ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
VychovávameVychovávame deti

4 láskyplné pravidlá efektívneho rodičovstva

 RNDr. Martina Vagačová   09.12.2016   0

Kedy máte pocit, že vám to s deťmi funguje? Kedy vidíte výsledky vašej výchovy?

Niektorí rodičia sú presvedčení, že tajomstvo tkvie v správnom nastavení hraníc. Znamenalo by to, že rodičia, ktorí musia veľa bojovať so svojimi deťmi, nevedia určiť dostatočné množstvo limitov, ktoré ich ratolesti usmernia?

Iní zas vidia kľúč k úspešnej výchove v presnom a dôslednom stanovení následkov vyplývajúcich z nevhodného správania. Myslia si, že prípadný neúspech ich výchovy tkvie v tom, že neboli poskytnuté dostatočne veľké a účinné dôsledky.

Ingimage

 

Pohľady na výchovu

Oba tieto pohľady nesú v sebe kus pravdy, nie však celú. Hranice sú kritické, ale nefungujú samy o sebe. Čo im k tomu chýba? Čo deti i dospelých motivuje k tomu, aby hranice rešpektovali?

Jednou z vecí bude skutočnosť, že rozumieme ich logike. Najpodstatnejší sa však javí fakt, že nám (alebo deťom) na niečom a niekom veľmi záleží. Vtedy sa hranice dodržujú „ľavou zadnou“....  

Nejako podobne to funguje aj s nevyhnutnosťou brať deti na zodpovednosť za ich vlastné skutky.

Prečítajte si aj: 10 rád, ak nechcete byť toxickým rodičom

 

Lebo nám na sebe záleží

Všimli ste si, že deti nedbajú veľmi o následky, ak nepochádzajú od niekoho, koho majú radi, koho si vážia, na kom im záleží?

Oba pohľady na úspešnosť výchovy vlastne stoja na jednom základnom predpoklade - rodičovi i dieťaťu vzájomne na sebe záleží.

To nás vedie k záveru, že úspešnosť výchovy je zakotvená vo vzťahu. V ňom dostávajú hranice aj následky svoju silu.

Ak teda chceme, aby naše výchovné nástroje padali na úrodnú pôdu, je potrebné pestovať s dieťaťom vzájomné puto. Na čo pritom nezabudnúť? Systém efektívneho rodičovstva prináša niekoľko malých ale účinných tipov.

Prejavujte deťom lásku:

  • usmievajte sa na ne, ako často sa len dá,
  • píšte alebo kreslite deťom malé odkazy o tom, ako veľmi sú pre vás vzácne,
  • privítajte ich do každého dňa objatím,
  • uistite sa, že dostatočne často počujú naše slová o tom, ako ich máme radi,
  • každodenne ich prekvapte svojou láskou. Či už fyzicky - objatím so slovami: „som taká šťastná, že sme spolu“. Alebo pozornosťou. Vtedy, keď od vás nič nečakajú príďte a ponúknite im, že sa s nimi zahráte karty či ich inú obľúbenú hru.  

Prijímajte dieťa také aké je, nesnažte sa ho prerobiť.

Uvedomte si, že každá ľudská bytosť je jedinečným originálom na celom svete. Nik iný neprišiel s takou kombináciou charakteru, talentov a schopností ako práve to vaše konkrétne dieťa.

Znamená to, že nik iný nemôže svetu ponúknuť to, čo dokáže len ono. Chce to „iba“ našu dôveru, že práve jeho odlišnosti, možno aj  handicapy mu slúžia na objavenie vlastnej cesty životom.

Pomáhame mu tým, že sa zaujímame o to, čo je pre neho dôležité, zaujímavé a cenné. Ide o našu odvahu dovoliť mu experimentovať, striedať záujmy, pustiť sa do sveta fantázie o tom, ako to bude vyzerať, keď raz bude maliarom, princeznou, kozmonautom,....

Prečítajte si aj: Prečo sú príliš ochraňujúci rodičia deťom na škodu?

 

Naša odvaha asi najviac tkvie v ovládaní sa, aby sme nezačali dieťaťu okamžite vykresľovať realitu života: „na to nebudeš mať peniaze“, „to by si musel mať iné známky v škole, aby si sa stal kozmonautom“. Týmto mu berieme odvahu a túžbu hľadať tú svoju konkrétnu cestu či miesto, napríklad vo svete astronómie, vedy či bádania.

Zameriavajte sa na jeho silné stránky. Dôležité je povzbudzovať.

Predstavte si, ako vám bolo, keď ste sa rozhodli držať diétu. Stála kontrola toho, čo nesmiem dať do úst, koľko toho zjem a kedy. Čo vám to prinášalo? Zväčša neustále myšlienky na jedlo a najmä neprekonateľnú chuť na zakázané.

Preto to často vzdáme, alebo skončíme po čase so zvýšenou hmotnosťou vďaka JoJo efektu. O čom tento mechanizmus hovorí? Tam kde je naša myseľ, tam kde sústreďujeme našu pozornosť, tým smerom sa vydáme a tam sa aj dostaneme.

Preto, keď je dieťa neisté a hanblivé oceníme každé jedno pozdravenie cudzej osoby aj keď bolo sotva počuteľné, všimneme si a vyzdvihneme každé samostatné požiadanie o potrebnú vec, rozhodnutie pri výbere oblečenia a pod...

Sila povzbudenia a ocenenia pôsobí na dieťa (ale i na nás dospelých) ako slniečko či voda na rastlinu. Je to preto, že nám buduje vedomie o schopnostiach, na ktoré sa môžeme u seba spoľahnúť. Buduje sebaúctu, vnútornú istotu, sebadôveru.

Pozorne počúvajte, čo deti hovoria.

Umožní nám to porozumieť, čo naše dieťa v skutočnosti potrebuje a čo sa vlastne v jeho svete odohráva. Jedine tak mu môžeme byť naozajstnou oporou a povzbudením. Pozorné či aktívne počúvanie v praxi znamená toto:

Dieťa: „Mami, tá Eva(sestra) je riadne blbá, nič mi nechce požičať.“

Mama: „To vie človeka riadne naštvať!“

Dieťa: „Veď práve, idem ju zmastiť nech mi niečo dá.“

Mama: „Myslíš, že ti to naozaj pomôže?“

Dieťa: „Možno.“

Mama: „Ako sa budeš potom cítiť?“

Dieťa: „Vieš čo, kašlem na ňu. Môžem ti pomôcť s pečením?“

Snaha o vypočutie, vžívanie sa a porozumenie mu signalizuje náš záujem. Dáva dieťaťu istotu, že nám na ňom záleží.

Ďalšie zaujímavé informácie o výchove založenej na budovaní vzťahu nájdete na www.efektivne-rodicovstvo.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.