ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Vety, ktoré zhoršujú správanie detí a možno ich počúvajú každý deň

 Anna Veselá   11.10.2018   0

Ak máme deti podnietiť k spolupráci – a je pri tom jedno, či od nich chceme, aby si po sebe umyli dlážku, keď rozliali na zem pohár mlieka alebo si robili domáce úlohy, nie vždy je to jednoduché.

Možno máme predstavu, že by to mohlo ísť samé od seba a potom padne ťažko, keď nerobíme nič iné, iba sa s deťmi dohadujeme. Čím viac na deti tlačíme, prikazujeme, vyhrážame sa, tým menej to funguje a doslova to z nás vysáva energiu.

Shutterstock

 

Známe autorky Adele Faber a Elaine Mazlish, ktoré majú na svojom konte okrem iných bestseller Ako hovoriť, aby nás deti počúvali – Ako počúvať, aby nám deti dôverovali, nevynechávajú ani tému výchovy a vzdelávania.

Toto sú podľa nich prístupy, ktoré nefungujú:

1. Obviňovanie a karhanie.

„Už zase nemáš zapísanú domácu úlohu? Načo som ti kupovala ten slovníček, pre parádu?“

Reakcie dieťaťa: Je mi na nič./ Nikdy nič neurobím dobre./ Zase je na mňa zlá.

2. Nadávanie.

„Ty si úplný hlupák, že si nevieš zapamätať, čo sa treba naučiť? Zase ďalšia poznámka.“

Reakcie dieťaťa: Neznášam ťa!/ Všetko pobabrem, nič v tej hlave nemám.

3. Hrozby a tresty.

„Ešte jedna poznámka, tak si skončil s tréningami aj krúžkami. A žiadna televízia, ani tablet.“

Reakcie dieťaťa: Je mi to jedno, no a čo./ Bojím sa.

 

4. Príkazy.

„Okamžite si sadni a začni robiť tie domáce úlohy! Poďme, švihom!“

Reakcie dieťaťa: Urobím si to, ale pekne pomaličky./ Ako sa dostanem preč z tohto väzenia?

 

5. Prednášky a poučovanie.

„Ak by si sa naozaj snažil, toto sa ti nestane. Všetko je to o tvojom prístupe. Je to na tebe, či sa k tomu postavíš zodpovedne alebo ako lajdák. Nemôžeš stále čakať, že za teba prevezme zodpovednosť niekto iný. A v tvojom veku je to na zamyslenie.“

Reakcie dieťaťa: Bla, bla, bla. Samé kecy./ Už sa vypni. Kto to má počúvať.

6. Výčitky a hranie na city.

„Toto musím zažívať každý deň, takéto stresy. Už mám z teba vlasy šedivé, lebo toto sa fakt nedá vydržať. Ani žalúdok mi nefunguje, najlepšia cesta, ako sa dostať do nemocnice alebo rovno do hrobu, tam budem mať konečne pokoj.“

Reakcie dieťaťa: No chuderka, nafarbi si vlasy./ Vôbec sa mi nechce počúvať tieto výlevy./ Je to moja vina.

7. Porovnávanie.

„Všetci ostatní to stíhajú, tak prečo nie aj ty? Tvoj mladší brat si vždy zapamätá úlohy a nestalo sa, že by v živote doniesol poznámku, ale ty neviem, kde máš hlavu.“

Reakcie dieťaťa: Nikdy nebudem ako môj brat./ Neznášam ho./ Neznášam mamu.

8. Sarkazmus:

„No úžasné. Takže zase ďalšia päťka, lebo si sa to zabudol naučiť. Som netušila, že už v takom mladom veku môže mať niekto Alzheimera. Asi ťa prihlásim na tréning pamäte s tvojou babkou.“

Reakcia dieťaťa: Som úplný hlupák./ Môžeš sa strčiť./ Neznášam ťa.

9. Predpoveď.

„Keď to takto pôjde ďalej, najprv prepadneš, potom ťa nechajú opakovať ročník a potom ťa vykopnú zo školy. Nenájdeš si nikdy normálnu prácu, lebo to by si sa najprv musel normálne učiť.“

Reakcia dieťaťa: Nemá to zmysel./ Tak načo sa mám snažiť. Rovno to vzdávam.

Shutterstock

 

Ako deti podnietiť k spolupráci?

Ako protilátku k uvedeným prístupom Adel Faber a Elaine Mazlish odporúčajú zvoliť nasledovné spôsoby:

1. Namiesto obviňovania, príkazov, sarkazmu... iba opíšte problém. Deti sa potom správajú oveľa ústretovejšie.

Napríklad: „Na zemi je nejaký fľak.“ (Zabudnite na: „Nemôžeš dávať pozor? Pozri, čo si urobil!“)

2. Namiesto obviňovania, výčitiek, ponižovania... poskytnite užitočnú informáciu. Deti potom menia nevhodné správanie oveľa ochotnejšie.

Napríklad: „Po stole sa nepíše, na to máme papier.“ (Zabudnite na: „Čo si myslíš, že robíš? Kto ti dovolil písať po stole?“)

3. Namiesto príkazov, hrozieb a negatívnych predpovedí... navrhnite možnosti. Hrozby a príkazy vyvolávajú pocity bezmocnosti a odporu. Výber, naopak, otvára dvere k novým možnostiam.

Napríklad: „Je ťažké napísať sloh. Chceš sa so mnou o tom porozprávať alebo si to chceš premyslieť všetko sám?“ (Zabudnite na: „Ty to ešte nemáš napísané? Takýmto tempom to nebudeš mať ani o rok.“)

4. Namiesto obviňovania, varovania, prednášok... povedzte to slovom alebo gestom. Nikto nemá rád prednášky a siahodlhé vysvetľovanie, či karhanie. Stačí jedno slovo alebo gesto a deti aj sami prídu na to, čo majú a nemajú robiť.

Napríklad: „Miško, bunda!“ (Zabudnite na: „Kam si sa vybral v tom tričku? Chceš ochorieť? Vonku je 5 stupňov. Zase prechladneš a budeš posmrkávať.“)

5. Namiesto sarkazmu, zosmiešňovania, nadávok... opíšte, čo cítite a vyhnite sa narážkam na ich charakter. Keď budete hovoriť o svojich pocitoch bez toho, aby ste pritom dieťa urazili alebo zosmiešnili, s veľkou pravdepodobnosťou zareagujú rozumne.

Napríklad: „Nemám rada, keď ma niekto prerušuje počas rozhovoru s iným človekom.“ (Zabudnite na: Nevidíš, že sa rozprávam s tvojou sestrou? Musíš ma v kuse prerušovať?“)

6. Zabúdajú? Napíšte im to.

7. Buďte hraví. Použite iný hlas, prízvuk alebo pesničku.

Zdroj: Adele Faber a Elaine Mazlish, Ako hovoriť s deťmi, aby sa lepšie učili doma aj v škole

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.