ZdravieChoroby

Podarí sa lekárom vyliečiť Tourettov syndróm?

 Marcela Beňová   27.09.2020   0

V budúcnosti by pomôcka podobná smarthodinkám mohla nahradiť lieky a terapie.

Shutterstock

 

Tourettov syndróm po prvý raz opísal neurológ Georgase Gillese de la Tourette, no na verejnosti ho spopularizoval až seriál Ally McBealová. Jednou z postáv je sympatický právnik John Cage, ktorý vo vypätých situáciách trhá hlavou, neprimerane gestikuluje, vykrikuje či vydáva zvuky.

Seriálových kolegov tým desil, ale verejnosti pomohol pochopiť, že nekontrolovateľné správanie nemusí byť výsledkom nízkeho IQ či zlej výchovy, ale aj neurologickej poruchy.

Skutoční pacienti s Tourettovým syndrómom sa na rozdiel od toho seriálového nestretávajú s pochopením ani s humorom.

Na pracovisku, v škole aj vo vzťahoch neustále narážajú na obmedzenia, ktoré ochorenie prináša.

Čo je Tourettov syndróm?

Tourettovým syndrómom trpí v súčasnosti 1 z 200 ľudí. Zaujímavosťou je, že mužov medzi pacientami je štyrikrát viac ako žien, ako aj to, že ochorenie sa nenáchádza v špecifickej lokalite, ale pacientov nájdete v každej krajine a v každom etniku.

Prečítajte si aj: Mám strach, že ublížim vlastnému dieťaťu. Obsedantno - kompulzívna porucha

 

Typickým prejavom Tourettovho syndrómu sú spomínané tiky a vykrikovanie slov. Môžu to byť zášklby hlavou, rukami, krkom či nohami alebo žmurkanie očami, pričom zvyšok tela či mimika tváre často pôsobí strnulo.

Aj celkové držanie tela a pohybovanie sa môže zdať ťarbavejšie alebo pomalšie. Medzi slovné prejavy patria rôzne zvuky, krik, slová, ktoré pôsobia neprimerane, ale aj vulgarizmy.

Tiky a zvuky nedokáže pacient ovládať, hoci krátko pred samotným prejavom cíti, že telo alebo svaly sa pripravujú na trhnutie či pohyb.

Tourettov syndrom je častokrát súčasťou iných ochorení ako autizmusobsedantno - kompulzívna porucha či hyperaktivita.

Nie je však prejavom nízkeho IQ, práve naopak. Mnohí pacienti sú nadpriemerne inteligentní alebo aj dobrí a pútaví rečníci.

Liečba v (ne) dohľadne?

Príčinu vzniku Tourettovho syndrómu nepoznáme. Najpravdepodobnejšie ide o dedičné ochorenie alebo prenatálne poškodenie (drogy počas tehotentva).

Prvé prejavy môžu začať ešte v období batoľaťa, najvýraznejší nástup je okolo 8. roku. Vrchol ochorenia sa objavuje počas puberty.

Shutterstock

 

Asi v tretine prípadov sa tiky postupne stratia. Naopak, jedna tretina pacientov bude trpieť postupným zhoršovaním prejavov. V súčasnosti sa liečba zameriava na terapiu a vo vážnych prípadoch využíva pomoc liekov.

Našťastie pre pacientov na Univerzite v Nottinghame prebieha v súčasnosti výskum, ktorý sa venuje pomoci pacientom s Tourettovým syndrómom. Liečba spočíva v rytmických impulzoch smerovaných na stredný nerv.

Jeho stimululácia pomáha predchádzať tiku alebo ho zmierňovať. Impulz pomáha zvyšovať mozgové kmity, ktoré sa u pacienta s Tourettovým syndrómom znížia, aby mozog mohol “vygenerovať” pohyb, teda tik.

Impulzy do nervu sa podávajú pacientom na zápästí a výsledky sa výrazne objavili najmä u pacientov s ťažkým prejavom ochorenia. U mnohých sa tiky zmiernili alebo počas podávania impulzov úplne zmizli.

Vedci predpokladajú, že účinná pomoc by mohol byť prístroj v podobe smarthodiniek, ktorý by nosil pacient na zápästí, a neprekážal by mu v bežnom fungovaní.

Veľkým plusom je, že liečba by nemala mať vedľajšie účinky.

Botulotoxín aj reverzná technika

V súčasnosti sa Tourettov syndróm najčastejšie lieči dvami spôsobmi: behaviorálnou terpiou a liekmi.

Prečítajte si aj: Zuzana Mračková: Ku koncu som zvracala desaťkrát denne

 

Okrem nich majú pacienti možnosť nechať si do svalu, ktorý je náchylný na tik, vpichnúť botulotoxín, aby sa jeho činnosť obmedzila. V rámci terapie pracuje  psychológ najmä s relaxačnými technikami.

Spoločne s pacientom rieši, kedy sa tik stupňuje a učí ho rozpoznávať kritické stresové situácie, ktoré môžu byť spúšťačom tikov. Niektoré výskumy sa pri liečbe pacientov prikláňajú k tzv. reverznej technike.

Táto terapia vychádza z toho, že pacient môže pred samotným tikom cítiť, že sa časť tela pripravuje na tik. Tento vnem sa dá vnímať aj ako predtucha samotného tiku, takže lekár môže pacienta trénovať, aby sa pripravil na reakciu.

Ako funguje reverzná technika v praxi? Ak má pacient napríklad tik, pri ktorom trhá hlavou nabok, môže vo chvíli, keď sa objaví samotný pocit, že sa blíži tik, skolniť hlavu nabok.

Tým zabráni trhnutiu hlavou nabok a postupne by sa mala potreba tiku zmierniť a pacient ju dokáže ovládať. Takáto terpaia je však behom na dlhšiu trať a nie je tak účinná ako lieky.

Výsledky však naznačujú, že ak je pacient trpezlivý, prináša výsledok. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.