Žltačka s nami koketuje každý deň

Zuzana Janotová 0

Najväčšiu skupinu tých, ktorí sa nakazia žltačkou typu A tvoria práve malé deti v predškolskom a školskom veku. Aj pri tej najlepšej hygiene, sa môže stať, že sa „choroba špinavých rúk“ odrazu objaví aj vo „vašej“ škole, či škôlke. Deti si medzi sebou veľmi radi vymieňajú rôzne predmety a často si dávajú do úst neumyté prsty…

Pozitívny žltačkový nález u dieťaťa znamená nielen hospitalizáciu malého pacienta na infekčnom oddelení, ale aj špeciálne karanténne opatrenia pre celú rodinu a okolie, v ktorom sa dieťa pohybovalo. Čaká ho niekoľkomesačná tvrdá diéta a obmedzenia. S pribúdajúcim vekom má toto ochorenie často vážnejší priebeh a rekonvalescencia trvá dlhšie.

Aj keď dbáte na hygienu

Zákernosť žltačky spočíva v tom, že jej šíriteľ nemusí vôbec vedieť, že je infikovaný. Žltačka môže mať spočiatku rovnaké príznaky ako bežná chrípka. Nakazený človek je unavený, pociťuje nevoľnosť, stratí chuť do jedla, má horúčku a môže zvracať. Známe ožltnutie kože sa paradoxne vyskytuje zriedkavo.

Neskôr sa môže objaviť tmavý moč, svetlá stolica či žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Kým pacient navštívi lekára, môže „touto chrípkou“ nakaziť množstvo ďalších ľudí.

Z hľadiska šírenia nákazy sú najnebezpečnejšie infikované osoby, ktoré na sebe nepozorujú žiadne klinické príznaky. Je to takmer 50 % z počtu infikovaných osôb. Na ochorenie stačí, aby si dieťa, ktoré chytilo kontaminovanú hračku alebo iný predmet, dalo do úst tou istou rukou cukrík alebo jablko. Aj keď vy dbáte na hygienu, neznamená to, že na hygienu dbajú aj ľudia okolo vás. Kontaktný spôsob na verejných miestach – držadlá v autobuse, nákupné košíky, tlačidlá vo výťahu, časopisy v knižnici, ihriská, detské herne či kútiky… Žltačka s nami koketuje všade a každý deň. Ak nás nájde nepripravených, nezabudneme na ňu celý život.

Žltačka typ A

Žltačkou typu A, ktorá sa označuje aj ako ochorenie špinavých rúk, sa ročne nakazí až 1,5 milióna ľudí. Na jej prenos stačí podanie si rúk nakazenej a zdravej osoby pri nedodržaní hygienických zásad. Nakaziť sa môžeme aj znečistenou vodou alebo nedostatočne tepelne spracovanými alebo mrazenými potravinami. Vírus žltačky typu A odoláva chladu, vyšším teplotám i bežným dezinfekčným prostriedkom. Pri teplote 25 °C vydrží v suchej stolici a vode 30 dní a prežije aj niekoľkoročné zmrazenie. U žltačky typu A sa prvé príznaky môžu objaviť v priemere po 30 dňoch, avšak 10 až 14 dní predtým ju už jej nositeľ šíri vo svojom okolí.

Vírus sa vylučuje stolicou a potom krvou sa vírus dostane do pečene. V pečeňových bunkách sa množí, ničí ich a spôsobuje tak zápal pečeňového tkaniva. So žlčou sa potom vylučuje do stolice a cyklus sa opakuje.

 

Žltačka typ B

Ďalšou nemenej nebezpečnou formou infekčnej žltačky je žltačka typu B. Riziko nákazy hrozí nielen pri nechránenom sexuálnom styku, ale najmä v prípade akéhokoľvek drobného poranenia. Na prenos stačí neviditeľné množstvo krvi alebo telesných tekutín. Nebezpečné môžu byť napríklad nesterilné nástroje na pedikúre, manikúre, pri zubárskom ošetrení či inom chirurgickom ošetrení. V pohotovosti by ste mali byť aj v prípade tetovania a piercingu, či transfúziách krvi v zahraničí. Možnosť prenosu je aj prostredníctvom moču, stolice, potu, slzám a materského mlieka. Od nakazenia po prejavenie prvých príznakov môže ubehnúť od 50 do 180 dní a rizikom je, že infekcia môže prebiehať utajene ako tichá bezpríznaková.

Vírus jej B typu prežije pri teplote 30 až 32 °C 6 mesiacov, pri 15 °C je to až 15 rokov. Je 100-krát nákazlivejší ako vírus HIV. Jeden z desiatich nakazených sa napriek intenzívnej liečbe úplne nevylieči a stáva sa chronickým nositeľom vírusu. U takmer 80 % nositeľov sa vyvinie cirhóza a rakovina pečene, ktoré sa môžu končiť smrteľne. Po tabaku je hepatitída typu B druhou najčastejšou príčinou vzniku rakoviny. Ročne si vo svete vyžiada úmrtie až 1,2 milióna ľudí.

Prevencia – očkovanie proti žltačke

Najúčinnejšou ochranou proti akýmkoľvek chorobám je vždy prevencia. Najvhodnejšou ochranou proti žltačke typu A a B je očkovanie. Od roku 1998 sa povinne očkujú dojčatá a od roku 2004 sa doočkovali povinne aj všetky 11-ročné deti, čo znamená, že populácia do 20 rokov je proti hepatitíde typu B chránená. Proti žltačke typu A je očkovanie len odporúčané a dobrovoľné a vykonáva sa dvoma dávkami. Aplikácia jednej dávky poskytuje približne ročnú ochranu. Druhá dávka podaná o 6 až 12 mesiacov po prvej zanecháva u zdravých jedincov dlhodobú celoživotnú ochranu bez potreby ďalšieho preočkovania.

Tí skôr narodení sa pred žltačkou môžu chrániť kombinovanou vakcínou, ktorá sa podáva v troch dávkach a poskytuje ochranu pred oboma formami žltačky typu A aj B súčasne. Vhodná je aj pre cestovateľov. V pohotovosti pred hepatitídou B by mali byť aj diabetici u ktorých stúpa riziko nakazenia v dôsledku každodennej injekčnej aplikácii inzulínu, a preto majú očkovanie proti hepatitíde B plne hradené zdravotnými poisťovňami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár