ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
VychovávameVychovávame deti

Zaniesť či nie?

 Mária Kohutiarová   29.03.2011   4

Plazíme sa jedno ráno korporatívne a hromadne do školy a škôlky, ja ešte v tom klasickom polospánkovom delíriu, šťastná ako blcha, že sa nám zadarilo vypadnúť z domu skôr, ako hodinky odbili 7.50.

V jednej ruke jedna detská dlaň, v druhej tá väčšia, šesťročná. A vedľa mňa školáci. Zrazu na polceste môj hrdina so samými jednotkami a nudnou žiackou knižkou zahlási:

„Mami, ja som si zabudol zbaliť telesnú...!“

Hm, neviem, prečo majú deti taký zvláštny spôsob prebúdzania svojich matiek za rána, ale musím uznať, že všetky zmysly som mala okamžite funkčné a čulé.

„Čože nemáš?“

Modré z neba na mňa kuklo tak isto nevinne a zahlásilo:

„No, nemám telesnú. Včera som si ju zabudol zbaliť. Že mi ju donesieš?“

Pri pomyslení na adrenalín predchádzajúceho večera sa mi zdvihol môj príslovečný, dlhoročný nízky krvný tlak (však ja tiež viem, prečo mi netreba piť kávu). Môj milovaný synáčik nevedel, kam sa vyvaliť a ako sa uliať z akejkoľvek pomoci doma, aby večer po pol ôsmej „zistil“, že má nejaké domáce úlohy. Dorábal ich dnes ráno...

„No to si môžeš byť istý, že ti ju nedonesiem...!“ Povedala som pokojne s vedomím, že zodpovednosť potrebuje aj toto moje dieťa dostať do krvi a praxe.

„... aaaaale, mamiiiiiii... v čom budem cvičiť? Veď mi len donesieš tenisky a ...“

„Nedonesiem! Čo by si robil, keby som chodila normálne do práce, hm?“

Skrúšený povzdych a úprimná odpoveď:

„No musel by som sa otočiť a ísť si po to.“

„Tak vidíš, a rozmyslel by si si, či si niečo zabudneš alebo nie. Ja som bola tiež sklerotik a zabúdala som. Videl si, kde som chodila do školy? To nebola táto pomalá 3-minútová prechádzka, ale štvrťhodina cesty ta a späť. Keď som zabudla, bežala som cez veľkú prestávku šprint 7 minút tam a 7 späť. Stihla som to vždy s vyplazeným jazykom, bola som aj vďaka tomu tretia najlepšia z triedy v behu... a gény v tom neboli, to si buď istý. Jednoducho: nik mi neprišiel na pomoc a tak som si dávala bacha, zle sa mi potom na hodine dýchalo po tom behu.“

Môj drahý synátor už nepreriekol ani slova. A ja som do tej školy fakt s telesnou nešla. Aj ma ťahalo, ale som si povedala: jednoducho sa musí naučiť, že zodpovednosť má už aj teraz. Čo aj s poznámkou. Aspoň to nebude mať v žiackej také krásne jednotkové.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
nivema napísané 04.04.2011 13:04

Váš komentár

A pani učiteľka pedagogicky zhodnotí: rodič vedie dieťa k prílišnej samostatnosti, čo mu je na škodu. Máte kontrolovať dieťaťtu všetko pred odchodom do školy / 4 trieda/

pehava napísané 05.04.2011 13:33

Robíš si zo mňa vrtuľu? Ja mám kontrolovať aj 10-ročné dieťa tak, že fyzicky prehrabem celú tašku? To snáď nie! Mne to nikdy nerobili ani naši... a naučila som sa žiť na vlastných chybách. Pripomeniem: máš všetko? CHoď si skontrolovať. To stačí.

bram napísané 30.03.2011 12:37

ano ano, dnes rano sme takto pedagogicky nedorucili knizku na referat nasmu tretiakovi... som zvedava, ako sa z toho vyvliekol...

monika napísané 29.03.2011 09:43

Poznáme, máš chuť roztrhnúť ho v zuboch Mad Večer trikrát pripomeniem, zbalená telesná, lístky na obed, kľúče...Jasné, ráno na konci ulice, ideme autom, synátor zahlási,...asi nemám lístky na obed..., Asi, či určite, hrabe v taške, manžel poslušne cúva späť pred dom, syn si ide do izby po lístky. Odvezieme ho do školy, zaparkujeme pri kancelárii, manžel zamyká auto, pozrie na zadné sedadlo a tam kľúče od skrinky...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.