ZdravieAko zdravo chudnúť

Ako zdravo a úspešne schudnúť?

 Mgr. Katarína Pokorná   01.01.2012   7

Prečo sa mi chudnutie doteraz nedarilo?

Chudnutie musí najskôr naozaj nastať v hlave. Najskôr sa treba teoreticky na znižovanie hmotnosti pripraviť. Bez znalostí to nejde. Preštudovať si kvalitné odborné materiály (nie „odborné“ rady držať tukožrútsku diétu).

Preto Vám ponúkame úvodný a základný manuál, ku ktorému sa môžete opätovne vracať vždy, keď budete mať pochybnosti ako pokračovať.

Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

Prečo sa to tentokrát podarí?

Pomôžeme Vám odbornými článkami, ktoré Vám jednoducho vysvetlia ako postupovať pri znižovaní svojej hmotnosti a budú postupne uverejňované v rubrike ako zdravo schudnúť.

Ako postupujete si môžete kontrolovať neustále pomocou nástroja www.ncalc.eu, kde si vyrátate Vašu optimálnu hmotnosť a skontrolujete správne zloženie stravy. Pomocou tejto stránky si hravo naplánujete Váš jedálny lístok. Tento nástroj bol vyvinutý na kontrolu a plánovanie stravy. Postupne sa naučíte približné zloženie potravín a budete vedieť odhadnúť množstvo a kalorickú hodnotu potravín. Stránku www.ncalc.eu budete potrebovať čoraz zriedkavejšie. Vyhnete sa akémukoľvek škodlivému hladovaniu. Mnohokrát sa totiž ukáže, že človek aj keď má nadváhu, mal by prijímať oveľa viac potravy a v podstate trpí, zväčša bielkovinovou malnutríciou. Problém nie je v tom, že by jedol veľa ale málo. 

Najzákladnejšie pravidlo je:

Udržiavať si príjem a výdaj energie v rovnováhe

Znie to veľmi jednoducho ale o to ťažšie je tento stav dosiahnuť. Hlavným cieľom nie je len zníženie hmotnosti, oveľa dôležitejšie je udržať dosiahnutý hmotnostný úbytok. Náš program však zasahuje na všetkých úrovniach, ktoré sú zodpovedné za zvyšovanie hmotnosti. Preto schudnete a udržíte si dlhodobo svoju novú hmotnosť.

Sú to štyri nohy stoličky, kde každá predstavuje jednu jeho časť:

  1. výživa
  2. pohyb
  3. zmena životného štýlu
  4. farmakoterapia (liečba liekmi a výživovými doplnkami)

Ak niektorá časť chýba tak stolička spadne - nepodarí sa nám dosiahnuť vytúžený cieľ – zbaviť sa natrvalo nadbytočných kilogramov.

Prečo diéty nefungujú?

Diéty typu 90 dňová, ryžová, tukožrútska, podľa krvných skupín, delená strava, Atkinsonova diéta sú založené vždy na tom, že je zakázané jesť isté druhy potravín a sú viac alebo menej jednostranné. To pre telo nie je dobré a správne.

Organizmus potrebuje všetky výživné látky aj tuky, aj cukry aj bielkoviny a to v správnom pomere 5 x denne. Ak to telu odoprieme prejde do šetriaceho režimu a spomalí sa metabolizmus, čo spôsobí, že miesto aby sme chudli tak budeme priberať, napriek tomu, že telo bude hladovať. Chybnou je aj diéta „po 17 hod. nejesť“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Simona napísané 19.08.2016 13:40

Mne pomohlo, keď som začala piť veľa čistej vody. Jem menej, pretože voda ma zasýti a v jedle sa nijako zvlášť neobmedzujem. Samozrejme nenapchávam sa čokoládami a vyprážanými rezňami s hranolkami ale občas zhreším, keď mám veľkú chuť. Ale nepijem žiadne sladené nápoje a keď som hladná mimo doby, kedy by som jesť mala, dám si pohár vody

Kajka napísané 15.08.2016 21:14

A na rýchlejšie spaľovanie tukov doporučujem Lipoxal Effect a chudnutie pojde ľahšie zwinker

Sandra41 napísané 10.08.2016 15:30

Súhlasím s tým, že nejaká konkrétna diéta vám skor ublíži. Podľa mňa je najdoležitejšie dodržiavať zásadu, že výdaj musí by´t vačší než príjem. To znamená čím viac jete, tým viac sa musíte hýba´t. Vylúčiť sladkosti sposobí len to, že nebudete ma´t energiu a budete podráždený. Ale namiesto čokolády si dajte ovocie alebo hroznový cukor Big Grins

Lujziaa napísané 27.01.2016 23:46

Úplný súhlas s článkom zwinker veľmi podarene asi naozaj treba kombinovať všetky časti ako je tu napísané ale nesúhlasím že vsetky diety su na jedno kopyto. Mne sa ráta ketonová diéta u ktorej si myslím že ak sa dotyčna hybe tak kilecka dolu pojdu s tymto stravovanim a nedovrza si zdravie.

Patricia napísané 04.06.2013 10:27

Dobrý deň, diéty a hladovky sú to isté, nimi si len pokazíte zdravie a hlavne dlhodobo spomalíte metabolizmus, čo je problém mnohých žien... Úspešne a natrvalo schudnúť sa dá vďaka kombinácií ako je spomínané v článku, strava, pitný režim, pohyb a výživové doplnky. Mne sa vďaka týmto krokom podarilo schudnúť 25 kilogramov a váhu si stále držím. Jem viac ako môj manžel a stále mám ideálnych 51 kíl. V zdravom životnom štýle mi veľmi pomohla - schudnutie.peknetelo.eu

Lubica napísané 09.11.2012 22:06

ahojte, ja som jeden cas dost pribrala, aj ked som sa dost hybala a normalne som sa stravovala. potom som si precitala o jednej diete s nazvom grapefruitova dieta. jedalnicek som vobec drasticky neupravila, len zacala jedavat viac grapefruitov. teda 1 za den alebo len polovicu. vzdy, ked som bola vecer hladna, tak som si miesto jedla dala grapefruit. a verte alebo nie, schudla som 5 kilogramov priblizne za 3 mesiace. ja velmi dietam neverim, ale toto mi naozaj pomohlo. odporucam si precitat o tejto diete viac. www.dietyachudnutie.sk/redukcne-diety/grapefruitova-dieta/

gabikap napísané 17.01.2012 20:59

Minulý rok som začala chudnúť s tým že som začala menej jesť a vyrobila som si práve ten problém, že som si spomalila metabolizmus hoci som cvičila dosť veľa.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.