Výchova nevýchovou? Hlavne nestrácajme zdravý rozum

Marcela Beňová 4


Keď mi nedávno na internete začali vyskakovať webináre o Nevýchove, najprv som ich rad radom blokovala. Ďalšie super tipy? Neprosím.

Potom mi to ale nedalo, a keď otázka Nevýchovy zdvihla slušnú vlnu diskusií, povedala som si, že o tom zistím viac. Veď výchovných rád nikdy nie je dosť, či?

shutterstock

 

Nevýchova – termín, ktorý nevysvetlíte

Že netušíte, čo to Nevýchova je? Rada by som vám dala presnú definíciu. Žiaľ, napriek množstvu článkov a internetových videí nemám ani šajnu. Nejde o žiadnu vedeckú záležitosť alebo overenú metódu. Neskúmali ju psychológovia ani vedci.

Nevýchova sú skôr skúsenosti jednej zatiaľ nie mamičky Kataríny Královej z Českej republiky, ktorá sa venuje pedagogike, a ktorá radí prostredníctvom webu niekoľkým stovkám mamičiek. 

Nevýchova je vlastne marketingový ťah – názov má evokovať opak klasickej výchovy. Najbližšie má asi k rešpektujúcej výchove a používa aj väčšinu jej termínov.

Katarína Králová pred pár rokmi zavítala na mamičkovský trh s „novinkou“, že deti môžete nevychovávať a všetko bude super.

Hlavnou myšlienkou je, že decká sa rodia ako otvorené, milujúce, krehké, citlivé a kreatívne bytosti s prirodzenou sebaúctou, a také ich proste treba nechať, zbytočne do ich vnútra nezasahovať  a neubližovať zázraku v nich.

 

Hlavne s rešpektom

Hlavnými opornými bodmi v Nevýchove sú rešpekt a priateľstvo. Rodič by sa mal vzdať svojho „nároku na trón“ a prestať svojho potomka upozorňovať a postrkovať.

Jeho úlohu je byť jeho priateľom a láskavým vodcom, inšpirovať svojím vlastným príkladom.

Dieťa zase nie je poddané rodiča, ale jeho rovnocenný partner. Ich spoločným úsilím má mať kvalitný vzájomný vzťah, a nie samotné vychovávanie.

Základom myšlienky Nevýchovy je rešpekt. Rodič dieťa počúva, necháva mu vlastný názor, dôveruje mu, nerieši problém krikom, ale neustálym vysvetľovaním.

Vzdoruje vám dieťa? V tom prípade nerešte samotný vzdor, ale skutočný problém.

shutterstock

Ak dieťa nechce ráno vstávať do škôlky, nie je to podľa Nevýchovy tým, že je lenivé, ale má nejaký problém, napríklad mu prekáža spolužiak, oblečenie na hranie a podobne. Vy ho musíte vypočuť, pochopiť, objať, komunikovať.

Fungovať to môže, až pokiaľ…

Nevýchova vie rodičovstvo parádne predať. Postačia dve či tri videá a okamžite máte pocit, že problém je vyriešený. Stačí málo, započúvať sa do sladkého hlásku dieťatka, ktoré ma miluje a rozumie mi.

Naviac Nevýchova sľubuje, že ak budete dieťa rešpektovať, zafunguje to. Bez ohľadu na vek, charakter a iné okolnosti.

A čo robiť, ak od dieťaťa chcete niečo, čo ono odmieta? Choďte mu príkladom! Nechce si po sebe večer odložiť hračky? Začnite upratovať, s radosťou sa k vám pridá. Ibaže by nie.

Aspoň potiaľto to vyzerá ako riešenie na všetky výchovné problémy. Naše deti nebudú sekírované, ako sme boli my, budú rešpektované, pocítia, že sú milované.

Nepochybujem, že to do istej miery môže fungovať.

Vzájomné počúvanie a slušné správanie z obidvoch strán je vo výchove treba. Nevýchova však žiada viac – rovnocennosť vo vzťahu.

A tu som trochu na pochybách. Čo sa stane, ak z výchovy vylúčime autoritu?

Keď poprosiť nestačí

Môže sa stať, že budete mať dieťa ako som bola ja. Lenivé, ktorému nevadí neporiadok a zaháľka. Moja mama začala upratovať hračky, a ja nič. Čistila mrkvu a zemiaky do polievky, a ja nič. Šla vyvesiť oprané oblečenie…

Keby ma rešpektovala a čakala, kým sa pridám, asi by tam s košom bielizne stála doteraz. Keby som mnou začala výchovne zjednávať, popri rozhovore by všetko povešala sama.

Ale keďže bola stará škola, nepokazená názormi výchovných odborníkov, zakričala na mňa a šlo sa. Vtedy som prirodzene pociťovala vešanie bielizne ako bezprávie a násilie.

shutterstock

Dnes som rada, že mama mala aj v čase môjho detstva rovný chrbát a nebála sa povedať si svoje. Bez vyjednávania a psychologizovania. Veď viete, ako sa hovorí. Nič nie je horšie ako dieťa, okolo ktorého sa veľa mudrovalo.

Prečo som sa Nevýchovou nenadchla?

