VychovávameVychovávame deti

Známy francúzsky vychovávateľ delikventnej mládeže o výchove

 Mária Kohutiarová   09.08.2022   0

Medzi rodičmi sa neustále vedie búrlivá diskusia: aká výchova je tá správna? Autoritatívna? Kamarátska? Ak autorita, aká? Ak kamarátstvo, odkiaľ pokiaľ?

 

Guy Gilbert, známy francúzsky vychovávateľ delikventnej mládeže a autor kníh o výchove, na to odpovedá veľmi jednoducho: výchova je vždy niekde v strede medzi oboma mantinelmi. Je ale dôležité, aby autorita, ktorú rodičia použijú vo výchove, nebola autoritou, ktorá drví, je neomylná, ale autoritou, ktorá dáva potrebnú istotu. A taktiež je zlé ukryť za „kamarátstvo“ rezignáciu nad výchovou v zmysle, že sloboda urýchli dospievanie a pomôže vyzrieť osobnosti a zodpovednosti. Deti vždy potrebujú cítiť pevnú ruku a rozhodnosť svojich rodičov.

Hodnoty, na ktorých stojí život

Neznamená to, že vás vaši puberťáci nebudú provokovať svojimi názormi – a niekedy to robia vyslovene schválne, aby si potom v tichu sami konfrontovali postoj, ktorý zaujmú. Pretože tieto potýčky so „zastaralými“ názormi rodičov sú pre deti oveľa viac dôležitejšie, ako vidno podľa ich grimás a blbých poznámok a ako sa aj zdá rodičom, vyčerpaným zo sústavného oponovania. Bez jasného postoja k veci, ktorý rodičia zaujmú vrátane prezentácie vlastnej skúsenosti a zážitkov, si však mladý človek len ťažko urobí vlastný dobrý postoj.

Dať si pozor, akým spôsobom, slovníkom, argumentmi oponujete svojmu dospievajúcemu synovi či dcére je veľmi dôležité – v rámci provokácie totiž naši mladí zisťujú, do akej miery je téma pre nás dôležitá, ako za ňou stojíme, ako si ju vieme obhájiť, čo sme s ňou odžili.

Určite nehovorte toto: „Však ti život ukáže!“ a určite ho nenechajte tak s mávnutím ruky – nech si robí, čo chce, má voľnosť. Toto je cesta, kedy mladí bez konfrontácie s rodičmi – ktorí sú napriek zdanlivej opozícii stále najdôveryhodnejším zdrojom informácií a skúseností – najskôr urobia na vec či situáciu klamný názor.

Ak už rozprávate s nimi o hodnotách, nikdy sa neuchýľte k tomu, aby ste kritizovali ich hodnoty, pretože aj v nich je veľa nadšenia, veľkoleposti a autenticity, radšej hovorte o tradičných hodnotách, na ktorých stojí váš život, aj keď sú často nesprávne označené ako „retro“. Vysvetlite, že toto sú vaše oporné body: usilovná snaha, úcta, tolerancia, čestnosť, úprimnosť, zodpovednosť a vernosť.

Vaša autorita sa tu prejaví v pevnom trvaní na svojich názoroch a v presvedčení o ich správnosti – na druhej strane vaše kamarátstvo v neustálej otvorenosti k dialógu. V denných situáciách prenesené skúsenosti z rozhovorov a práce s rodičmi sú tým najdôležitejším, čo si môže človek odniesť do života ako základnú istotu na budovanie svojho sveta.

Spracované podľa knihy O dětech a výchově.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.