ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
ZdravieChoroby

Choroba a jej reč

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   28.10.2017   6

Dnes začnem netradične – a to  koňmi. Nedávno som bola svedkom fascinujúcej práce  horsemana  – človeka, ktorý to s koňmi vie trochu viac ako ostatní (existuje na to trochu magický výraz „ zaklínač koní“) s mladou divokou kobylkou.

Kone ma odjakživa bavia a viem o nich veľa. Aspoň doposiaľ som si to myslela. Zarazilo ma, že  tento človek po celý čas krotenia mladej remonty, ju nijako nenútil a neznásilňoval. Kôň od začiatku vyvádzal, skákal a utekal čím ďalej od  svojho nového krotiteľa, no po krátkej dobe bol ochotný dobrovoľne prísť k dotyčnému, nechať sa pohladkať, dokonca prvý krát v živote na seba položiť sedlo. A to všetko v kľude, bez akéhokoľvek nátlaku...

shutterstock

 

Z môjho doterajšieho pohľadu koníčkara to bol  hotový zázrak. Nejdem sa o tom viac rozpisovať, aj keď to nutkanie mám.  Toto všetko  bolo pre mňa také iné, také revolučné.

Ako je to možné?

Tento človek používal na prácu s koňom  jeho reč, signály, ktorým kôň rozumel, ktoré k jeho státisícročnej  histórii patria.

Každý tvor má svoju reč. Dokonca aj malé nemluvniatka, ktoré majú ďaleko k ľudskej reči, nám vedia prekvapivo veľa povedať. Väčšina z nás, ako náhle sa staneme rodičmi a nebojíme sa používať vlastnú intuíciu – takzvaný materinský cit, sa o tom môžeme rýchlo sami presvedčiť .  

Tak je to s koňmi, psami,  deťmi, partnermi, ale aj s nami samými.

Pokiaľ  dokážeme načúvať sami sebe,

pokiaľ si rozumieme a fungujeme v jednote so samým sebou, všetko klape a životom zväčša ideme ako harmonické osoby s vlastnou integritou. Problém nastáva, ak sa nám nedarí vyladiť sa so sebou a ak niečo iné hovorí naše ja a iné žijeme navonok.

Dôvodov môže byť veľa: nechceme ublížiť blízkym, berieme na seba viac ako sme schopní uniesť, nerozumieme sami sebe tak, ako by bolo potrebné, nechceme a nevieme k  vlastnej spokojnosti riešiť konflikt, tak určité veci radšej obchádzame, prehĺtame, dusíme v sebe - v domnienke, že tak sa im vyhneme... Nevyhneme!  Ono nás to, potvorstvo jedno, dobehne.

Telo je totiž až príliš dokonale navzájom poprepájané (imunológovia, neurológovia, psychológovia a iní –óvia, by nám o tom vedeli fundovane porozprávať), aby sme ho mohli opiť rožkom.  A kým my sa tvárime, že sa vlastne nič nedeje, naše myšlienky pracujú  ( viete, že denne našu myseľ zamestná až nejakých 40.000 myšlienok? ) a posielajú signály po svojej domácnosti – po nervovej  sústave – elektrické impulzy medzi neurónmi tikajú, ovplyvňujú nižšie postavené  systémy – vegetatívny nervový systém,  hormonálnu sústavu, imunitný systém či priamo svaly. 

A ak to takto trvá deň, týždeň, mesiac, rok, prípadne (a nie výnimočne) roky ..., problém je na svete. A my ideme k lekárovi, lebo nás bolí chrbát, či máme časté bolesti hlavy, žalúdočný vred,  vysoký tlak, depresiu, ekzém, astmu... Alebo ani k lekárovi nejdeme a riešime  to len voľne predajným liekom. 

Telo nám svojou rečou hovorí,

mám problém, nejdeš optimálnym smerom, rieš to! – hovorí ako vie – bolesťou, zdravotnými ťažkosťami. A my mu dáme tabletku a vlastne mu zapcháme ústa: „Buď ticho, teraz na to nemám čas!“ Informáciu nepochopíme (ak aj pochopíme, často neriešime), iba vypneme varovný signál. 

Mnohé choroby sú užitočnejšie ako sa zdajú. Dávajú nám informáciu o tom, akí sme, ako a v akých podmienkach žijeme, o tom, že niekde vo svojom fungovaní robíme chybu.

Tí čo vedia hovoriť rečou koní, sú zaklínači. Tí ktorí rozumejú svojim deťom sú dobrí rodičia. Ten smer medicíny, ktorý pracuje s celým človekom, nielen s jeho zdravotným problémom sa volá celostná medicína, ktorá je u nás zatiaľ iba v plienkach. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Jakub napísané 05.07.2011 21:30

Myslienka celostnej mediciny sa mi velmi paci. Drzim vam v tom palce. Mozno sa niekedy stretneme.

Eva napísané 05.07.2011 20:44

Mala som možnosť poznať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické schopnosti pri našich spoločných sedeniach. Pomohlo mi to veľmi a stále mi to pomáha. Ďakujem. Vaša klientka Eva. smile

Zuzana napísané 28.06.2011 13:15

Konecne vyborny a rozumny lekar! Pani Zuzana drzim Vam palce a dufam sa celostna medicina bude dostavat coraz viac do popredia a ze si ludia konecne uvedomia ze telo nie je stroj, pri ktorom staci opravit, vymenit alebo namazat len jednu suciastku, ale ze vsetko zo vsetkym suvisi. Nastastie pre mna ste dost blizko, ale na (ne)stastie sme vsetci zdravi smile

Zuzana Pitonakova napísané 28.06.2011 17:46

Dik. Take slova potesia... Drzte sa v zdravi.

Roo napísané 27.06.2011 20:55

Škoda, pani doktorka, že ste tak ďaleko... Veľmi sa mi páčia Vaše názory a články a teraz som milo prekvapená, keď som našla odkaz na Vašu novú prax. Držím Vám palce.

Zuzana Pitonakova napísané 27.06.2011 23:55

Dakujem zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.