Ak chcete spoznať pravidlá Nevýchovy do hĺbky, najprv si pripravte zopár stoviek na zaplatenie kurzu. Žiadna kniha ani štúdie totiž nie sú k dispozícii. 

Pre základné informácie môžete čerpať z niekoľkých dostupných krátkych videí a stručných článkov. Tu sa dozviete najmä to, že za všetko môže nedostatok rešpektu, rodičovské nepochopenie a slabá komunikácia.

Niektoré veci, ktoré Nevýchova kritizuje, sú však podľa mňa trochu zastaralé. Dnes už máloktorý rodič do dieťaťa nasilu tlačí mlieko alebo sa prvákovi vyhráža učňovkou, keď nevie napísať pekné A.

Iné úvahy sú určite zaujímavé, i keď by som nepovedala, že ide o svetabornú novinku.

Napríklad potreba vzájomnej blízkosti je niečo, čoho sa dnes držia všetky mamičky, rovnako sa bazíruje aj na vnímaní a rešpektovaní pocitov a názorov dieťaťa.

Avšak množstvo drobností, ktoré mi udreli do očí, vo mne vyvolali pochybnosti. Nevýchova napríklad kritizuje chválenie detí a nazýva ho manipuláciou. Lebo chválením vlastne len nenápadne nútime dieťa, aby niečo vykonalo.

Alebo tvrdenie, že deti majú vrodené sebavedomie. Či myšlienka, že ak sú deti ustráchané, je vinou našej výchovy. Nesúhlasím ani s názorom Nevýchovy, že pevný režim dňa dieťaťu škodí.

shutterstock

V tomto sa držím predovšetkým vlastnej skúsenosti. V koľkých nás drieme pochvala z detstva od otca, že sme niečo urobili dobre, a my si tento radostný pocit nesieme v sebe celý život?

A koľkí z nás sa nenarodili ako sebavedomí borci, ale utiahnutí introverti? Je predsa v poriadku, keď sa niektorí z nás necítia za každých okolností sebaisto.

Otázka režimu je určite v réžii každého rodiča, ja však vo svojom okolí pozorujem, že spokojné dieťa rovná sa pravidelný a dobre nastavený režim.

Výchova je mravčia, občas nevďačná práca

Jedným z odporúčaní Nevýchovy je zabudnúť na to, že výchova je drina a začať si naplno užívať vzťah so svojimi deťmi. Lenže rodičovstvo je ako prechádzka.

Keď kráčate v peknom počasí parkom, vyzerá to krásne a idylicky. Horšie je, keď začne pršať, nemáte pri sebe dáždnik a dieťa sa vám trhá z ruky.

Výchova nie je vždy pohodová a plná nápadov. Nie vždy nás zachránia jednoduché riešenia. Niekedy treba vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do mravčej roboty.

Žiaľ, nie vždy budeme v očiach našich detí za super rodičov. Niekedy budú závidieť svojim kamarátom, ktorým oco s mamou všetko dovolia a schvália.

Rodičovstvo má veľa krásnych momentov, väčšinou ho však tvoria všedné dni, keď sa nevyhneme hádkam, vzdoru a buchnutiu dverami. Ak však prísnosť a zásadovosť dokážeme vyvážiť trpezlivosťou a humorom, zvládneme naše detí aj bez návodov a videokurzov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (48 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. pani nepochopila NV, napísala článok z nejakých dojmov. To asi preto, že sa jej nikdy nezúčastnila. Takže si ho kúpte a napíšte článok napr. o 2r. Vtedy bude mať výpovednú hodnotu pre čítajúce mamičky. A že sa predáva? Dnes sa všetko predáva, Vy ste napísali tento článok zadarmo?

    1. Z nasho pohladu pani autorka tiez pripisuje niektore ‚veci‘ Nevychove z jej nepochopenia. Uz pol roka sa snazime ‚nevychovne‘ principy aplikovat z nasimi dvoma synmi (2.5r a 4.5r), a vidime velky pokrok v porovnani s tym ako sme to mali predtym.

  2. pani nepochopila NV, napísala článok z nejakých dojmov. To asi preto, že sa jej nikdy nezúčastnila. Takže si ho kúpte a napíšte článok napr. o 2r. Vtedy bude mať výpovednú hodnotu pre čítajúce mamičky. A že sa predáva? Dnes sa všetko predáva, Vy ste napísali tento článok zadarmo?

  3. Osobne si myslím, ak by to bol zlý projekt, tak by ho ľudia sami kritizovali a proste by sa nešíril a skrachovalo by to. Každý potrebuje pracovať a zarábať, takže na tom nevidím nič zlé. Veľa ľudí nemusí byť vyštudovaných alebo vyučených v danom obore, čiže nemusí mať na to papier, aby to vedeli robiť, ak to robia s nadšením, dobrým úmyslom, učia sa a vzdelávajú, tak to proste môžu robiť. Práveže poznám veľa ľudí, čo aj majú vyštudované, ale len tam odchodili do tej školy a nerobia to radi, ale len pre peniaze a výsledok je veľmi slabý. Ale rešpektujem aj Váš názor. Nie každému sa proste dá vyhovieť, to proste nie je reálne. Majte sa krásne, Peter.

Pridaj komentár