ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Vety, ktoré zhoršujú správanie detí a možno ich počúvajú každý deň

 Anna Veselá   11.10.2018   0

Ak máme deti podnietiť k spolupráci – a je pri tom jedno, či od nich chceme, aby si po sebe umyli dlážku, keď rozliali na zem pohár mlieka alebo si robili domáce úlohy, nie vždy je to jednoduché.

Možno máme predstavu, že by to mohlo ísť samé od seba a potom padne ťažko, keď nerobíme nič iné, iba sa s deťmi dohadujeme. Čím viac na deti tlačíme, prikazujeme, vyhrážame sa, tým menej to funguje a doslova to z nás vysáva energiu.

Shutterstock

 

Známe autorky Adele Faber a Elaine Mazlish, ktoré majú na svojom konte okrem iných bestseller Ako hovoriť, aby nás deti počúvali – Ako počúvať, aby nám deti dôverovali, nevynechávajú ani tému výchovy a vzdelávania.

Toto sú podľa nich prístupy, ktoré nefungujú:

1. Obviňovanie a karhanie.

„Už zase nemáš zapísanú domácu úlohu? Načo som ti kupovala ten slovníček, pre parádu?“

Reakcie dieťaťa: Je mi na nič./ Nikdy nič neurobím dobre./ Zase je na mňa zlá.

2. Nadávanie.

„Ty si úplný hlupák, že si nevieš zapamätať, čo sa treba naučiť? Zase ďalšia poznámka.“

Reakcie dieťaťa: Neznášam ťa!/ Všetko pobabrem, nič v tej hlave nemám.

3. Hrozby a tresty.

„Ešte jedna poznámka, tak si skončil s tréningami aj krúžkami. A žiadna televízia, ani tablet.“

Reakcie dieťaťa: Je mi to jedno, no a čo./ Bojím sa.

 

4. Príkazy.

„Okamžite si sadni a začni robiť tie domáce úlohy! Poďme, švihom!“

Reakcie dieťaťa: Urobím si to, ale pekne pomaličky./ Ako sa dostanem preč z tohto väzenia?

 

5. Prednášky a poučovanie.

„Ak by si sa naozaj snažil, toto sa ti nestane. Všetko je to o tvojom prístupe. Je to na tebe, či sa k tomu postavíš zodpovedne alebo ako lajdák. Nemôžeš stále čakať, že za teba prevezme zodpovednosť niekto iný. A v tvojom veku je to na zamyslenie.“

Reakcie dieťaťa: Bla, bla, bla. Samé kecy./ Už sa vypni. Kto to má počúvať.

6. Výčitky a hranie na city.

„Toto musím zažívať každý deň, takéto stresy. Už mám z teba vlasy šedivé, lebo toto sa fakt nedá vydržať. Ani žalúdok mi nefunguje, najlepšia cesta, ako sa dostať do nemocnice alebo rovno do hrobu, tam budem mať konečne pokoj.“

Reakcie dieťaťa: No chuderka, nafarbi si vlasy./ Vôbec sa mi nechce počúvať tieto výlevy./ Je to moja vina.

7. Porovnávanie.

„Všetci ostatní to stíhajú, tak prečo nie aj ty? Tvoj mladší brat si vždy zapamätá úlohy a nestalo sa, že by v živote doniesol poznámku, ale ty neviem, kde máš hlavu.“

Reakcie dieťaťa: Nikdy nebudem ako môj brat./ Neznášam ho./ Neznášam mamu.

8. Sarkazmus:

„No úžasné. Takže zase ďalšia päťka, lebo si sa to zabudol naučiť. Som netušila, že už v takom mladom veku môže mať niekto Alzheimera. Asi ťa prihlásim na tréning pamäte s tvojou babkou.“

Reakcia dieťaťa: Som úplný hlupák./ Môžeš sa strčiť./ Neznášam ťa.

9. Predpoveď.

„Keď to takto pôjde ďalej, najprv prepadneš, potom ťa nechajú opakovať ročník a potom ťa vykopnú zo školy. Nenájdeš si nikdy normálnu prácu, lebo to by si sa najprv musel normálne učiť.“

Reakcia dieťaťa: Nemá to zmysel./ Tak načo sa mám snažiť. Rovno to vzdávam.

Shutterstock

 

Ako deti podnietiť k spolupráci?

Ako protilátku k uvedeným prístupom Adel Faber a Elaine Mazlish odporúčajú zvoliť nasledovné spôsoby:

1. Namiesto obviňovania, príkazov, sarkazmu... iba opíšte problém. Deti sa potom správajú oveľa ústretovejšie.

Napríklad: „Na zemi je nejaký fľak.“ (Zabudnite na: „Nemôžeš dávať pozor? Pozri, čo si urobil!“)

2. Namiesto obviňovania, výčitiek, ponižovania... poskytnite užitočnú informáciu. Deti potom menia nevhodné správanie oveľa ochotnejšie.

Napríklad: „Po stole sa nepíše, na to máme papier.“ (Zabudnite na: „Čo si myslíš, že robíš? Kto ti dovolil písať po stole?“)

3. Namiesto príkazov, hrozieb a negatívnych predpovedí... navrhnite možnosti. Hrozby a príkazy vyvolávajú pocity bezmocnosti a odporu. Výber, naopak, otvára dvere k novým možnostiam.

Napríklad: „Je ťažké napísať sloh. Chceš sa so mnou o tom porozprávať alebo si to chceš premyslieť všetko sám?“ (Zabudnite na: „Ty to ešte nemáš napísané? Takýmto tempom to nebudeš mať ani o rok.“)

4. Namiesto obviňovania, varovania, prednášok... povedzte to slovom alebo gestom. Nikto nemá rád prednášky a siahodlhé vysvetľovanie, či karhanie. Stačí jedno slovo alebo gesto a deti aj sami prídu na to, čo majú a nemajú robiť.

Napríklad: „Miško, bunda!“ (Zabudnite na: „Kam si sa vybral v tom tričku? Chceš ochorieť? Vonku je 5 stupňov. Zase prechladneš a budeš posmrkávať.“)

5. Namiesto sarkazmu, zosmiešňovania, nadávok... opíšte, čo cítite a vyhnite sa narážkam na ich charakter. Keď budete hovoriť o svojich pocitoch bez toho, aby ste pritom dieťa urazili alebo zosmiešnili, s veľkou pravdepodobnosťou zareagujú rozumne.

Napríklad: „Nemám rada, keď ma niekto prerušuje počas rozhovoru s iným človekom.“ (Zabudnite na: Nevidíš, že sa rozprávam s tvojou sestrou? Musíš ma v kuse prerušovať?“)

6. Zabúdajú? Napíšte im to.

7. Buďte hraví. Použite iný hlas, prízvuk alebo pesničku.

Zdroj: Adele Faber a Elaine Mazlish, Ako hovoriť s deťmi, aby sa lepšie učili doma aj v škole

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.