VychovávameVychovávame deti

Zrelý rodič si vie priznať chybu a neútočí na dieťa

 Anna Veselá   20.11.2021   0

Výchova detí je náročná práca, ktorá si vyžaduje celého dospelého človeka. Akokoľvek sme pripravení byť rodičmi z biologického hľadiska, ešte to neznamená, že ruka v ruke s tým ide aj emocionálna a psychická zrelosť.

Emocionálna zrelosť znamená dokázať ovládať svoje emócie, prevziať zodpovednosť za svoje chyby namiesto obviňovania druhých a akceptovať iné názory. A toto neprichádza zarovno s osemnástkou v občianskom preukaze.

Zrelý rodič
Pexels

 

Ak dnes hovoríme, že sa do rodičovstva nehrnieme tak, ako generácie pred nami, je to asi len veľké plus.

Pretože emocionálne nezrelí rodičia jednoducho nie sú pripravení prevziať na seba nálož povinností a zodpovedností, ktoré sa spája s výchovou detí. A pre deti to môže znamenať viac negatívnych následkov, ktoré si ponesú neskôr v živote.

Aké sú znaky emocionálne nezrelého rodiča?

Dokáže sa postarať len o fyzické potreby dieťaťa

Čo sa týka zabezpečovania základných potrieb dieťaťa, emocionálne nezrelý rodič si dokáže plniť svoju úlohu na výbornú. Zabezpečí dieťaťu jedlo, domov, vzdelanie, postará sa o dieťa, keď je choré. Avšak nedokáže mu poskytnúť emocionálnu podporu.

Keď je jeho dieťa znepokojené alebo rozrušené, nevie prijať tieto jeho pocity, odmieta ich, pretože nechápe, prečo by malo mať problémy dieťa, o ktoré je tak dobre postarané, ktoré je najedené, ktorému nič nechýba.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Desiatu mu zbalia, ale nikdy ho neobjímu.

Nevedia, ako vyjadriť svoje pocity

Emocionálne nezrelým rodičom nie je príjemné prejavovať hlboké emócie. Je dôležité, aby dieťa vedelo, že je milované, ale takíto rodičia nevedia dobre prejaviť svoju náklonnosť.

Možno je to kvôli tomu, ako boli sami vychovávaní, často pochádzajú v prostredia, kde sa o emóciách nehovorilo. Nepodarí sa im však naviazať hlbší vzťah s dieťaťom, pretože sa boja vyzerať zraniteľní a slabí. 

Nezrelý rodič
Pexels

Nerešpektujú názory ostatných

Emocionálne nezrelí rodičia si myslia, že sú jediní na svete, ktorí vedia, ako sa to robí správne. Ak máte iný názor, nemá zmysel diskutovať o tom a hľadať nejaký kompromis, pretože váš pohľad skrátka nebude prijatý.

Ak máte doma takéhoto rodiča, musíte robiť vždy veci tak, ako chce rodič, pretože to tak skrátka povedal, a to platí, a on vie aj tak lepšie ako vy, čo je pre vás najlepšie.

Správajú sa detinsky

Keďže emocionálne nezrelí rodičia nevedia, ako vyjadriť svoje emócie zdravým spôsobom, býva ťažké odhadnúť, ako sa cítia.

Napriek tomu sa správajú, akoby očakávali, že ich deti budú nejakým spôsobom vedieť, aké emócie prežívajú a čo potrebujú. Ale ak to dieťa nevie, zvyknú sa rozčúliť a vyvolať v ňom pocit viny za to, že mu dieťa nedalo to, čo od neho chcel.

»»»»»» Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo.

Často útočia na dieťa a zvaľujú na neho zodpovednosť

Emocionálne nezrelí rodičia môžu často stratiť nervy a dokonca viniť svoje dieťa za všetko, čo ich tak rozrušilo. Takéto dieťa si potom musí dávať veľký pozor na to, čo povie alebo urobí, pretože sa bojí, že rodiča to nahnevá.

Nepriznajú si chybu

Emocionálne nezrelý človek nedokáže „pracovať“ na vzťahu s niekým. Preto bremeno padá na dieťa, ktorého úlohou je napraviť napätý vzťah, hoci dôvod tohto napätia nezavinilo dieťa. Rodič si nikdy neprizná, že urobil v niečom chybu, nikdy sa neospravedlní.

Správajú sa nepredvídateľne

Emocionálne nezrelí rodičia si ľahko nechajú ovplyvniť náladu inými ľuďmi, či vonkajšími faktormi.  Ich nálada sa môže často meniť, rovnako aj spôsob, akým komunikujú so svojím dieťaťom. Chvíľu sú veľmi aktívne zapojení do života svojho dieťaťa, vzápätí prestanú mať záujem a držia si odstup.

S použitím Bright Sidefreshscat.netpooscat.comshittingporn.netjade-scat.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.