VychovávameVychovávame deti

Vypni už ten tablet! Ako nastaviť dieťaťu limit na elektronickom zariadení?

 Michaela Galambošová   12.04.2021   0

Ešte pred rokom sme mohli stretnúť s názormi rodičov,  že ich ratolesť bude môcť používať smartfon až na prahu dospelosti. No pandémia tieto smelé plány  zmenila. Na onlajnoch je škola, škôlka, krúžky, tréningy z futbalu ...

Je dobré hovoriť o nástrahách internetu a on line bezpečnosti, ale nezúfajme.

Technológie otvárajú aj nové možnosti. Dieťa sa odmala môže učiť hľadať potrebné informácie, odfiltrovať zbytočnosti a využiť čas na mobile nielen pozeraním čoraz uletenejších YouTuberov alebo bezduchého TikToku.

Bez pravidiel sa však ďaleko nedostaneme

Ukážeme vám, ako efektívne vymedzíte čas dieťaťu strávený na mobile/tablete/počítači. Možno jedného dňa  pochopí, že je to pre jeho dobro.

 

Family Link

Spoločnosť Google reagovala na narastajúci problém závislostí detí na elektronika. Preto vyvinula skvelú aplikáciu Family Link, na ktorej môžete dieťaťu nastaviť celkový denný limit, limit na jednotlivé aplikácie či uzamknúť telefón na určitú dobu.

Pokiaľ dieťa limit prekročí, viac sa k obľúbeným aplikáciám nedostane. Odomknúť telefón či iné zariadenie môžete pomocou hesla, čo taktiež nie je na zahodenie. Aj samotný YouTube bude dieťaťu ponúkať obsah prispôsobený jeho vekovej skupine. Vďaka tomu sa ku nemu nedostane nič neprístupné.

Microsoft Family Safety

Na založenie konta na tejto aplikácii potrebujete založiť dieťaťu e-mailovú adresu. Potom sa stačí prihlásiť do konta na Microsofte, ktoré vás prevedie celým procesom nastavenia rodičovskej kontroly pomocou aplikácie Family Safety.

A čo všetko dokáže?

  • nastaviť limit strávený na zariadení;
  • blokovať nevhodný obsah: aplikácie, hry, videá ako aj určité webové stránky, na ktorých dieťa ešte nemá potrebný vek
  • zobrazovať polohu na mape;
  • zamedziť nákupom na Microsoft Store;

Screen Time

Aj spoločnosť Apple ponúka možnosť nastavenia limitu času trávenom na elektronickom zariadení. Stačí si jednoducho v nastaveniach aktivovať funkciu Screen Time, na ktorej si môžete nastaviť časové limity.

 

Extra tipy, ktoré vám pomôžu:

Najefektívnejšia aplikáca je samotný rodič

Aplikácie dokážu veľa, ale našťastie nie sú všemocné. Ešte stále platí, že najefektívnejšia „aplikácia“ je samotný rodič. Buďte príkladom a skúste odložiť aspoň na nejaký čas mobil. Jedna zaujímavá štúdia dokázala, že dospelí trávia na elektronických zariadeniach v priemere až 11 hodín denne. A to je viac než dosť.

Nedovoľte, aby dieťa kráčalo vo vašich šľapajach

Vyberte si spoločne s dieťaťom nejakú spoločnú činnosť. Upečte si niečo dobré, alebo sa choďte prejsť na vzduch. Uvoľnite sa a dajte sa nahovoriť aj na hlúposti. Ukážte, že život sa dá stráviť aj inak než neustálym pozeraním do mobilu.
Aspoň raz za týždeň si zoberte telefón dieťaťa a prejdite si obsah. Nastavte na prehliadačoch a YouTube kanáli históriu prezerania. Tak budete vedieť, čo dieťa najviac zaujíma. Pri prezeraní nevhodného či násilného obsahu budete môcť hneď podniknúť patričné kroky.

Toto radšej nie!

Pri nastavovaní limitu aplikácií sa nedajte zlomiť. Pokiaľ má dieťa stanovený napríklad dvojhodinový limit, dodržte čas a nepridávajte mu extra minúty navyše. Určite dieťaťu úplne elektroniku nezakazujte, pretože je dôležitou súčasťou vzdelávania. Pre dieťa to môže byť nefér, keď uvidí, že vy mu zoberiete elektroniku, zatiaľ čo vy môžete byť na mobile nepretržite. Osobný príklad je jednoducho naj!


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.