VychovávameVychovávame deti

Zbožňuje tvoje dieťa dinosaurov? Znamená to, že je múdre

 Anna Veselá   15.06.2021   0

Ak je tvoje dieťa priam posadnuté dinosaurami a dokonale ovláda encyklopedické znalosti o dinosauroch a opravuje ťa, že toto je T. Rex, Velociraptor, Argentinosaurus a podobne, .... uvoľni sa a teš sa.

Znamená to, že tvoj milovník dinosaurov bude zrejme nadpriemerne inteligentný. Pokiaľ dieťa prejavuje zvýšenú pozornosť o tému, lepšie spracováva informácie. Inak povedané, deti, ktoré zbožňujú dinosaurov, sa lepšie učia. To dokázali tri nezávislé štúdie, ktoré sa téme venovali.

Shutterstock

 

Podľa štúdie uverejnenej v magazíne Developmental Research tretina malých detí prejavuje v istom životnom období intenzívny záujem o určitú tému. Jedna z tých najpopulárnejších je „posadnutosť“ dinosaurami.

Nevie sa, čo je spúšťačom záujmu, ale je isté, že deti vo veku 2 až 6 rokov vedia vymenovať viac druhov dinosaurov ako ich rodičia.

Záujem o konkrétnu tému – pokladanie otázok, získavanie odpovedí a odborných znalostí, je základom učenia.

Keď skúmame nejakú tému a osvojujeme si ju, je to pre nás užitočné, pretože takto prichádzame k poznaniu. Dieťa sa dokáže učiť bez toho, aby vedelo, že sa učí.

Deti chcú dokázať, že sú lepšími expertmi ako ich rodičia. Ak rodič pozná názvy 3 dinosaurov a dieťa viac ako 20, upevňuje sa v ňom vedomie, že je v téme odborník, „autorita.“

Najlepším spôsobom učenia je pre dieťa vždy hra. A čo je lepší pocit, ako vyhrať nad svojim rodičom?

»»» Prečítajte si aj: 5 chýb, ktorými najčastejšie kazíme inteligenciu detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?