ZdravieChoroby

Keď sa prekonané ovčie kiahne znovu prebudia ako pásový opar

 Mgr. Ivona Tóthová   10.03.2021   0

Trápi vás pálenie, pichanie a napnutá koža, sprevádzané výsevom pruhu červených škvrniek, ktoré sa postupne menia na pľuzgiere a chrasty? Príčinou môže byť pásový opar.

Pridruží sa často aj malátnosť, slabosť, alebo zvýšená teplota.

 

Herpes zoster – pásový opar

Jedná sa o herpetickú infekciu, ktorá najčastejšie postihuje ľudí po päťdesiatke, ale ani výskyt u detí nie je ničím výnimočným. Vo vekovej skupine do 10 rokov je diagnostikovaných cca 5% prípadov.

Ochorenie spôsobuje vírus varicella zoster.  Ten pri prvom prieniku do organizmu spôsobí ochorenie na kiahne. Po prekonaní kiahní vzniká u človeka imunita a ďalšie kiahne sa s pravdepodobnosťou limitne blízkou 100% už nikdy u človeka neobjavia.

Vírus ale po zvyšok života pretrváva v organizme človeka, v nervových bunkách a za istých okolností sa môže aktivovať. Prejaví sa ako pásový opar. Riziko vzniku u ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne, je 25 – 30%.

Kedy, ako a kde sa pásový opar prejaví

Veľmi často pri výraznom oslabení imunity, pri nadmernom strese, únave, inom závažnom ochorení alebo pri užívaní liekov, ktoré potláčajú imunitnú reakciu organizmu (imunosupresíva).

Prvé príznaky pásového oparu však môžu byť veľmi nešpecifické, napríklad bolesti v oblasti hrudníka, pálenie, zvýšená citlivosť  na ohraničenej ploche. Až neskôr sa objaví výsev vyrážok podobných ovčím kiahňam. Bolesť môže byť aj veľmi silná, s postupným zosilňovaním a pretrvávaním aj po zhojení kožných prejavov.

 

Cca polovica pásových oparov sa objaví v hrudnej oblasti. Objavuje sa často i na tvári a v driekovej oblasti. Pojem „pásový opar“ však  nie je odvodený od toho, že by sa vyskytoval výlučne v oblasti pása, ale že sa prejavuje ako pás vyrážok na tele.

Niekedy sa objaví aj v oblasti trojklanného či tvárového nervu.

Komplikácie tohto ochorenia ohrozujú najmä pacientov s vážnou poruchou imunity. Jedná sa o druhotné infekcie baktériami, zápal pľúc, či zápal mozgových blán. Medzi častými komplikáciami sa však uvádza tzv. postherpetická neuralgia – teda silné bolesti, ktoré pretrvávajú aj po ústupe vyrážok.

Liečba a prevencia pásového oparu

Pásový opar sa lieči antivirotikami (aciklovir, valaciklovir i famciklovir), ktoré vždy indikuje lekár. Ak sa  objaví lokalizácia oparu v oblasti trojklanného nervu, s možnosťou vzniku herpes ophthalmicus (opar postihne oči), je liečba spomenutými antivirotikami vysoko odporúčaná.

Na liečbu bolesti a prípadnej neuralgie sa podávajú analgetiká, prípadne kortikosteroidy. Pľuzgieriky sa môžu ošetrovať lokálnymi prípravkami, podobne ako pri kiahňach (propolis, zinková pasta, iné vysušujúce prípravky, prípade sekundárnej infekcie i maste s antibiotickou zložkou).


TIP z lekárne:

Špeciálna telová emulzia so silným účinkom, ktorá je doplnkovou a lokálnou starostlivosťou pri liečbe Herpes zoster - Herpezost lotion.

  • Obsahuje prírodnú a liečivú látku – špeciálny extrakt z Propolisu.
  • Bez konzervačných látok, parfúmu a parafínu.
  • Zmierňuje pálenie, svrbenie a podráždenie postihnutej časti
  • Zastavuje ďalšie rozšírenie agresívneho postihnutia pokožky Herpes zoster
  • Telová emulzia je určená na veľké plochy pokožky
  • Svojim vláčnym zložením sa ľahko rozotiera a rýchlo prenikne do postihnutej pokožky
  • Podporuje vyhojenie a odlúpenie chrasty

Viac na vasezdravie.com alebo v každej dobrej lekárni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.