ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
VychovávameVychovávame deti

Vyvarujte sa chýb v rodičovstve

 Karin Molnárová   08.10.2015   1

Neexistujú žiadne zaručené recepty na úspešné rodičovstvo. Je však mnoho pascí, v ktorých sa dá ľahko uviaznuť.

"Ešte som sa nestretla s rodičom, ktorý by svoje dieťa nemiloval. No, ako sa vraví „mýliť sa je ľudské”. Sme omylní a naša láska nestačí na to, aby nás ochránila od nesprávneho úsudku. Niekedy, keď sa nad tým zamyslíme, zistíme, že kvôli našej nesprávne prejavovanej láske konáme v rozpore so záujmami nášho dieťaťa." 

To sú slová Ann Bentonovej, autorky knihy Nie sú úžasné? Keď spia...

Zdroj: isifa.com

 

Všetko je dovolené

Asi ste sa už stretli s dieťaťom, ktorému rodičia dovolia správať sa, ako sa mu páči. Nikdy ho nenapomínajú ani netrestajú, nemusí niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Rodičia za neho všetko vyžehlia a pristúpia na každé jeho želanie.

Môže sa za tým skrývať lenivosť, ale častejšie je to neochota konfrontovať dieťa zo strachu, že: 

"Nebude ma nás mať rado". Nebojte sa. Smutná pravda je, že dokonca aj deti, ktoré rodičia kruto týrajú, svojich rodičov milujú. Nemôžu inak. Ak poviete vašej ratolesti „áno” na všetko, čo si zmyslí, dosiahnete chvíľkové uspokojenie z oslnivého úsmevu a možno sa vyhnete nepríjemným scénam, ktoré by vás strápnili pred priateľmi. Avšak ako rodičia ste povolaní k nesebeckému záujmu o dlhodobé dobro vašich detí. 

"Nemám na to právo". Už som sa stretla s rodičmi, ktorí tomu naozaj veria. Sú obeťami demagogických kampaní propagujúcich detské práva, ktoré pod rúškom filantropizmu podkopávajú postavenie rodičov a význam rodinného života. Milujte ich tak veľmi, že ich budete napomínať. 

Podplácanie detí

Zdroj: istockphoto.com

 

Podplácanie je myslené ako využívanie systému odmien na motiváciu dieťaťa, prípadne v snahe dosiahnuť určité želané správanie. Niekoľko príkladov:

  • Chlapcovi sľúbia novú počítačovú hru, ak si bude pravidelne ráno a večer čistiť zuby.
  • Batoľaťu sľúbia sladkosti, ak nebude vrieskať na celý obchod, kým mamička nakupuje.
  • Dieťa dostane nálepku do tabuľky, ak celý deň nebude hrubé k svojim rodičom. (Desať nálepiek znamená večera v McDonalds)
  • Dievča dostane vreckové, ak bude pomáhať s utieraním riadu. 

Toto sú príklady zo života a mohli by sme vymenovať mnoho ďalších. Je nesmierne lákavé vydať sa touto cestou. Z krátkodobého hľadiska je systém odmeňovania vysoko efektívny. Poslaním rodiča však nie je zľahčovať si život, ale pomáhať svojim deťom rásť.

Takýto systém so sebou nesie niekoľko problémov:

Dieťa je stredobodom pozornosti

Tento prístup je veľmi bežný a rodičia veľmi ľahko nevedomky do tejto pasce padnú. Keď si donesiete ten malý uzlíček domov z nemocnice, život sa vám obráti hore nohami. Celá domácnosť sa točí okolo kŕmenia, prebaľovania, kúpania, tíšenia a (v to všetky mamičky dúfajú) spánku nového dieťatka. Popri všetkých potrebných prípravách a snahe prispôsobiť sa režimu dieťatka a novej rodičovskej role, je potrebné vedome si zorganizovať život tak, aby sa celá rodina nestala otrokom jedného z jej členov.

