Podarí sa lekárom vyliečiť Tourettov syndróm?

Marcela Beňová 0

V budúcnosti by pomôcka podobná smarthodinkám mohla nahradiť lieky a terapie.

Shutterstock

Tourettov syndróm po prvý raz opísal neurológ Georgase Gillese de la Tourette, no na verejnosti ho spopularizoval až seriál Ally McBealová. Jednou z postáv je sympatický právnik John Cage, ktorý vo vypätých situáciách trhá hlavou, neprimerane gestikuluje, vykrikuje či vydáva zvuky.

Seriálových kolegov tým desil, ale verejnosti pomohol pochopiť, že nekontrolovateľné správanie nemusí byť výsledkom nízkeho IQ či zlej výchovy, ale aj neurologickej poruchy.

Skutoční pacienti s Tourettovým syndrómom sa na rozdiel od toho seriálového nestretávajú s pochopením ani s humorom.

Na pracovisku, v škole aj vo vzťahoch neustále narážajú na obmedzenia, ktoré ochorenie prináša.

Čo je Tourettov syndróm?

Tourettovým syndrómom trpí v súčasnosti 1 z 200 ľudí. Zaujímavosťou je, že mužov medzi pacientami je štyrikrát viac ako žien, ako aj to, že ochorenie sa nenáchádza v špecifickej lokalite, ale pacientov nájdete v každej krajine a v každom etniku.

Prečítajte si aj: Mám strach, že ublížim vlastnému dieťaťu. Obsedantno – kompulzívna porucha

Typickým prejavom Tourettovho syndrómu sú spomínané tiky a vykrikovanie slov. Môžu to byť zášklby hlavou, rukami, krkom či nohami alebo žmurkanie očami, pričom zvyšok tela či mimika tváre často pôsobí strnulo.

Aj celkové držanie tela a pohybovanie sa môže zdať ťarbavejšie alebo pomalšie. Medzi slovné prejavy patria rôzne zvuky, krik, slová, ktoré pôsobia neprimerane, ale aj vulgarizmy.

Tiky a zvuky nedokáže pacient ovládať, hoci krátko pred samotným prejavom cíti, že telo alebo svaly sa pripravujú na trhnutie či pohyb.

Tourettov syndrom je častokrát súčasťou iných ochorení ako autizmusobsedantno – kompulzívna porucha či hyperaktivita.

Nie je však prejavom nízkeho IQ, práve naopak. Mnohí pacienti sú nadpriemerne inteligentní alebo aj dobrí a pútaví rečníci.

Liečba v (ne) dohľadne?

Príčinu vzniku Tourettovho syndrómu nepoznáme. Najpravdepodobnejšie ide o dedičné ochorenie alebo prenatálne poškodenie (drogy počas tehotentva).

Prvé prejavy môžu začať ešte v období batoľaťa, najvýraznejší nástup je okolo 8. roku. Vrchol ochorenia sa objavuje počas puberty.

Shutterstock

Asi v tretine prípadov sa tiky postupne stratia. Naopak, jedna tretina pacientov bude trpieť postupným zhoršovaním prejavov. V súčasnosti sa liečba zameriava na terapiu a vo vážnych prípadoch využíva pomoc liekov.

Našťastie pre pacientov na Univerzite v Nottinghame prebieha v súčasnosti výskum, ktorý sa venuje pomoci pacientom s Tourettovým syndrómom. Liečba spočíva v rytmických impulzoch smerovaných na stredný nerv.

Jeho stimululácia pomáha predchádzať tiku alebo ho zmierňovať. Impulz pomáha zvyšovať mozgové kmity, ktoré sa u pacienta s Tourettovým syndrómom znížia, aby mozog mohol “vygenerovať” pohyb, teda tik.

Impulzy do nervu sa podávajú pacientom na zápästí a výsledky sa výrazne objavili najmä u pacientov s ťažkým prejavom ochorenia. U mnohých sa tiky zmiernili alebo počas podávania impulzov úplne zmizli.

Vedci predpokladajú, že účinná pomoc by mohol byť prístroj v podobe smarthodiniek, ktorý by nosil pacient na zápästí, a neprekážal by mu v bežnom fungovaní.

Veľkým plusom je, že liečba by nemala mať vedľajšie účinky.

Botulotoxín aj reverzná technika

V súčasnosti sa Tourettov syndróm najčastejšie lieči dvami spôsobmi: behaviorálnou terpiou a liekmi.

Prečítajte si aj: Zuzana Mračková: Ku koncu som zvracala desaťkrát denne

Okrem nich majú pacienti možnosť nechať si do svalu, ktorý je náchylný na tik, vpichnúť botulotoxín, aby sa jeho činnosť obmedzila. V rámci terapie pracuje  psychológ najmä s relaxačnými technikami.

Spoločne s pacientom rieši, kedy sa tik stupňuje a učí ho rozpoznávať kritické stresové situácie, ktoré môžu byť spúšťačom tikov. Niektoré výskumy sa pri liečbe pacientov prikláňajú k tzv. reverznej technike.

Táto terapia vychádza z toho, že pacient môže pred samotným tikom cítiť, že sa časť tela pripravuje na tik. Tento vnem sa dá vnímať aj ako predtucha samotného tiku, takže lekár môže pacienta trénovať, aby sa pripravil na reakciu.

Ako funguje reverzná technika v praxi? Ak má pacient napríklad tik, pri ktorom trhá hlavou nabok, môže vo chvíli, keď sa objaví samotný pocit, že sa blíži tik, skolniť hlavu nabok.

Tým zabráni trhnutiu hlavou nabok a postupne by sa mala potreba tiku zmierniť a pacient ju dokáže ovládať. Takáto terpaia je však behom na dlhšiu trať a nie je tak účinná ako lieky.

Výsledky však naznačujú, že ak je pacient trpezlivý, prináša výsledok. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár