ZdravieChoroby

Môžete mať rakovinu krčka maternice?

 Mária Kopčíková   25.02.2021   0

Rakovina krčka maternice je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich typov rakoviny u žien na Slovensku: viac ako 600 ženám ročne oznámi lekár túto diagnózu. 230 žien ročne na rakovinu krčka maternice u nás zomiera.

Najviac nových prípadov pozorujú lekári po 30. roku života, s vrcholom medzi 45. - 50. rokom života.

Rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára, no len asi tretina žien absolvuje každoročne gynekologickú preventívnu prehliadku.

Shutterstock

 

Vývoj ochorenia

Niekde na začiatku je vznik prekanceróznych zmien, tzv. dysplázia. Ide o abnormálne bunky krčka maternice vo výstelke krčka maternice, ktoré zmenili svoj vzhľad.

Čím je abnormalita krčka maternice ťažšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti môže dôjsť k rakovine krčka maternice. Kým by sa tieto abnormálne bunky zmenili na rakovinové, prešlo by niekoľko rokov. V zriedkavých prípadoch sa toto závažné ochorenie rozvinie aj skôr, cca do roka.

Dysplázia krčka maternice spôsobuje niekoľko príčin, napr. infekcia alebo zápal, ale bežne ich spôsobujú niektoré typy ľudského papilomavírusu (HPV). Ďalšie typy môžu spôsobiť genitálne bradavice a ďalšie benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice.

Asi 40% nádorov krčka maternice je diagnostikovaných v prvom štádiu a rieši sa operačne.. Viac ako polovica žien však prichádza neskoro, vo fáze šírenie nádoru za hranice krčka maternice.

Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v ranných štádiách, či ešte v štádiu dysplázie. Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Najlepšou prevenciou sú pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.

Shutterstock

 

Príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu krčka maternice

Problémom je, že príznaky, ktoré môžu avizovať dyspláziu na krčku alebo počiatočné štádium rakoviny, sú nebadateľné, resp. často ich ženy pripisujú iným príčinám či súvislostiam.

Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice (preto sú dôležité tie preventívne prehliadky, lebo ster z krčka maternice je ich súčasťou

Medzi najčastejšie príznaky patologického množenia sa buniek patrí:

 • abnormálne krvácanie – medzi menštruáciami, po pohlavnom styku, pri gynekologickom vyšetrení...,
 • silnejšia a dlhšia menštruácianež obvykle,
 • neobvyklý výtok – ktorý nereaguje na liečbu, prípadne výtok po pohlavnom styku,
 • bolesť v oblasti pohlavných orgánov – pri alebo po sexe, po cvičení panvového dna,
 • bolesti panvy, krížov,
 • náhla a neopodstatnená strata telesnej hmotnosti,
 • pocit častého naplnenia v podbruší,
 • hmatom zistiteľný útvar,
 • krvácanie po stolici – objavuje sa s postupujúcim ochorením. Po tlačení – zapojení brušného lisu, či po námahe sa môže objaviť nepríjemný pocit svrbenia.
 • krvácanie u žien po menopauze,
 • urologické komplikácie – objavujú sa u pokročilého ochorenia. Môže sa jednať o ťažkosti pri močení, prítomnosť krvi v moči a bolesti v podbrušku.

Krvácanie – normálne a „nenormálne“

V istých obdobiach sa u žien môžu objavovať zmeny v pravidelnom krvácaní – jednak v samotnej pravidelnosti, ale aj v intenzite či dĺžke krvácania.

Asi 5% žien udáva krvácanie v čase ovulácie, ktoré pravdepodobne súvisí s prudkým poklesom hladiny estrogénu v tele. Intenzita tohto krvácanie však býva veľmi mierna – skôr vo forme hlienu alebo výtoku.

Dôvodmi na nepravidelné krvácanie alebo krvácanie mimo cyklu môžu byť aj myómy na maternici, polypy či endometrióza. Zdrojom nepravidelného krvácania môže byť aj myóm steny maternice alebo polyp.

Shutterstock

 

Rizikové faktory pre vznik rakoviny krčka maternice a jej prevencia

Za rizikový faktor sa považuje všetko, čo zvyšuje pravdepodobnosť jeho výskytu. Za najlepšiu prevenciu sa považujú pravidelné gynekologické prehliadky.

Rizikové faktory popísané vo všeobecnosti:

 • Nízky vek prvého pohlavného styku – pod 16 rokov,
 • Vysoký počet sexuálnych partnerov, časté striedanie partnerov,
 • Oslabený imunitný systém,
 • Iné pohlavne prenosné choroby – ochorenie spôsobené chlamýdiami, HIV,
 • Vek – infikované ženy nad 35 rokov majú významne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice,
 • Fajčenie – aktívne i pasívne zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice,
 • Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie,
 • Genetická predispozícia – ak sa ochorenie objavilo u niektorej zo žien v rodine.

Ako preventívne opatrenia sa uvádzajú pohlavný styk až po 18. roku života, obmedzenie počtu sexuálnych partnerov a používanie kondómov ako ochrany pred pohlavnými chorobami. A už niekoľkokrát spomenuté gynekologické prehliadky.

V každom prípade, akúkoľvek pochybnosť ohľadom svojho zdravotného stavu konzultujte bezodkladne s lekárom!

Spracované s použitím: medicc.eu, zdravie.sk, hisdg.sk, cancer.org, medicinenet.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?