VychovávameVychovávame deti

Zrelý rodič si vie priznať chybu a neútočí na dieťa

 Anna Veselá   11.04.2023   0

Výchova detí je náročná práca, ktorá si vyžaduje celého dospelého človeka. Akokoľvek sme pripravení byť rodičmi z biologického hľadiska, ešte to neznamená, že ruka v ruke s tým ide aj emocionálna a psychická zrelosť.

Emocionálna zrelosť znamená dokázať ovládať svoje emócie, prevziať zodpovednosť za svoje chyby namiesto obviňovania druhých a akceptovať iné názory. A toto neprichádza zarovno s osemnástkou v občianskom preukaze.

Zrelý rodič
Pexels

 

Ak dnes hovoríme, že sa do rodičovstva nehrnieme tak, ako generácie pred nami, je to asi len veľké plus.

Pretože emocionálne nezrelí rodičia jednoducho nie sú pripravení prevziať na seba nálož povinností a zodpovedností, ktoré sa spája s výchovou detí. A pre deti to môže znamenať viac negatívnych následkov, ktoré si ponesú neskôr v živote.

Aké sú znaky emocionálne nezrelého rodiča?

Dokáže sa postarať len o fyzické potreby dieťaťa

Čo sa týka zabezpečovania základných potrieb dieťaťa, emocionálne nezrelý rodič si dokáže plniť svoju úlohu na výbornú. Zabezpečí dieťaťu jedlo, domov, vzdelanie, postará sa o dieťa, keď je choré. Avšak nedokáže mu poskytnúť emocionálnu podporu.

Keď je jeho dieťa znepokojené alebo rozrušené, nevie prijať tieto jeho pocity, odmieta ich, pretože nechápe, prečo by malo mať problémy dieťa, o ktoré je tak dobre postarané, ktoré je najedené, ktorému nič nechýba.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Desiatu mu zbalia, ale nikdy ho neobjímu.

Nevedia, ako vyjadriť svoje pocity

Emocionálne nezrelým rodičom nie je príjemné prejavovať hlboké emócie. Je dôležité, aby dieťa vedelo, že je milované, ale takíto rodičia nevedia dobre prejaviť svoju náklonnosť.

Možno je to kvôli tomu, ako boli sami vychovávaní, často pochádzajú v prostredia, kde sa o emóciách nehovorilo. Nepodarí sa im však naviazať hlbší vzťah s dieťaťom, pretože sa boja vyzerať zraniteľní a slabí. 

Nezrelý rodič
Pexels

Nerešpektujú názory ostatných

Emocionálne nezrelí rodičia si myslia, že sú jediní na svete, ktorí vedia, ako sa to robí správne. Ak máte iný názor, nemá zmysel diskutovať o tom a hľadať nejaký kompromis, pretože váš pohľad skrátka nebude prijatý.

Ak máte doma takéhoto rodiča, musíte robiť vždy veci tak, ako chce rodič, pretože to tak skrátka povedal, a to platí, a on vie aj tak lepšie ako vy, čo je pre vás najlepšie.

Správajú sa detinsky

Keďže emocionálne nezrelí rodičia nevedia, ako vyjadriť svoje emócie zdravým spôsobom, býva ťažké odhadnúť, ako sa cítia.

Napriek tomu sa správajú, akoby očakávali, že ich deti budú nejakým spôsobom vedieť, aké emócie prežívajú a čo potrebujú. Ale ak to dieťa nevie, zvyknú sa rozčúliť a vyvolať v ňom pocit viny za to, že mu dieťa nedalo to, čo od neho chcel.

»»»»»» Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo.

Často útočia na dieťa a zvaľujú na neho zodpovednosť

Emocionálne nezrelí rodičia môžu často stratiť nervy a dokonca viniť svoje dieťa za všetko, čo ich tak rozrušilo. Takéto dieťa si potom musí dávať veľký pozor na to, čo povie alebo urobí, pretože sa bojí, že rodiča to nahnevá.

Nepriznajú si chybu

Emocionálne nezrelý človek nedokáže „pracovať“ na vzťahu s niekým. Preto bremeno padá na dieťa, ktorého úlohou je napraviť napätý vzťah, hoci dôvod tohto napätia nezavinilo dieťa. Rodič si nikdy neprizná, že urobil v niečom chybu, nikdy sa neospravedlní.

Správajú sa nepredvídateľne

Emocionálne nezrelí rodičia si ľahko nechajú ovplyvniť náladu inými ľuďmi, či vonkajšími faktormi.  Ich nálada sa môže často meniť, rovnako aj spôsob, akým komunikujú so svojím dieťaťom. Chvíľu sú veľmi aktívne zapojení do života svojho dieťaťa, vzápätí prestanú mať záujem a držia si odstup.

S použitím Bright Sidefreshscat.netpooscat.comshittingporn.netjade-scat.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: