ZdravieChoroby

Choroba a jej reč

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   28.10.2017   6

Dnes začnem netradične – a to  koňmi. Nedávno som bola svedkom fascinujúcej práce  horsemana  – človeka, ktorý to s koňmi vie trochu viac ako ostatní (existuje na to trochu magický výraz „ zaklínač koní“) s mladou divokou kobylkou.

Kone ma odjakživa bavia a viem o nich veľa. Aspoň doposiaľ som si to myslela. Zarazilo ma, že  tento človek po celý čas krotenia mladej remonty, ju nijako nenútil a neznásilňoval. Kôň od začiatku vyvádzal, skákal a utekal čím ďalej od  svojho nového krotiteľa, no po krátkej dobe bol ochotný dobrovoľne prísť k dotyčnému, nechať sa pohladkať, dokonca prvý krát v živote na seba položiť sedlo. A to všetko v kľude, bez akéhokoľvek nátlaku...

shutterstock

 

Z môjho doterajšieho pohľadu koníčkara to bol  hotový zázrak. Nejdem sa o tom viac rozpisovať, aj keď to nutkanie mám.  Toto všetko  bolo pre mňa také iné, také revolučné.

Ako je to možné?

Tento človek používal na prácu s koňom  jeho reč, signály, ktorým kôň rozumel, ktoré k jeho státisícročnej  histórii patria.

Každý tvor má svoju reč. Dokonca aj malé nemluvniatka, ktoré majú ďaleko k ľudskej reči, nám vedia prekvapivo veľa povedať. Väčšina z nás, ako náhle sa staneme rodičmi a nebojíme sa používať vlastnú intuíciu – takzvaný materinský cit, sa o tom môžeme rýchlo sami presvedčiť .  

Tak je to s koňmi, psami,  deťmi, partnermi, ale aj s nami samými.

Pokiaľ  dokážeme načúvať sami sebe,

pokiaľ si rozumieme a fungujeme v jednote so samým sebou, všetko klape a životom zväčša ideme ako harmonické osoby s vlastnou integritou. Problém nastáva, ak sa nám nedarí vyladiť sa so sebou a ak niečo iné hovorí naše ja a iné žijeme navonok.

Dôvodov môže byť veľa: nechceme ublížiť blízkym, berieme na seba viac ako sme schopní uniesť, nerozumieme sami sebe tak, ako by bolo potrebné, nechceme a nevieme k  vlastnej spokojnosti riešiť konflikt, tak určité veci radšej obchádzame, prehĺtame, dusíme v sebe - v domnienke, že tak sa im vyhneme... Nevyhneme!  Ono nás to, potvorstvo jedno, dobehne.

Telo je totiž až príliš dokonale navzájom poprepájané (imunológovia, neurológovia, psychológovia a iní –óvia, by nám o tom vedeli fundovane porozprávať), aby sme ho mohli opiť rožkom.  A kým my sa tvárime, že sa vlastne nič nedeje, naše myšlienky pracujú  ( viete, že denne našu myseľ zamestná až nejakých 40.000 myšlienok? ) a posielajú signály po svojej domácnosti – po nervovej  sústave – elektrické impulzy medzi neurónmi tikajú, ovplyvňujú nižšie postavené  systémy – vegetatívny nervový systém,  hormonálnu sústavu, imunitný systém či priamo svaly. 

A ak to takto trvá deň, týždeň, mesiac, rok, prípadne (a nie výnimočne) roky ..., problém je na svete. A my ideme k lekárovi, lebo nás bolí chrbát, či máme časté bolesti hlavy, žalúdočný vred,  vysoký tlak, depresiu, ekzém, astmu... Alebo ani k lekárovi nejdeme a riešime  to len voľne predajným liekom. 

Telo nám svojou rečou hovorí,

mám problém, nejdeš optimálnym smerom, rieš to! – hovorí ako vie – bolesťou, zdravotnými ťažkosťami. A my mu dáme tabletku a vlastne mu zapcháme ústa: „Buď ticho, teraz na to nemám čas!“ Informáciu nepochopíme (ak aj pochopíme, často neriešime), iba vypneme varovný signál. 

Mnohé choroby sú užitočnejšie ako sa zdajú. Dávajú nám informáciu o tom, akí sme, ako a v akých podmienkach žijeme, o tom, že niekde vo svojom fungovaní robíme chybu.

Tí čo vedia hovoriť rečou koní, sú zaklínači. Tí ktorí rozumejú svojim deťom sú dobrí rodičia. Ten smer medicíny, ktorý pracuje s celým človekom, nielen s jeho zdravotným problémom sa volá celostná medicína, ktorá je u nás zatiaľ iba v plienkach. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
Jakub napísané 05.07.2011 21:30

Myslienka celostnej mediciny sa mi velmi paci. Drzim vam v tom palce. Mozno sa niekedy stretneme.

Eva napísané 05.07.2011 20:44

Mala som možnosť poznať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické schopnosti pri našich spoločných sedeniach. Pomohlo mi to veľmi a stále mi to pomáha. Ďakujem. Vaša klientka Eva. smile

Zuzana napísané 28.06.2011 13:15

Konecne vyborny a rozumny lekar! Pani Zuzana drzim Vam palce a dufam sa celostna medicina bude dostavat coraz viac do popredia a ze si ludia konecne uvedomia ze telo nie je stroj, pri ktorom staci opravit, vymenit alebo namazat len jednu suciastku, ale ze vsetko zo vsetkym suvisi. Nastastie pre mna ste dost blizko, ale na (ne)stastie sme vsetci zdravi smile

Zuzana Pitonakova napísané 28.06.2011 17:46

Dik. Take slova potesia... Drzte sa v zdravi.

Roo napísané 27.06.2011 20:55

Škoda, pani doktorka, že ste tak ďaleko... Veľmi sa mi páčia Vaše názory a články a teraz som milo prekvapená, keď som našla odkaz na Vašu novú prax. Držím Vám palce.

Zuzana Pitonakova napísané 27.06.2011 23:55

Dakujem zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.