Neskôr sa budete prirodzene starať o to, aby vaše dieťa malo to najlepšie zo všetkého a aby prospievalo. Bežne dnes vidíme mamičky za volantom obrovského auta, ako bez prestania rozvážajú a vyzdvihujú deti nielen do a zo školy, ale aj z baletu, skautingu, karate, plávania, tenisu, nácvikov detského orchestra, z cvičenia na trampolíne, návštev u priateľov, atď.

Zdroj: istockphoto.com

 

Keď sú deti náhodou doma, celá rodina venuje enormnú pozornosť domácim úlohám. Samé jednotky by mali dostávať vlastne rodičia.

Čo je na tom zlé?

Vychovávate dieťa, ktoré si bude myslieť, že je stredobodom vesmíru a ktoré očakáva, že mu poskytnete zábavu a vzrušujúce aktivity od rána až do večera. Najhoršia výčitka, ktorú takéto dieťa môže vysloviť na adresu svojich rodičov je „Nudím sa...”.

Prečítajte si aj Trochu menej lásky ... >> >>

Pre rodičov to znamená, že musia vynaložiť ešte viac času a peňazí na rozptýlenie svojich detí, inak sa budú cítiť vinní, že ako rodičia zlyhali. Zájsť priďaleko na ceste výchovy, kde je dieťa stredobodom pozornosti, znamená vychovať z neho sebeckého fagana.

Hľadanie chýb

Je zrejmé, že deti potrebujú vhodné usmerňovanie. Pascou, do ktorej sa v tomto prípade rodičia môžu dostať, je neustále porovnávanie svojich detí s ostatnými.

Takýmto rodičom až príliš záleží na tom, čo si o nich a ich potomkoch myslia druhí. Ich deti musia byť najlepšie. Ak porovnávanie s druhými deťmi nedopadne dobre, sú k svojim deťom veľmi kritickí. Vonkajšie správanie ich však znepokojuje viac ako vnútorné postoje. Výsledkom trvalého kritizovania je dieťa bez sebadôvery. Naopak, deti vyrastajúce v atmosfére ocenenia, prekvitajú. 

Nedôslednosť vo výchove

Dá sa povedať, že táto pasca je najnebezpečnejšou zo všetkých. Prejavuje sa rozličnými spôsobmi:

Zdroj: istockphoto.com

 

Rodiča zaujíma skôr to, aký účinok má na neho správanie dieťaťa v momentálnej chvíli. A tak to, čo sa jedného dňa, keď má rodič zlú náladu, považuje za hrdelný zločin, sa na druhý deň dieťaťu prepečie. Napríklad preto, že sú na verejnosti a rodič si nechce robiť hanbu.   

Nedôslednosť sa prejavuje aj nezmyselnými vyhrážkami, o ktorých dieťa vie, že nie sú myslené vážne. Extrémnym príkladom je: „Ak to ešte raz urobíš, zabijem ťa.” Avšak hroziť nejakými zákazmi je rovnako nerozumné, najmä ak ste nafukovací hrad na skákanie už objednali. Deti vaše zavádzanie ľahko odhalia.  

Nedôslednosť v podobe nejednotnosti rodičov vo výchove je pre deti príležitosťou, z ktorej môžu ťažiť.  

Nedôslední rodičia vychovajú spurné dieťa, ktoré bude čoraz ťažšie ovládateľné. Pri nedôslednej výchove sa deti naučia, že dospelí nemyslia vážne, čo hovoria, prípadne, čo myslia vážne dnes, zajtra už vážne myslieť nebudú. Musia platiť jasne stanovené pravidlá, ktoré budú rodičia s trpezlivosťou a vytrvalosťou dôsledne dodržiavať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
modrofuzik123 napísané 11.10.2015 22:43

nedavno som citala tento skvely citat:

 

deti moc vychovavat netreba. staci pekne zit, dieta sa prida Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.