ZdravieChoroby

Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou: Dajte zbohom pichaniu do prsta

 ts   05.08.2022   0

Slovenskí diabetici sa konečne dočkali. Revolučný Systém FreeStyle® Libre od spoločnosti Abbott, prvý svojho druhu, je dostupný už aj na Slovensku. Je bezbolestný a diskrétny, zároveň však rovnako spoľahlivý ako merače hladiny glukózy z krvi.

 

Monitorovanie hladiny glukózy je kľúčové pre život ľudí s diabetom. Pichanie do prsta, ktoré bolo donedávna jedinou možnosťou získania údajov o hladine glukózy v krvi, dnes plnohodnotne nahrádza Systém FreeStyle® Libre.

Unikátna technológia snímania hladiny glukózy, si nevyžaduje bolestivé pichanie do prsta. Životne dôležité hodnoty odčítava nepretržite, pomocou senzora na vnútornej strane hornej časti ruky. Vie sa nakalibrovať aj bez kvapky krvi, čo FreeStyle® Libre radikálne odlišuje od ostatných súčasných systémov kontinuálneho monitorovania glukózy.

Systém FreeStyle Libre tvorí malý okrúhly senzor, nie väčší ako dvojeurová minca, ktorý sa nosí na zadnej strane paže, medzi lakťom a ramenom. Každú minútu senzor odmeria hladinu glukózy v medzibunkovom moku prostredníctvom vlákna – krátkeho 5 mm a tenkého len 0,4 mm, ktoré je bezbolestne zavedené tesne pod kožu.

Na mieste aplikácie senzor drží pomocou špeciálnej nálepky na spodnej časti senzora, prostredníctvom ktorej sa senzor k telu prilepí. Výsledok merania hladiny glukózy získate bezbolestne, za menej ako jednu sekundu priložením čítačky k senzoru.

Funguje aj cez oblečenie, vďaka čomu je testovanie diskrétne a maximálne pohodlné. Výsledok nameranej hladiny glukózy zobrazuje v reálnom čase, dostupné sú aj ostatné merania a vývoj hladiny glukózy. Čítačka uchováva údaje až 90 dní.

FreeStyle Libre je revolučná technológia, ktorá mení tradičné metódy testovania glukózy v krvi

Dnešný deň je významným míľnikom pre ľudí s cukrovkou, ktorí žijú na Slovensku,“ hovorí Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

FreeStyle Libre je revolučná technológia, ktorá mení tradičné metódy testovania glukózy v krvi. Našou prioritou bolo vždy slúžiť pacientom a vylepšovať im život, o ktorý ich diagnóza oberá. Sme si istí, že táto technológia pomôže diabetikom oslobodiť sa od každodenných bolestivých procesov pri testovaní a zároveň im zabezpečí mať chorobu vo vysokej miere pod kontrolou.”

Chronické metabolické ochorenie diabetes mellitus postihuje podľa Národného centra zdravotníckych informácii (posledné dostupné štatistické údaje sú z roku 2020) 352 130 pacientov, ktorí spadajú do systematickej starostlivosti diabetológov.

U pacientov dlhodobo prevláda diabetes 2. typu (91,1 % prípadov, v počte 320 688 pacientov), diabetes 1. typu je diagnostikovaný u 7,4 % pacientov (26 171), pričom vyše 2 000 z toho tvoria deti a dospievajúci pacienti vo veku do 18 rokov liečení inzulínom. Až 70 % z nich musí dostávať inzulín minimálne trikrát denne.

Systém FreeStyle Libre je vhodný pre diabetikov 1. aj 2. typu.

Neinvazívne meranie hladiny glukózy v medzibunkovom moku sa podľa posledných niekoľkomesačných testov a analýz jednoznačne vyrovná meraniu hladiny glukózy z krvi. Dôležité je, že poisťovne hradia tento systém diabetikom 1. typu pri liečbe intenzifikovaným inzulínovým režimom.

Údaje sú vyobrazené v jedinom, užívateľsky prívetivom grafe.

K jeho nesporným výhodám patrí:

• Systém nevyžaduje kalibráciu pichnutím do prstov

• Jednorazový vodeodolný senzor je možné nosiť na zadnej strane hornej časti ruky až 14 dní

• Meranie glukózy je možné vykonať toľkokrát denne, koľkokrát je treba, pomocou rýchleho skenovania

• Každé skenovanie poskytuje aktuálnu hodnotu hladiny glukózy, 8-hodinovú históriu a vývoj, ktorým sa hladina glukózy uberá

• Údaje generované systémom sú navrhnuté tak, aby pomohli ľuďom upraviť jedlo a iné správanie pre lepší priebeh cukrovky po konzultácii so zdravotníkom

Systém FreeStyle Libre poskytuje užívateľom rýchlejší a komfortnejší spôsob sledovania hladiny glukózy a ich lekárom ambulantný glukózový profil (AGP) – správu, ktorá poskytuje zrozumiteľný vizuálny prehľad typického dňa diabetika, s momentami hypoglykemických a hyperglykemických trendov, na uľahčenie nastavenia terapie a vzdelávanie pacienta.

FreeStyle Libre systém od spoločnosti Abbott je k dispozícii na www.FreeStyleLibre.sk.

 

***

Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Čítačka) a systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Senzor) sú zdravotníckymi pomôckami.

Čítajte pozorne príručku používateľa a informácie o bezpečnom používaní. Číslo notifikovanej osoby: 2797. Čítačka systému na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre, pri použití so senzorom FreeStyle Libre, je indikovaná na meranie hladín glukózy v tkanivovom moku u osôb s diabetes mellitus (vo veku od 4 rokov), vrátane tehotných žien.

Čítačka a senzor majú slúžiť ako náhrada za meranie glykémie pri samostatnej liečbe diabetu, vrátane dávkovania inzulínu. Fyziologické rozdiely medzi tkanivovým mokom a kapilárnou krvou môžu viesť k rozdielom v zistených hodnotách koncentrácie glukózy.

V dobe rýchlej zmeny glykémie, napr. po jedle, po podaní dávky inzulínu alebo po cvičení, môžu byť spozorované rozdiely v hodnotách koncentrácie glukózy v tkanivovom moku a v kapilárnej krvi.

FreeStyle, Libre a súvisiace obchodné značky sú značkami spoločnosti Abbott.

© 2022 Abbott. ADC-60463 v1.0 07/22

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.