ZdravieAko zdravo chudnúť

Ako zdravo a úspešne schudnúť?

 Mgr. Katarína Pokorná   01.01.2012   7

Prečo sa mi chudnutie doteraz nedarilo?

Chudnutie musí najskôr naozaj nastať v hlave. Najskôr sa treba teoreticky na znižovanie hmotnosti pripraviť. Bez znalostí to nejde. Preštudovať si kvalitné odborné materiály (nie „odborné“ rady držať tukožrútsku diétu).

Preto Vám ponúkame úvodný a základný manuál, ku ktorému sa môžete opätovne vracať vždy, keď budete mať pochybnosti ako pokračovať.

Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

Prečo sa to tentokrát podarí?

Pomôžeme Vám odbornými článkami, ktoré Vám jednoducho vysvetlia ako postupovať pri znižovaní svojej hmotnosti a budú postupne uverejňované v rubrike ako zdravo schudnúť.

Ako postupujete si môžete kontrolovať neustále pomocou nástroja www.ncalc.eu, kde si vyrátate Vašu optimálnu hmotnosť a skontrolujete správne zloženie stravy. Pomocou tejto stránky si hravo naplánujete Váš jedálny lístok. Tento nástroj bol vyvinutý na kontrolu a plánovanie stravy. Postupne sa naučíte približné zloženie potravín a budete vedieť odhadnúť množstvo a kalorickú hodnotu potravín. Stránku www.ncalc.eu budete potrebovať čoraz zriedkavejšie. Vyhnete sa akémukoľvek škodlivému hladovaniu. Mnohokrát sa totiž ukáže, že človek aj keď má nadváhu, mal by prijímať oveľa viac potravy a v podstate trpí, zväčša bielkovinovou malnutríciou. Problém nie je v tom, že by jedol veľa ale málo. 

Najzákladnejšie pravidlo je:

Udržiavať si príjem a výdaj energie v rovnováhe

Znie to veľmi jednoducho ale o to ťažšie je tento stav dosiahnuť. Hlavným cieľom nie je len zníženie hmotnosti, oveľa dôležitejšie je udržať dosiahnutý hmotnostný úbytok. Náš program však zasahuje na všetkých úrovniach, ktoré sú zodpovedné za zvyšovanie hmotnosti. Preto schudnete a udržíte si dlhodobo svoju novú hmotnosť.

Sú to štyri nohy stoličky, kde každá predstavuje jednu jeho časť:

  1. výživa
  2. pohyb
  3. zmena životného štýlu
  4. farmakoterapia (liečba liekmi a výživovými doplnkami)

Ak niektorá časť chýba tak stolička spadne - nepodarí sa nám dosiahnuť vytúžený cieľ – zbaviť sa natrvalo nadbytočných kilogramov.

Prečo diéty nefungujú?

Diéty typu 90 dňová, ryžová, tukožrútska, podľa krvných skupín, delená strava, Atkinsonova diéta sú založené vždy na tom, že je zakázané jesť isté druhy potravín a sú viac alebo menej jednostranné. To pre telo nie je dobré a správne.

Organizmus potrebuje všetky výživné látky aj tuky, aj cukry aj bielkoviny a to v správnom pomere 5 x denne. Ak to telu odoprieme prejde do šetriaceho režimu a spomalí sa metabolizmus, čo spôsobí, že miesto aby sme chudli tak budeme priberať, napriek tomu, že telo bude hladovať. Chybnou je aj diéta „po 17 hod. nejesť“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku
Simona napísané 19.08.2016 13:40

Mne pomohlo, keď som začala piť veľa čistej vody. Jem menej, pretože voda ma zasýti a v jedle sa nijako zvlášť neobmedzujem. Samozrejme nenapchávam sa čokoládami a vyprážanými rezňami s hranolkami ale občas zhreším, keď mám veľkú chuť. Ale nepijem žiadne sladené nápoje a keď som hladná mimo doby, kedy by som jesť mala, dám si pohár vody

Kajka napísané 15.08.2016 21:14

A na rýchlejšie spaľovanie tukov doporučujem Lipoxal Effect a chudnutie pojde ľahšie zwinker

Sandra41 napísané 10.08.2016 15:30

Súhlasím s tým, že nejaká konkrétna diéta vám skor ublíži. Podľa mňa je najdoležitejšie dodržiavať zásadu, že výdaj musí by´t vačší než príjem. To znamená čím viac jete, tým viac sa musíte hýba´t. Vylúčiť sladkosti sposobí len to, že nebudete ma´t energiu a budete podráždený. Ale namiesto čokolády si dajte ovocie alebo hroznový cukor Big Grins

Lujziaa napísané 27.01.2016 23:46

Úplný súhlas s článkom zwinker veľmi podarene asi naozaj treba kombinovať všetky časti ako je tu napísané ale nesúhlasím že vsetky diety su na jedno kopyto. Mne sa ráta ketonová diéta u ktorej si myslím že ak sa dotyčna hybe tak kilecka dolu pojdu s tymto stravovanim a nedovrza si zdravie.

Patricia napísané 04.06.2013 10:27

Dobrý deň, diéty a hladovky sú to isté, nimi si len pokazíte zdravie a hlavne dlhodobo spomalíte metabolizmus, čo je problém mnohých žien... Úspešne a natrvalo schudnúť sa dá vďaka kombinácií ako je spomínané v článku, strava, pitný režim, pohyb a výživové doplnky. Mne sa vďaka týmto krokom podarilo schudnúť 25 kilogramov a váhu si stále držím. Jem viac ako môj manžel a stále mám ideálnych 51 kíl. V zdravom životnom štýle mi veľmi pomohla - schudnutie.peknetelo.eu

Lubica napísané 09.11.2012 22:06

ahojte, ja som jeden cas dost pribrala, aj ked som sa dost hybala a normalne som sa stravovala. potom som si precitala o jednej diete s nazvom grapefruitova dieta. jedalnicek som vobec drasticky neupravila, len zacala jedavat viac grapefruitov. teda 1 za den alebo len polovicu. vzdy, ked som bola vecer hladna, tak som si miesto jedla dala grapefruit. a verte alebo nie, schudla som 5 kilogramov priblizne za 3 mesiace. ja velmi dietam neverim, ale toto mi naozaj pomohlo. odporucam si precitat o tejto diete viac. www.dietyachudnutie.sk/redukcne-diety/grapefruitova-dieta/

gabikap napísané 17.01.2012 20:59

Minulý rok som začala chudnúť s tým že som začala menej jesť a vyrobila som si práve ten problém, že som si spomalila metabolizmus hoci som cvičila dosť veľa.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
babetko
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
detské choroby
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?