajomstvo hipoterpie je v pokluse koňa. Rýchly rytmický umožňuje dieťaťu, aby vnímalo pohyb zvieraťa, a zároveň stimuluje svalstvo celého tela. 

Prečítajte si aj: Zmeny v očkovacom kalendári 2020

 

Tréner má za úlohu posadiť dieťa do sedla a sledovať koordináciu trupu. Ak nie je malý pacient schopný udržať trup napríklad pre postihnutie v správnej polohe, musí sa posadiť zaňho, a spočiatku mu pomáhať.

Keď si dieťa v polohe zvykne, posadí ho tréner nabok a nakoniec naopak chrbtom k hlave koňa. Ak dieťa nedokáže sedieť, tréner ho uloží do polohy ležmo alebo mu podoprie lakte či dlane vankúšom.

Dôležitý je už základný úchop, keď sa dieťa rukami drží sedla, pretože tento pohyb ho naviguje do správnej polohy chrbtice. Stačí 20 minút raz či dvakrát do týždňa a rodičia i tréner budú čoskoro vidieť rozdiel.

Naozaj to funguje?

Mnoho rodičov je pri výbere terapie pre svoje dieťa opatrných. Skúsenosti so slabými, prípadne žiadnymi výsledkami mnohých odradia od toho, aby skúšali ďalšie možnosti. Aj preto je hipoterapia príjemným prekvapením.

Skúsenosť s ňo má aj mamička Nikolky Polákovej, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou a autizmom.

“Na koníky sme začali chodiť, keď mala Nikolka desať mesiacov kvôli spevneniu chrbátika. Vtedy sme ešte nemali diagnostikovanú DMO, o autizme sme ani netušili. A pomohlo…

Nikolka začala pekne napredovať, najprv štvornožkovať, potom chodiť popri nábytku.”

Pixabay

 

Mamička malej Nikolky vysvetľuje, že pri terapii rozhodne nejde len o zážitok z koňa.

“Hipoterapia nie je len “vozenie” na koníku. Hipoterapeutka ju počas terapie polohuje. Raz sedí klasicky, potom takmer na krku koňa, potom je otočená v protismere jazdy. Je dokázané, že aj ležiaci pacient posilňuje na koni svaly, jeho telo kopíruje pohyb koňa.

Raz sa stalo, že mi Nikolka cestou na terapiu v aute zaspala, tak som šla na koňa ja. Na druhý deň som mala svalovicu, a to ma presvedčilo o fyzických účinkoch hipoterapie.”

Pri hipoterapii si dieťa užíva nielen samotnú jazdu. Ako potvrdzujú skúsení hipoterapeuti, z konského chrbta sa mu odrazu otvorí svet. Mnohé zdeti ačnú byť všímavejšie, sledovať okolie, čo sa odrazí na ich pozornosti a správaní.

Aj preto je dobré zaradiť hipoterapiu do liečby dieťaťa, ktoré má problémy. Výsledky niekedy prekvapia nielen rodičov, ale aj samotných trénerov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.